Ja kur do të nisen për në Hagë të ftuarit e parë të Speciales

11.01.2019 12:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ja kur do të nisen për në Hagë të ftuarit e parë të Speciales

Dy ish-komandantët e UÇK-së, Rrustem Mustafa dhe Sami Lushtaku, pritet që  të shtunën ose të dielën të nisen drejtë Hagës, kurse më 14 janar (të hënën) pritet të intervistohen nga Zyra e Prokurorit të Specializuar raporton “Zeri.info”.

Këtë gjë e ka bërë të ditur për “Zërin” avokati i dy ish komandantëve të UÇK-së, Arianit Koci i cili ka thënë që ende nuk e ka vendosur saktësisht datën e udhëtimit.  “Në këtë vikend do të udhëtojmë për në Hagë. Të dielën në mbrëmje ne duhet të jemi atje, pasi të hënën fillon intervistomi”, ka thënë Koci për “Zërin”.

Ndërkohë Koci duke mos komentuar më shumë ka thënë që ka mundësi që të udhëtoj me të dytë së bashku. “Nuk e kemi vendos ende por ose do të shkoj me njërin ose me të dy bashk. Këtë vikend të dielën në mbrëmje do të jemi aty ku na kanë ftuar”, theksoi ai.

Ndërkohë, ish-pjesëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Remzi Shala, i njohur me pseudonimin “Molla e kuqe”, ka marrë urdhër që të paraqitet në Hagë më 17 janar të vitit 2019, ndërsa ish komandanti i UÇK-së, Nazif Mehmetit, i njohur si komandant “Dini”, është ftuar nga Gjykata Speciale me datë 22, 23 dhe 24 janar.

Të ftuarit e parë të Gjykatës nuk dihet ende nëse janë ftuar të intervistohet në cilësinë e të dyshuarit apo vetëm si dëshmitar.

Ndryshe Gjykata Speciale ishte votuar në Kuvendin e Kosovës, më 3 gusht të vitit 2015.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kjo është kosovarja që do t’i ligjërojë NATO-s për krimet e Serbisë në Kosovë

Kjo është kosovarja që do t’i ligjërojë NATO-s për krimet e Serbisë në Kosovë

Djankov: KE-ja duhet ta ketë prioritet integrimin ekonomik të vendeve të Ballkanit

Djankov: KE-ja duhet ta ketë prioritet integrimin ekonomik të vendeve të Ballkanit

Arba Kokalari, eurodeputetja e parë shqiptare

Arba Kokalari, eurodeputetja e parë shqiptare

Serbët arrestojnë punëtorin e Administratës Tatimore të Kosovës, Marjan Gjokajn

Serbët arrestojnë punëtorin e Administratës Tatimore të Kosovës, Marjan Gjokajn

Pjesëmarrje historike për PE-në, ekstremistët ngjiten të udhëhequr nga Le Pen

Pjesëmarrje historike për PE-në, ekstremistët ngjiten të udhëhequr nga Le Pen

SHBA dërgon trupa të reja ushtarake në Kosovë

SHBA dërgon trupa të reja ushtarake në Kosovë

Dalin rezultatet e para të zgjedhjeve evropiane

Dalin rezultatet e para të zgjedhjeve evropiane

Shpenzohet gjysma e rezervës shtetërore

Shpenzohet gjysma e rezervës shtetërore

Tema e Asociacionit mund të rikthehet në tavolinën e bisedimeve

Tema e Asociacionit mund të rikthehet në tavolinën e bisedimeve

Rita Ora përmend Kosovën dhe jep mesazhin e madh: Duhet të qep gojën dhe të këndoj

Rita Ora përmend Kosovën dhe jep mesazhin e madh: Duhet të qep gojën dhe të këndoj

Ministri serb krenohet me humbjet në Betejën e Pashtrikut dhe Koshares

Ministri serb krenohet me humbjet në Betejën e Pashtrikut dhe Koshares

Hoxhaj paralajmëron zvogëlim të qeverisë këtë mandat

Hoxhaj paralajmëron zvogëlim të qeverisë këtë mandat

Vuçiq: Serbia i ka mbrojtur interesat në Kosovë, serbët i dominojnë të gjitha institucionet e veriut

Vuçiq: Serbia i ka mbrojtur interesat në Kosovë, serbët i dominojnë të gjitha institucionet e veriut

Grabovci tërhiqet nga kandidatura për kryetar të PDK-së në Pejë

Grabovci tërhiqet nga kandidatura për kryetar të PDK-së në Pejë

“Shqipëria dhe Kosova në një shtet”, deklarata e presidentit Hashim Thaçi nga Kruma

“Shqipëria dhe Kosova në një shtet”, deklarata e presidentit Hashim Thaçi nga Kruma

I iku dënimit me burg, kthehet në Kosovë dhe bëhet inspektor

I iku dënimit me burg, kthehet në Kosovë dhe bëhet inspektor