Ja kë e shkarkoi sot Kurti

12.05.2020 23:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ja kë e shkarkoi sot Kurti

Qeveria në detyrë e udhëhequr nga Albin Kurti, ka shkarkuar drejtorin e Aviacionit Civil, Eset Berishën. Sipas raportimeve, Berisha u shkarkua nga kryeministri në detyrë pas arsyetimit që ka marrë nga Zyra e Kryeministrit. Eset Berisha është i njohur -vec tjerash – për nënshkrimin që ka hedhur në marrëveshjes për linjën ajrore mes Prishtinës dhe Beogradit në janar të këtij viti në Berlin. Marrëveshja e ndërmjetësuar nga ambasadori Richard Grenell, ishte konsideruar si ‘fitore’ nga presidenti amerikan, Donald Trump.

Eset Berisha u bë i njohur për nënshkrimin e marrëveshjes për linjën ajrore Prishtinë – Beograd. Marrëveshja e nënshkruar më 20 janar të këtij viti në Berlin dhe ishte inicuar e ndërmjetësuar nga administrate amerikane, përkatësisht i dërguari i posacëm i presidentit Trump për dialog mes Kosovës e Serbisë, Richard Grenell.

Marrëveshja parasheh që përmes linjës ajrore, ‘të mundësohet lëvizja e lirë e qytetarëve dhe mallrave edhe përmes transportit ajror’.

Vetë presidenti amerikan, Donald Trump, e kishte konsideruar si ‘fitore’ këtë marrëveshje të nënshkruar në Berlin nga Prishtina dhe Beogradi.

“Të gjithë thoshin se nuk bëhej dot. Por, për herë të parë në një gjeneratë do të ketë fluturime të drejtpërdrejta midis Serbisë dhe Kosovës. Një tjetër fitore”, kishte shkruar presidenti Trump.

Atëkohë, ishte hapur një debat lidhur me atë se a ishte informuar kryeministri Kurti për këtë marrëveshje. Vetë z. Berisha, në një prononcim për Kallxo.com, pati deklaruar se ‘pa përkrahjen edhe të Kryeministrit dhe Presidenti’ nuk do të mund të arrihej një marrëveshje e tillë.

“Sigurisht se janë informuar (Kryeministri dhe Presidenti) sepse pa një përkrahje të tillë ne nuk do të ishim në gjendje që ta nënshkruajmë një letër të tillë të interesit”, kishte deklaruar Berisha për Kallxo.

Ndërkaq Kurti, në një prononcim për Zërin e Amerikës, kishte deklaruar:

“Ne e kemi lexuar atë shprehje të interesit, që është publikuar dhe natyrisht që do ta trajtojmë si qeveri e Republikës së Kosovës edhe me autoritetet përkatëse sepse në këtë aspekt këtu hyjnë edhe Agjencioni i Aviacionit Civil në Kosovë, Aeroporti ndërkombëtar i Prishtinës, KFOR-i, etj, dhe pas një analize që do t’ia bëjmë kësaj me siguri do të shohim se si mund të ecim më së miri përpara”

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ja kë e shkarkoi sot Kurti

Ja kë e shkarkoi sot Kurti

Në Mal të Zi, arrestohen disa klerikë sërbë

Në Mal të Zi, arrestohen disa klerikë sërbë

Beckham shihet me flokë të rralluara, dy vite pas transplantimit

Beckham shihet me flokë të rralluara, dy vite pas transplantimit

Ardian Hoxha: Mënyra më e mirë për ta ulur papunësinë

Ardian Hoxha: Mënyra më e mirë për ta ulur papunësinë

Dibra i hapi xhamitë

Dibra i hapi xhamitë

Në Vushtrri, dy punëtorë shëndetësorë të infektuar me COVID-19

Në Vushtrri, dy punëtorë shëndetësorë të infektuar me COVID-19

BioNTech: Rezultatet e para të vaksinës antikoronavirus dalin në korrik

BioNTech: Rezultatet e para të vaksinës antikoronavirus dalin në korrik

Muriqi në mesin e pesë lojtarëve më të shtrenjtë të Superligës së Turqisë

Muriqi në mesin e pesë lojtarëve më të shtrenjtë të Superligës së Turqisë

Kundër LDK’së edhe në Gjykatë, Vjosa Osmani kërkon të shpallet antikushtetues dekreti i Presidentit

Kundër LDK’së edhe në Gjykatë, Vjosa Osmani kërkon të shpallet antikushtetues dekreti i Presidentit

627 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit, raportohet nga Mbretëria e Bashkuar

627 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit, raportohet nga Mbretëria e Bashkuar

Kryetari i Prishtinës: Mund të vonojë relaksimin e masave

Kryetari i Prishtinës: Mund të vonojë relaksimin e masave

Studimet e fundit tregojnë se nuk sulmon vetëm mushkëritë koronavirusi, zbulojnë dëmtimet e organeve të tjera

Studimet e fundit tregojnë se nuk sulmon vetëm mushkëritë koronavirusi, zbulojnë dëmtimet e organeve të tjera

IKSHPK: Pozitiv me Covid-19 janë 24 raste të reja, ndërsa 14 të shëruar

IKSHPK: Pozitiv me Covid-19 janë 24 raste të reja, ndërsa 14 të shëruar

Mustafa: Nuk e shfrytëzuam, Mogherini më premtoi heqjen e vizave nëse kalon demarkacioni

Mustafa: Nuk e shfrytëzuam, Mogherini më premtoi heqjen e vizave nëse kalon demarkacioni

Ish/deputeti i PDK’së: Gabuan me rrëzimin e Albin Kurtit

Ish/deputeti i PDK’së: Gabuan me rrëzimin e Albin Kurtit

Së shpejti prova e re me 1.500 persona në protestë, thonë nga Vetëvendosje

Së shpejti prova e re me 1.500 persona në protestë, thonë nga Vetëvendosje