Ja fotot e para të shfletuesit Microsoft Edge bazuar në Chrome

05.03.2019 13:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ja fotot e para të shfletuesit Microsoft Edge bazuar në Chrome

Microsoft vitin e kaluar tha se kishte në plan të rindërtonte shfletuesin Edge bazuar në Chromium. Gjigandi i softuerit ka testuar disa ndërtime të shfletuesit të përditësuar dhe tashmë kemi foto të progresit që Microsoft ka bërë në këtë drejtim.

Ndërsa versioni aktual i Edge ka ndërfaqen e tij unike, versionet e reja bazuar në Chromium e bëjnë Edge të duke thuajse si shfletuesi Chrome.

Neowin ka publikuar disa imazhe që tregojnë ndërfaqen dhe funksionet e Chromium Edge krahasuar disa cilësimeve. Natyrisht janë vetëm hapat e parë të shfletuesit dhe Microsoft po teston mbështetjen për shtojcat, sinkronizimin dhe një pamje të re të tabeve që përmban faqet më të vizituara.

Nga fotot duket se shtojcat aktuale të Edge janë të mbështetura dhe Microsoft mund të mbështesë edhe ato të Chrome.

Vetë ndërfaqja e shfletuesit ka të njëjtit butonë navigimi dhe rifreskimi si Chrome. Gjithashtu edhe fusha e adresës dhe fotoja e profilit që tregon se kush është kyçur në shfletues.

Kjo sepse Microsoft po bazohet në bërthamën e Chromium. Duke qenë se janë vetëm hapat e parë nuk vëreni ndryshime të shumta vizuale.

Nuk dihet se kur Microsoft do të testojë publikisht shfletuesin. Ndërtimet e para janë duke u testuar nga punonjësit. Nëse dëshironi të jeni prej testuesve të parë atëherë sigurohuni të regjistroheni në programin Insider të Microsoft Edge. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Si të bëni lëngun me mollë e kumbulla të thata që mjekon zorrën e trashë

Si të bëni lëngun me mollë e kumbulla të thata që mjekon zorrën e trashë

Orët inteligjente, Apple udhëheq bindshëm

Orët inteligjente, Apple udhëheq bindshëm

Opera sjell shfletuesin me portofolin e kriptomonedhave në iOS

Opera sjell shfletuesin me portofolin e kriptomonedhave në iOS

Mungesa e gjumit dëmton aftësinë riparuese të qelizave të trurit

Mungesa e gjumit dëmton aftësinë riparuese të qelizave të trurit

“ji32k7au4a83″ mund tu duket fjalëkalim i vështirë por është një prej më të hakuarve

“ji32k7au4a83″ mund tu duket fjalëkalim i vështirë por është një prej më të hakuarve

Apple adreson “Flexgate” në laptopët MacBook Pro

Apple adreson “Flexgate” në laptopët MacBook Pro

Miomët e mitrës

Miomët e mitrës

Huawei thirrje për krijimin e standardeve të përbashkëta të sigurisë kibernetike

Huawei thirrje për krijimin e standardeve të përbashkëta të sigurisë kibernetike

Në mungesë të pemëve, zogjtë ndërtuan fole gjigante nëpër shtyllat e telefonit (Foto)

Në mungesë të pemëve, zogjtë ndërtuan fole gjigante nëpër shtyllat e telefonit (Foto)

Corning po punon një xham fleksibël për të zëvendësuar plastikën tek smartfonët me ekrane me palosje

Corning po punon një xham fleksibël për të zëvendësuar plastikën tek smartfonët me ekrane me palosje

Ushqimet me sasi të lartë të kolesterolit nuk shkaktojnë sëmundje të zemrës

Ushqimet me sasi të lartë të kolesterolit nuk shkaktojnë sëmundje të zemrës

Shkrepi në momentin e duhur, fotografoi pilotin e aeroplanit ushtarak që shikonte drejt tij (Foto)

Shkrepi në momentin e duhur, fotografoi pilotin e aeroplanit ushtarak që shikonte drejt tij (Foto)

Misteri që rrethon QuadrigaCX, zbulohen bosh portofolët e themeluesit

Misteri që rrethon QuadrigaCX, zbulohen bosh portofolët e themeluesit

Çokollata e lufton kollin më mirë sesa ilaçet

Çokollata e lufton kollin më mirë sesa ilaçet

Ja fotot e para të shfletuesit Microsoft Edge bazuar në Chrome

Ja fotot e para të shfletuesit Microsoft Edge bazuar në Chrome

Plot 268 ankesa kanë shkuar në aplikacionin Rruga Dixhitale për mirëmbajtjen e rrugëve

Plot 268 ankesa kanë shkuar në aplikacionin Rruga Dixhitale për mirëmbajtjen e rrugëve