Ja efektet e hudhrës tek trupi njeriut

28.01.2016 14:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ja efektet e hudhrës tek trupi njeriut

Studimet kanë vërtetuar se hudhra posedon përbërës të fortë që e luftojnë kancerin.

Ndikon kundër baktereve, infeksioneve dhe lirisht mund të krahasohet me antibiotikët më të mirë, por nëse e hani në lukth të thatë, efekti i saj shumëfishohet.

Hudhra përmban rreth 400 substanca aktive, e pasur me vitamina dhe minerale, aminoacide, fibra, vitamina A, B1 ,B2, C, hekur, enzima, vaj eterik, jod, kalium, kalcium, selen, squfur dhe fosfor.

Me konsumim të rregullt hudhra përmirëson qarkullimin e gjakut, ul shtypjen e lartë të gjakut dhe yndyrat, si dhe sëmundjet e zemrës.

Hudhra dhe përbërësit e saj u janë nënshtruar shumë studimeve dhe është vërtetuar ndikimi i tyre në infeksionet e shkaktuara nga viruset dhe bakteret.

Nëse keni ndonjë njollë në fytyrë apo trup, vini një pjesë të hudhrës, e lini gjatë natës dhe do të largohet njolla.

Ju dhëmb veshi, zieni dy hudhra dhe disa pika i lëshoni në vesh.

Te dhimbjet reumatoide vendosni një hudhër të copëtuar në vendin ku keni dhimbje, dhimbja lehtësohet.

Vuani nga pagjumësia, në mbrëmje hani sallatë me hudhër.

Ju dhëmbin muskujt, hani hudhër, relakson muskujt.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


FFK jep lajmin e madh: Stadiumi “Fadil Vokrri” do të zgjerohet

FFK jep lajmin e madh: Stadiumi “Fadil Vokrri” do të zgjerohet

Bebe Rexha tregon se për çka e ngucnin në shkollë

Bebe Rexha tregon se për çka e ngucnin në shkollë

“Stupcat” tallen keq me zgjedhjet, tregojnë si shiten votat në Kosovë

“Stupcat” tallen keq me zgjedhjet, tregojnë si shiten votat në Kosovë

La kamerën e ndezur aksidentalisht, zbulon se gruaja po e tradhton me shokun e ngushtë

La kamerën e ndezur aksidentalisht, zbulon se gruaja po e tradhton me shokun e ngushtë

Beqiraj i emocionuar nga mikpritja e “Dardanëve”, thotë se Kosova e meritoi fitoren

Beqiraj i emocionuar nga mikpritja e “Dardanëve”, thotë se Kosova e meritoi fitoren

Challandes pas fitores ndaj Malit të Zi – thotë shqip ‘urime’

Challandes pas fitores ndaj Malit të Zi – thotë shqip ‘urime’

Moldavi-Shqipëri mbyllet 0-4 për kuqezinjtë

Moldavi-Shqipëri mbyllet 0-4 për kuqezinjtë

Rashica: Jam gati 100 për qind për Malin e Zi

Rashica: Jam gati 100 për qind për Malin e Zi

Drejtori i Fiores i befasuar nga talenti 22 vjeçar: Po vazhdoi kështu, i jap lejë të flasë me mbesën time

Drejtori i Fiores i befasuar nga talenti 22 vjeçar: Po vazhdoi kështu, i jap lejë të flasë me mbesën time

Bëri gabimin e ndeshjes, ja çfarë thotë Strakosha

Bëri gabimin e ndeshjes, ja çfarë thotë Strakosha

Bebe Rexha tërheq vëmendjen me veshjen e ngushtë

Bebe Rexha tërheq vëmendjen me veshjen e ngushtë

Jennifer Lopez vjen me një këngë të re

Jennifer Lopez vjen me një këngë të re

Challandes: Nuk jam i kënaqur me fitoren 1:0

Challandes: Nuk jam i kënaqur me fitoren 1:0

Demi i heq të gjitha dhe pozon e zhveshur

Demi i heq të gjitha dhe pozon e zhveshur

Florent Hasani shënon golin e parë kundër Gjibraltarit

Florent Hasani shënon golin e parë kundër Gjibraltarit

Kardashianët pretendente për të fituar çmim në këtë ceremoni

Kardashianët pretendente për të fituar çmim në këtë ceremoni