Ja arsyeja se pse fëmijët qajnë gjithmonë kur janë në aeroplan

06.03.2019 10:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ja arsyeja se pse fëmijët qajnë gjithmonë kur janë në aeroplan

Sigurisht qe mund të ketë shumë shumë arsye që nje fëmijë te qaj gjatë një udhëtimi me aeroplan duke filuar nga ambienti jokomfort, lodhje apo pagjumësi.

Arsyeja kryesore është një problem i cili shfaqet në veshin e mesëm të fëmijëve, përkatësisht tubin e Eustahut, i cili nuk funksionon mirë për shkak të ndryshimit të presionit të ajrit. Anatomia e veshit tek të rriturit ka shumë dallim nga ajo e fëmijëve për këtë arsye ata nuk mund ta përballojnë mirë këtë situatë.

Tubi i Eustahut është një kanal i cili lidh pjesën e epërme të fytit dhe atë të pasme të kavitetit nazal. Funksioni bazik i këtij tubi është stabilizimi i presionit të veshit të mesëm duke e bërë atë të njëjtë me presionin e ambientit të jashtëm.

Kur ju udhëtoni me aeroplan, atëherë shtypja e ajrit ndryshon, duke shkaktuar kështu probleme të cilat qojnë në bllokimin e veshëve. Të rriturit mund ta kontrollojnë këtë problem, mirëpo fëmijët nuk mund ta bëjnë këtë.

“Zakonisht këshillohet që fëmijës t’i jepet diçka për të pirë apo ngrënë në mënyrë që të çlirohen veshët dhe tubi i Eustahut të funksionojë normalisht,“  shkruan revista shkencore LiveScience dhe raporton gazeta Express.

Gjithsesi ky është një problem i cili zgjat shumë pak, dhe nuk shkakton ndonjë dëmtim serioz./Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Bayerni “uragan”, mposht Fortunën e Dusseldorfit me “manita”

Bayerni “uragan”, mposht Fortunën e Dusseldorfit me “manita”

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Rodgers: Kur kisha  infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Rodgers: Kur kisha infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Efektet e lëngut të patates

Efektet e lëngut të patates

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Ora tregon linjat atraktive

Ora tregon linjat atraktive

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)