Izrael, Netanyahu vaksinohet i pari kundër COVID-19 para kamerave

19.12.2020 23:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Izrael, Netanyahu vaksinohet i pari kundër COVID-19 para kamerave

Kryeministri izraelit Benyamin Netanyahu dhe ministri i Shëndetësisë Yuli Edelstein morën vaksinën e zhvilluar nga Pfizer dhe BioNTech në një transmetim të drejtpërdrejtë.

Në Izrael, vaksina e parë kundër COVID-19 u mor fillimisht nga Netanyahu dhe më pas nga Edelstein në Qendrën Shëndetësore Sheba në qytetin Ramat Gan afër Tel Avivit.

Gjatë vaksinimit të transmetuar drejtpërdrejt në televizion, Netanyahu tha se “miliona” doza vaksinash do të vijnë në Izrael në fund të këtij muaji, raporton TCh.

Duke u bërë thirrje të gjithë izraelitëve për t’u vaksinuar kundër koronavirusit, Netanyahu tha: “Unë kërkova që vaksina e parë të më jepej mua dhe ministrit të Shëndetësisë Yuli Edelstein në mënyrë që t’ju inkurajoj të vaksinoheni dhe të japim një shembull”.

Administrata izraelite ka rritur një marrëveshje për të blerë 8 milionë doza të vaksinës kundër COVID-19 nga Pfizer dhe BioNTech.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Izrael, Netanyahu vaksinohet i pari kundër COVID-19 para kamerave

Izrael, Netanyahu vaksinohet i pari kundër COVID-19 para kamerave

Ishte infektuar me Covid, vdes ish-ministrja shqiptare

Ishte infektuar me Covid, vdes ish-ministrja shqiptare

Kufiri Slloveni- Kroaci, pritjet e mërgimtarëve deri në 10 orë

Kufiri Slloveni- Kroaci, pritjet e mërgimtarëve deri në 10 orë

Mustafë Bajrami i bashkohet LVV-së

Mustafë Bajrami i bashkohet LVV-së

Mbi 9 mijë bashkatdhetarë arritën sot përmes Aeroportit “Adem Jashari”

Mbi 9 mijë bashkatdhetarë arritën sot përmes Aeroportit “Adem Jashari”

NATO dhe KE verifikojnë sistemet e tyre informatike pas sulmit kibernetik

NATO dhe KE verifikojnë sistemet e tyre informatike pas sulmit kibernetik

ShBA mbyll konsullatat në dy qytete të Rusisë

ShBA mbyll konsullatat në dy qytete të Rusisë

Dorëhiqet ministri i Shëndetësisë, shkak gjendja me pandeminë Covid-19

Dorëhiqet ministri i Shëndetësisë, shkak gjendja me pandeminë Covid-19

Mike Pompeo: Moska parapa sulmit kibernetik

Mike Pompeo: Moska parapa sulmit kibernetik

Në Merdare nuk ka pritje, te Dheu i Bardhë deri 40 minuta

Në Merdare nuk ka pritje, te Dheu i Bardhë deri 40 minuta

Identifikohet një i dyshuar për raste të grabitjeve

Identifikohet një i dyshuar për raste të grabitjeve

Gratë “Hasjane” vendosen në sheshin “Zahir Pajaziti”

Gratë “Hasjane” vendosen në sheshin “Zahir Pajaziti”

Biden vaksinohet të hënën kundër COVID-19

Biden vaksinohet të hënën kundër COVID-19

Mërgimtarët ia mësyjnë Kosovës

Mërgimtarët ia mësyjnë Kosovës

Haradinaj për grabitjet: Institucionet të japin provimin duke kapur kriminelët

Haradinaj për grabitjet: Institucionet të japin provimin duke kapur kriminelët

Hoti i reagon Vuçiqit: S’ka marrëveshje pa njohje reciproke

Hoti i reagon Vuçiqit: S’ka marrëveshje pa njohje reciproke