Ivanov dhe VMRO-ja kontestojnë marrëveshjen për emrin

13.06.2018 15:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ivanov dhe VMRO-ja kontestojnë marrëveshjen për emrin

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev i ka dorëzuar presidentit të shtetit, Gjorge Ivanov marrëveshjen me Greqinë për çështjen e emrit, por takimi me kreun e shtetit, sipas komunikatës së Presidencës ka zgjatur vetëm dy minuta, ndërsa sipas Qeverisë, takimi është braktisur nga Ivanov duke i pamundësuar kryeministrit dhe shefit të diplomacisë të sqarojnë, siç thuhet, “përfitimet për shtetit nga marrëveshja e arritur”.

“Kryeministri Zaev dhe ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov kishin një përpjekje konstruktive për prezantimin dhe shqyrtimin e përmbajtjes së marrëveshjes, por presidenti Ivanov ka ndërprerë debatin dhe ka braktisur mbledhjen duke refuzuar të bisedohet për përfitimet e kësaj marrëveshjeje historike për të ardhmen e Maqedonisë”, thuhet të komunikatën e Qeverisë.

Pamje nga takimi në mes të kryeministrit Zoran Zaev dhe presidentit, Gjorgje Ivanov

Pamje nga takimi në mes të kryeministrit Zoran Zaev dhe presidentit, Gjorgje Ivanov

Ndërkohë, me presidentin është takuar edhe lideri i opozitës, Hristijan Mickovski pasi paraprakisht bëri thirrje për një takim mes tij, kreut të shtetit dhe kryeministrit.

Në një paraqitje para mediave, kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickovski tha se kërkon dokumentin në formën e shkruar, ndërsa duke iu referuar përmbajtjes së asaj të cilën e publikoi të martën kryeministri Zoran Zaev, tha se për opozitën një marrëveshje e tillë është e papranueshme, duke e quajtur “marrëveshje të kapitullimit”.

“Le të gjykojë opinioni maqedonas se me çfarë njeriu kemi punë. Zaev premtonte diçka tjetër, kurse Maqedonisë i sjell marrëveshje kapitullimi. Asnjë fjalë e tij nuk vlen asgjë. Për disa muaj ndryshoi sjelljen e tij duke dëmtuar Republikën e Maqedonisë. Kësaj radhe, çmimin e një kapitullimi të tillë do ta paguajnë qytetarët e vendit. Kjo paraqet disfatë absolute të diplomacisë maqedonase që nuk mund të interpretohet si fitore. Më këtë marrëveshje janë tradhtuar pritjet e qytetarëve të Maqedonisë”, tha Mickovski, i cili më pas është thirrur në një takim edhe nga kryeministri Zoran Zaev për ta njoftuar me detajet e marrëveshjes.

Nga Qeveria mbeten në qëndrimin se marrëveshja garanton të ardhmen e vendit, sikur edhe gjuhën maqedonase, identitetin, sigurimin dhe me këtë perspektivë më të mirë për qytetarët dhe shtetin në përgjithësi.

“Maqedonia para vetes ka një qëllim shumë strategjik, anëtarësimin në NATO dhe BE. Pikërisht anëtarësimi në këto organizata është një nga obligimet e Qeverisë së Maqedonisë pasi jemi të vetëdijshëm se qytetarët këtë e presin, pasi e dinë se anëtarësimi në NATO sjell sigurimin e shumë pritur jo vetëm fizik, por edhe juridik, ekonomik, si dhe prosperitet për qytetarët dhe shtetit”, deklaroi zëvendëskryeministrja Radmilla Sheqerinska.

Partitë shqiptare, nga ana tjetër, i kanë dhënë mbështetje marrëveshjes duke e vlerësuar si hap pozitiv drejt zhbllokimit shumëvjeçar të kontestit të emrit dhe hapjen e rrugës së integrimit euroatlantik të vendit. Partitë shqiptare nuk kontestojnë emrin e ri, për dallim nga i mëparshmi, kur vërejtjet e tyre kryesisht kishin të bënin me gabimet gjatë përkthimit.

Ndryshe, pas Bashkimit Evropian dhe NATO-s, marrëveshja Maqedoni-Greqi është mirëpritur edhe nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“SHBA-ja përgëzojn kryeministrat e Maqedonisë dhe të Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras për marrëveshjen historike për zgjidhjen e kontestit për emrin. Zgjidhja do të jetë e dobishme për të dyja vendet dhe do t’i përforcojë sigurinë rajonale dhe progresin. Kryeministrat Zaev dhe Tsipras treguan vizion, guxim dhe angazhim në gjetjen e zgjidhjes së pranueshme të përbashkët”, thuhet në reagimin e Departamentit amerikan të Shtetit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Drogë në tendën ku qëndronin, pesë të arrestuar në Prizren

Drogë në tendën ku qëndronin, pesë të arrestuar në Prizren

Protestë në Prishtinë – kërkohet llogari, drejtësi, shkarkime

Protestë në Prishtinë – kërkohet llogari, drejtësi, shkarkime

Detaji rrëqethës nga masakra në Vlorë – I vogli i familjes u vra me bukë në gojë

Detaji rrëqethës nga masakra në Vlorë – I vogli i familjes u vra me bukë në gojë

Tahiri: Qeveria të mos lejojë që Asociacioni të ketë kompetenca ekzekutive

Tahiri: Qeveria të mos lejojë që Asociacioni të ketë kompetenca ekzekutive

Kryetari i LDK’së: Kosova nuk është Rusi, vetëm Putini i “korrigjoi” kufijtë pa shkëmbim

Kryetari i LDK’së: Kosova nuk është Rusi, vetëm Putini i “korrigjoi” kufijtë pa shkëmbim

Lëvizjet e djalit të Sorosit në Ballkan: Ideja për korrigjim kufijsh e tij (Foto)

Lëvizjet e djalit të Sorosit në Ballkan: Ideja për korrigjim kufijsh e tij (Foto)

Arrestohet autori 24-vjeçar i masakrës së Selenicës

Arrestohet autori 24-vjeçar i masakrës së Selenicës

Haziri: E kemi detyrë historike të bashkohemi me Luginën por nuk e ndërrojmë me veriun e Kosovës

Haziri: E kemi detyrë historike të bashkohemi me Luginën por nuk e ndërrojmë me veriun e Kosovës

Kosovari dyshohet se e përdhunoi turisten angleze në Prizren teksa po e vizitonte Kalanë e Prizrenit

Kosovari dyshohet se e përdhunoi turisten angleze në Prizren teksa po e vizitonte Kalanë e Prizrenit

Shoqëria civile e Kosovës dhe e Serbisë kërkon nga Mogherini të deklarohet publikisht kundër ndarjes

Shoqëria civile e Kosovës dhe e Serbisë kërkon nga Mogherini të deklarohet publikisht kundër ndarjes

Shoqata Boshnjako-Amerikane do shkarkimin e ministrit Crnadka, që vonoi vizat për basketbollistët nga Kosova

Shoqata Boshnjako-Amerikane do shkarkimin e ministrit Crnadka, që vonoi vizat për basketbollistët nga Kosova

Bahtiri tregon se çfarë do ta gjejë Thaçin nëse lëvizin kufijt

Bahtiri tregon se çfarë do ta gjejë Thaçin nëse lëvizin kufijt

Ja çfarë shkruante në Facebook autori i masakrës në Vlorë

Ja çfarë shkruante në Facebook autori i masakrës në Vlorë

Phillips: Ndarja ose shkëmbimi i territoreve, alternativa më e keqe

Phillips: Ndarja ose shkëmbimi i territoreve, alternativa më e keqe

“Thaçi dhe Vuçiqi tashmë po bisedojnë për caktimin e kufirit të ri”

“Thaçi dhe Vuçiqi tashmë po bisedojnë për caktimin e kufirit të ri”

Ky është 24 vjeçari që vrau 8 persona në Vlorë: Është i rrezikshëm

Ky është 24 vjeçari që vrau 8 persona në Vlorë: Është i rrezikshëm