Italia druan nga vala e re, këtë herë nga koronavirusi “serb” nga Ballkani

14.07.2020 16:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Italia druan nga vala e re, këtë herë nga koronavirusi “serb” nga Ballkani

Italia ka frikë nga valë e re e Covid-19 në vendet e Evropës Lindore sepse disa, siç është Rumania, anëtare e Bashkimit Evropian, ndërsa të tjerët që nuk janë anëtarë të BE-së, siç është Serbia, lejohen të hyjnë në Itali, thekson gazeta “Republika”.

Italia, ku kthesa epidemiologjike është vazhdimisht në rënie, po ndjek me shqetësim atë që po ndodh jashtë kufijve të saj, veçanërisht në Ballkan, ku numri i rasteve është rritur në mënyrë të vazhdueshme në dy javët e fundit, shkruan gazeta italiane.

Kryetari i rajonit italian Veneto, mbrëmë në konferencë për shtyp, tha se testi tregoi se koronavirusi që qarkullonte në Serbi ishte më agresiv se ai i njohur në Itali.

“Ne nuk e dimë mutacionin e koronavirusit që qarkullon në Serbi. Testet kanë treguar se katër pacientë pozitivë që erdhën në kontakt me virusin në Serbi kanë ngarkesë të lartë virale”, tha Zaja.

Kohët e fundit, Veneto u përball me shpërthim të ri të virusit, pasi menaxheri nga Viçenca, i cili ishte në Serbi, dy kolegë të tij dhe një person nga Padova, kishin kontakte me virusin, të cilin mediat italiane e quajnë “serbe”, por Zaja shprehet se gjendja në atë zonë është nën kontroll, raporton ALSAT.

Në fillim të korrikut, gazeta italiane “Mesaxhero” raportoi se Ballkani po përballet me sulm të ri të koronavirusit dhe rritje të numrit të rasteve të reja pas periudhës së rënies së vazhdueshme të rasteve të reja.

Italia ndalon hyrjen në territorin e saj nga 13 vende, përfshirë Malin e Zi dhe Maqedoninë e Veriut, ndërsa Serbia është ndër vendet jo-shengen që lejohet të hyjë në Itali, por me izolim të detyrueshëm 14-ditor.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shumë lagje në Prishtinë do të mbesin 12 orë pa rrymë

Shumë lagje në Prishtinë do të mbesin 12 orë pa rrymë

​Kurti: Përmes marrëveshjes së Uashingtonit, Serbia dëshiron të rinegociojë statusin e Kosovës

​Kurti: Përmes marrëveshjes së Uashingtonit, Serbia dëshiron të rinegociojë statusin e Kosovës

​Haxhiu i reagon Mustafës: “Zajednica” është edhe synim edhe kërkesë e Serbisë

​Haxhiu i reagon Mustafës: “Zajednica” është edhe synim edhe kërkesë e Serbisë

​Hoti i përgjigjet PDK-së: Për 100 ditë e kthyem Kosovën aty ku e ka vendin

​Hoti i përgjigjet PDK-së: Për 100 ditë e kthyem Kosovën aty ku e ka vendin

​Mustafa u përgjigjet akuzave të VV-së për “Zajednicën”

​Mustafa u përgjigjet akuzave të VV-së për “Zajednicën”

PDK: Qeveria Hoti e futi Kosovën në listën e zezë për keqmenaxhimin e pandemisë dhe firmosi bashkëpronësinë e Ujmanit me Serbinë

PDK: Qeveria Hoti e futi Kosovën në listën e zezë për keqmenaxhimin e pandemisë dhe firmosi bashkëpronësinë e Ujmanit me Serbinë

​Selimi i përgjigjet Veselit: Duhet të jeni serioz që të thirreni në seriozitet

​Selimi i përgjigjet Veselit: Duhet të jeni serioz që të thirreni në seriozitet

3 të vdekur dhe 70 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

3 të vdekur dhe 70 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

Marrëveshja Kosovë-Serbisë për shkëmbimin e informacioneve, kështu e komentojnë ekspertët

Marrëveshja Kosovë-Serbisë për shkëmbimin e informacioneve, kështu e komentojnë ekspertët

Opozita akuzon Hotin për suspendim të shtetësinë dhe heqje dorë nga politika e jashtme

Opozita akuzon Hotin për suspendim të shtetësinë dhe heqje dorë nga politika e jashtme

Prokurori serb flet për bashkëpunim të shkëlqyeshëm me Specialen: I vetmi që hyra në selinë e Williamson në Bruksel

Prokurori serb flet për bashkëpunim të shkëlqyeshëm me Specialen: I vetmi që hyra në selinë e Williamson në Bruksel

Kryediplomatja Haradinaj i reagon Gjykatës së Vranjës për padinë ndaj Ragmi Mustafës

Kryediplomatja Haradinaj i reagon Gjykatës së Vranjës për padinë ndaj Ragmi Mustafës

Pas ndalimit të importit të vajit të palmës, fermerët anulojnë protestën

Pas ndalimit të importit të vajit të palmës, fermerët anulojnë protestën

Veseli thotë se nuk bëhen pjesë e qeverisë Hoti, kritikon ashpër VV-në

Veseli thotë se nuk bëhen pjesë e qeverisë Hoti, kritikon ashpër VV-në

Veseli: Delegacioni ynë dështoi në ShBA, nuk rezultoi me njohje, por u fol vetëm për resurset ekonomike

Veseli: Delegacioni ynë dështoi në ShBA, nuk rezultoi me njohje, por u fol vetëm për resurset ekonomike

​Tahiri adreson tri çështje në Bruksel

​Tahiri adreson tri çështje në Bruksel