Isufi për dialogun me Serbinë: Opozita t’i shpreh shqetësimet në tryezë të bisedimeve

02.07.2018 18:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Isufi për dialogun me Serbinë: Opozita t’i shpreh shqetësimet në tryezë të bisedimeve

Partitë politike, në pushtet dhe opozitë, vazhdojnë të kenë kundërshti lidhur me mënyrën se si duhet qasur dialogut, si dhe për rolin udhëheqës të presidenti të Kosovës, Hashim Thaçi, në fazën finale të dialogut me Serbinë në Bruksel, dialog ky i cili pritet të përmbyllet me marrëveshje juridikisht obliguese për të dyja vendet.
Ahmet Isufi, shef i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, lider i së cilës është kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha për Radion Evropa e Lirë, se partitë politike, të pushtetit dhe opozitës, duhet t’i shprehin të gjitha vërejtjet dhe shqetësimet e tyre, në tryezë bisedimesh, përfshirë edhe kundërshtimet për rolin udhëheqës të presidentit Thaçi në dialogun me Serbinë.

“Është mirë që kjo të vendoset në tavolinë, ku të gjitha subjektet do t’i shprehin mendimet e tyre dhe njëkohësisht i japin fuqi Kuvendit të Republikës së Kosovës, si organit më të lartë të shtetit, në mënyrë që të ketë edhe një kontroll parlamentar për bisedimet. Pastaj, pa paragjykime, mund të vendosen e dhe vijat mbi të cilat duhet të shkohet”, tha Isufi.

Isufi thekson se partitë politike duhet të ulen dhe të bisedojnë për arritjen e një uniteti në qasjen ndaj dialogut me Serbinë.

“Partitë politike duhet të ulen në tryezë të përbashkët, të krijojnë platformën dhe po ashtu të bëjnë përzgjedhjen e ekipit, duke marrë secili përgjegjësinë e vet, në bazë të fuqisë politike dhe institucionale, si dhe të dalin me një qëndrim të përbashkët, sepse Kosova, sa herë që ka dalë me një unitet, ka dalë më e fortë përballë rreziqeve që ka mundur t’i ketë në të kaluarën”, thekson Isufi.

Ndryshe, partitë opozitare në përgjithësi, deri më tash kanë kundërshtuar që presidenti Thaçi ta ketë rolin udhëheqës të procesit të dialogut me Serbinë. Ato kanë kërkuar që rolin udhëheqës në këtë proces ta ketë Kuvendi i Kosovës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Veseli në shënimin e 20 vjetorit të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së në Likoc

Veseli në shënimin e 20 vjetorit të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së në Likoc

Zv.ministri i FSK-së thotë se rajoni do të përfitojë nga shndërrimi i FSK-së në Ushtri të Kosovës

Zv.ministri i FSK-së thotë se rajoni do të përfitojë nga shndërrimi i FSK-së në Ushtri të Kosovës

Albin Kurti thotë se vetëm një idiot si Thaçi mund ta shpëtojë Vucicin

Albin Kurti thotë se vetëm një idiot si Thaçi mund ta shpëtojë Vucicin

Rrjeti i trenave Eurostar do të shkojë në grevë për kushtet e punës

Rrjeti i trenave Eurostar do të shkojë në grevë për kushtet e punës

Sirianët votojnë në zgjedhjet lokale për herë të parë pas shtatë vjetësh

Sirianët votojnë në zgjedhjet lokale për herë të parë pas shtatë vjetësh

Policia konfirmon se i vrari në Istog është një 29 vjeçar

Policia konfirmon se i vrari në Istog është një 29 vjeçar

Flet shqiptari që fitoi mandatin e dytë të deputetit në Suedi

Flet shqiptari që fitoi mandatin e dytë të deputetit në Suedi

Serbët i mbesin besnik Beogradit, por marrin para edhe nga Prishtina

Serbët i mbesin besnik Beogradit, por marrin para edhe nga Prishtina

James Mattis të hënën për vizitë në Maqedoni

James Mattis të hënën për vizitë në Maqedoni

Djali nga Skenderaj figuron gabimisht në aktakuzë se kishte vetëm 5 vjet në luftë, është në listën e mashtruesve

Djali nga Skenderaj figuron gabimisht në aktakuzë se kishte vetëm 5 vjet në luftë, është në listën e mashtruesve

Katër punëtorë rrëzohen nga një objekt në Ferizaj

Katër punëtorë rrëzohen nga një objekt në Ferizaj

Meta: Kosova dhe Serbia të gjejnë paqen pa prekur çështjen e kufijve

Meta: Kosova dhe Serbia të gjejnë paqen pa prekur çështjen e kufijve

Kryetari i Skenderajt: Kush i dha leje Vucicit të vizitojë Drenicën shkeli mbi gjakun e lirisë

Kryetari i Skenderajt: Kush i dha leje Vucicit të vizitojë Drenicën shkeli mbi gjakun e lirisë

Arratisja e dy personave nga Burgu i Dubravës, arrestohen dy oficerë korrektues

Arratisja e dy personave nga Burgu i Dubravës, arrestohen dy oficerë korrektues

Anton Quni flet për rolin e prokurorit dhe luftëtarit pas ngritjes së aktakuzës nga prokuroria

Anton Quni flet për rolin e prokurorit dhe luftëtarit pas ngritjes së aktakuzës nga prokuroria

Serbia nuk zbulon detajet për korrigjimin e kufirit me Kosovën

Serbia nuk zbulon detajet për korrigjimin e kufirit me Kosovën