Isufi: Çka mund të pritej ndryshe nga një koalicion që u lidh me mosbesim

25.03.2020 17:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Isufi: Çka mund të pritej ndryshe nga një koalicion që u lidh me mosbesim

Nënkryetari i AAK-së, Ahmet Isufi me anë të një postimi në Facebook ka thënë se prishja e koalicionit LDK-VV nuk ka ndodhur sot.

Sipas tij, ka kohë që këto dy parti kanë treguar mosbesim ndaj njëra-tjetrës.

Isufi shtoi se qëllimi është të mos merren përgjegjësi, por të kalohet në një fazë tjetër të krijimit të kushteve për zgjedhje dhe për të fituar një grusht vota më shumë.

Lexoni më poshtë postimin e plotë të Isufit:

Ra ky virus e u pamë

Mocioni për rrëzimin e Qeverisë Kurti nuk është i sotëm. Që nga fushata parazgjedhore, edhe VV e edhe LDK janë deklaruar se tjetër partner nuk shohin në qeverisje përveç njëra-tjetrës.
Përkundër përpjekjeve që të bëjnë koalicion parazgjedhor nuk arritën, pasiqë nuk i besonin njëra-tjetrës dhe nuk linin gjë pa thënë duke u parë me paragjykime dhe mosbesim.

Pas zgjedhjeve nuk arritën për katër muaj të krijojnë koalicion, jo për shkak të harmonizimit të programit, sepse as që u morrën me të, por për shkak të pozitave kyqe të qeverisjes.

Dhe çka mund të pritej ndryshe nga një koalicion që lidhet me mosbesim.
Ishte një përshtypje që në ditët e para se kjo qeveri për shkak të moskomunikimit normal, marrjes së vendimeve pa dakordancë të partnerëve dhe me një qasje çakorduese do të mund të zgjaste nja 6 muaj, por kjo na befasoi në dinamikë vetshkatërruese për 6 javë. Vetëm u prit një pretekst për shkarkimin e një ministri ( që absolutisht nuk është qëllimi ) sepse qëllimi është shumë më i thellë. Pra, qëllimi është të mos mirret përgjegjësi, por të kalohet në një fazë tjetër të krijimit të kushteve për zgjedhje të parakohshme dhe mundësisht për të fituar një grusht vota më shumë.

Ju me vetëdëshirë dhe me vetëdije e rrëzuat veten, vetëm që e gjetët kohën më të keqe për Kosovën, kur qytetarët e saj po përballen me COVID 19, e në vend se të mirreni me shërimin e tyre po i shkaktoni dhimbje të reja.
Pavarësisht parullave populliste dhe fjalorit patetik që mund t’u mbani qytetarëve, nuk mund të arsyetoni vetshembjen tuaj në këtë moment kaq të rëndë për vendin.

Pra, ra ky virus e u pamë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Humolli: Sipas parashikimeve, në fund të prillit do të bie numri i rasteve me COVID-19

Humolli: Sipas parashikimeve, në fund të prillit do të bie numri i rasteve me COVID-19

Haradinaj: Nuk shoh mundësi bashkëpunimi me VV, kemi krijuar distancë të madhe

Haradinaj: Nuk shoh mundësi bashkëpunimi me VV, kemi krijuar distancë të madhe

Infektologu jep lajmin e mirë: Disa të prekur me COVID-19 kanë rezultuar negativ në teste e para

Infektologu jep lajmin e mirë: Disa të prekur me COVID-19 kanë rezultuar negativ në teste e para

Arrin në Kosovë testi amerikan që zbulon koronavirusin për pak minuta

Arrin në Kosovë testi amerikan që zbulon koronavirusin për pak minuta

Osmani: Për herë të parë Kosova kishte Qeveri që planifikonte padi për gjenocidin serb

Osmani: Për herë të parë Kosova kishte Qeveri që planifikonte padi për gjenocidin serb

Cilat biznese po përfitojnë nga kriza e Koronavirus?

Cilat biznese po përfitojnë nga kriza e Koronavirus?

“Media nuk mund të braktisen në këtë moment delikat” Shoqata e Gazetarëve Europian: Të krijohen paketa lehtësuese

“Media nuk mund të braktisen në këtë moment delikat” Shoqata e Gazetarëve Europian: Të krijohen paketa lehtësuese

Kurteshi e quan presidentin Thaçi ‘monstrum’ me figurë njeriu

Kurteshi e quan presidentin Thaçi ‘monstrum’ me figurë njeriu

Europarlamentarët mirëpresin heqjen e taksës, presin nga BE-ja heqjen e vizave për Kosovën

Europarlamentarët mirëpresin heqjen e taksës, presin nga BE-ja heqjen e vizave për Kosovën

Ndikimi i izolimit në marrëdhëniet shoqërore

Ndikimi i izolimit në marrëdhëniet shoqërore

Kreshnik Ahmeti: Serbia po vazhdon me bllokimin e kamionëve tregtarë të cilët vijnë nga Kosova

Kreshnik Ahmeti: Serbia po vazhdon me bllokimin e kamionëve tregtarë të cilët vijnë nga Kosova

Bajqinovci dhe Konjufca: Dilni dhe matuni

Bajqinovci dhe Konjufca: Dilni dhe matuni

Shtohet një rast i ri me koronavirus në Kosovë, numri i të infektuarve shkon në 126

Shtohet një rast i ri me koronavirus në Kosovë, numri i të infektuarve shkon në 126

Ahmeti: Po më shqetësojnë daljet e shumëta të qytetarëve në Prishtinë

Ahmeti: Po më shqetësojnë daljet e shumëta të qytetarëve në Prishtinë

I’a shohin sherrin 12 të infektuarve të Kamenicës, 69 personat që janë listë për t’u testuar nga koronavirus

I’a shohin sherrin 12 të infektuarve të Kamenicës, 69 personat që janë listë për t’u testuar nga koronavirus

Në kabinetin e tij Albin Kurtit, emëron Këshilltar Politik Nenad Rashiqin

Në kabinetin e tij Albin Kurtit, emëron Këshilltar Politik Nenad Rashiqin