Ismajli: Abdullah Tahiri do të jetë në pidestalin më të lartë të lirisë

17.01.2020 16:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ismajli: Abdullah Tahiri do të jetë në pidestalin më të lartë të lirisë

Nënkryetari i Komunës së Gjilanit, Arbër Ismajli, së bashku me kryesuesen Shpresa Kurteshi Emini dhe drejtorët komunalë, kanë bërë sot homazhe tek lapidari i heroit të kombit, Abdullah Tahiri, në Malishevë.

“Këtë vit, Flaka e Janarit i kushtohet dëshmorit të kombit, Abdullah Tahiri, i cili u flijua për lirinë, pavarësinë dhe çlirimin e Kosovës. Tash e tutje, ai do të jetë në piedestalin më të lartë të lirisë, pasi do të vendoset shtatorja e tij sivjet, në vendin ku është arrestuar. Është njëra nga figurat më të rëndësishme historike, jo vetëm të Anamoravës, por të gjithë popullit shqiptar. Lavdi e përjetshme veprës së tij”, ka deklaruar Ismajli, pas homazheve.

Kryetari i Këshillit të fshatit Malishevë, Latif Maliqi, e ka falënderuar kryetarin Haziri që manifestimin “Flaka e Janarit 2020”, ia dedikoi heroit Abdullah Tahiri.

“Jemi ndier të nderuar dhe të privilegjuar që “Flaka…” e sivjetme i dedikohet figurës së Abdullah Tahiri, pasi ne e kemi pasur idol në Malishevë figurën e tij. E falënderoj kryetarin Haziri, nënkryetarin Ismajli dhe të gjitha ata që kanë kontribuar që ky vit të shënohet me emrin e Abdullah Tahirit. Ai nuk luftoi për vete, por për neve, që ta gëzojmë lirinë”, tha Maliqi.

Më pas, Ismajli me bashkëpunëtorët, kanë vizituar familjen e heroit Abdullah Tahiri, të cilët i ka falënderuar ish-i burgosuri politik, Bejtullah Tahiri.

Ndërkohë, nënkryetari Ismajli ka vizituar edhe familjen e heroit Kadri Zeka, në 38-vjetorin e rënies, ku është pritur nga Shaip Zeka.

Ismajli, në emër të kryetarit Haziri, ka konfirmuar se sivjet do të vendoset edhe shtatorja e heroit,

Kadri Zeka, në një vend meritor në Gjilan.

Përfaqësuesi i familjes Zeka, Shaip Zeka, e ka falënderuar kryetarin Haziri dhe nënkryetarin Ismajli për nderin që ia kanë bërë familjes së tij me vizitën dhe lajmin për vendosjen e shtatores.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

​Pavarësisht urgjencës, Qeveria s’e di ende kur do të miratohet “Pakoja emergjente” nga MFT-ja

​Pavarësisht urgjencës, Qeveria s’e di ende kur do të miratohet “Pakoja emergjente” nga MFT-ja

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog

Nuk mjaftojnë as dy metra distancë për koronavirusin? Çfarë tregon studimi i ri!

Nuk mjaftojnë as dy metra distancë për koronavirusin? Çfarë tregon studimi i ri!

PDK: Në mes të pandemisë, Kurti thellon krizën duke shkarkuar Naser Ramadanin

PDK: Në mes të pandemisë, Kurti thellon krizën duke shkarkuar Naser Ramadanin

Haziri falënderon AR Katana: Nuk po lejon që njerëzit ta kenë problemin e sofrës

Haziri falënderon AR Katana: Nuk po lejon që njerëzit ta kenë problemin e sofrës

Simptoma e re e koronavirusit që nuk e dinte askush!

Simptoma e re e koronavirusit që nuk e dinte askush!

Ja pse u shkarkua bordi i SHSKUK’ut, sipas zëdhënësit të Qeverisë

Ja pse u shkarkua bordi i SHSKUK’ut, sipas zëdhënësit të Qeverisë

Ekspertët japin verdiktin nëse ushtria kineze apo amerikane krijoi COVID-19 si bio-armë

Ekspertët japin verdiktin nëse ushtria kineze apo amerikane krijoi COVID-19 si bio-armë

Shënon 260 viktima të reja të koronavirusit për 24 orë, në Britani

Shënon 260 viktima të reja të koronavirusit për 24 orë, në Britani

Pasi pandemia është përhapur shumë në Evropë, Suedia kërcënon banorët me gjashtë muaj burg nëse dalin nga karantina

Pasi pandemia është përhapur shumë në Evropë, Suedia kërcënon banorët me gjashtë muaj burg nëse dalin nga karantina