Ismaili: Kursyem miliona euro, po i modernizojmë pajisjet mjekësore

04.09.2019 12:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ismaili: Kursyem miliona euro, po i modernizojmë pajisjet mjekësore

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Uran Ismaili, ka vizituar sot Klinikën e ORL-së, me ç’rast përuroi pajisjen FESS (Functional Endoscopy Sinus Surgery).

Ministri në detyrë i Shëndetësisë (MSS), Uran Ismaili tha se milionat e kursyera në sistemin e shëndetësisë janë kthyer në modernizimin e pajisjeve mjekësore, e kjo sipas tij, po ndikon drejtpërdrejt në xhepin e qytetarëve.

“Miliona euro të kursyera të cilat i kemi kthyer në modernizim të pajisjeve mjekësore po ndikojnë direkt në ruajtjen e shëndetit dhe xhepit të qytetarëve”, deklaroi Ismaili.

Ismaili në përurimin e pajisjes FESS (Functional Endoscopy Sinus Surgery) në klinikën e ORL-së, shtoi se kjo Klinikë nuk e ka pasur asnjëherë një aparaturë të tillë.

Ai ka sqaruar se kjo aparaturë moderne shërben për trajtim minimal kirurgjik të patologjisë së hundës dhe sinuseve me rrugë natyrale dhe se vlera e saj është 100 mijë euro.

“Aparaturë e re në vlerë 100 mijë euro, të cilën Klinika e ORL-së nuk e ka pasur më parë. Tani trajtimi i problemeve të hundëve dhe sinuseve do të mund të bëhet në QKUK pa shpenzuar nga 2 mijë euro në spitale private”.

“Jemi për të përuruar një pajisjet që ka qenë e nevojshme për stafin dhe pacientët, nga fondet që kemi arrit t’i ndalim nga çmimet abuzive të barnave tani ato po rindërtohen për të mirën e pacientëve me pajisje të reja”. “Jam i lumtur që këtij personeli që kanë sakrifikuar shumë po i japim mundësi ta kryejnë punën e tyre më të sigurte dhe më me pak telashe, premtoj se sektori i shëndetësisë do të jetë prioritet”, tha ai.

Isamili më tej ka shtuar se në ORL gjatë vitit 200-300 persona kërkojnë këtë ndërhyrje dhe se në klinikat privat një shërbim i tillë kushton rreth 2 mijë euro, raporton EO.

“Është e jashtëzakonshme të shoh se çfarë po arrihet të bëhet vetëm duke ndalur hajninë dhe korrupsionin”.

Ai ka paralajmëruar se kjo Klinikë së shpejti do të bëhet edhe me pajisje për Audiologji dhe për salla operative.

“Jemi për të përuruar një pajisjet që ka qenë e nevojshme për stafin dhe pacientët, nga fondet që kemi arrit t’i ndalim nga çmimet abuzive të barnave tani ato po rindërtohen për të mirën e pacientëve me pajisje të reja”.

“Jam i lumtur që këtij personeli që kanë sakrifikuar shumë po i japim mundësi ta kryejnë punën e tyre më të sigurte dhe më me pak telashe, premtoj se sektori i shëndetësisë do të jetë prioritet”, tha ai.

Drejtori i Klinës së , Hajdin Thaçi, tha kjo pajisje do ta lehtësoj punën e personelit shëndetësor.

“Sot Klinika e ORL-së është pajisur me instrumentin më bashkëkohor që quhet FES nga teknologjia e fundit një pajisje e tillë ka munguar dhe kërkesa ka qenë që të bëhemi me këtë pajisje”, tha ai.

Ai tha se kjo klinikë ka vëllim të madh ku 15-25 operacione kryhen gjatë ditës.

“FES është një aparaturë më bashkëkohore për trajtimin e patologjisë së hundës dhe hapësirave paranazale. Kjo pajisje shpresoj mos të jetë e fundit dhe pajisje tjera janë në procedurë, por një pjesë prej tyre ende nuk e kemi përuruar. Falënderoj ministrin për angazhimin e tij në të mirën e popullit”, shtoi ai.

Drejtori i ShSKUK, Basri Sejdiu, njoftoi se së shpejti do të krijohen ambulancat e reja të ORL-së dhe pacientët kosovarë do të trajtohen në mënyrën më të lehtë.

“Jemi duke bërë përmirësimin dhe modernizimin në institucioneve tona dhe përfitues janë pacientët”, tha Sejdiu.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mustafa: Fokus do të jetë fuqizimi i mëtejmë i sektorit të bujqësisë

Mustafa: Fokus do të jetë fuqizimi i mëtejmë i sektorit të bujqësisë

Çfarë duhet të dini për koronavirusin e ri?

Çfarë duhet të dini për koronavirusin e ri?

Shqipëria në panik për koronavirusin, autoritetet bëjnë thirrje për qetësi

Shqipëria në panik për koronavirusin, autoritetet bëjnë thirrje për qetësi

Kurti emëron Erzen Vraniqin këshilltar politik

Kurti emëron Erzen Vraniqin këshilltar politik

Veliu: Do të rrisim numrin e personave me nevoja të veçanta në Policinë e Kosovës

Veliu: Do të rrisim numrin e personave me nevoja të veçanta në Policinë e Kosovës

Tri raste të reja të dyshuara me koronavirus në Kosovë

Tri raste të reja të dyshuara me koronavirus në Kosovë

Edhe dy raste të dyshuara me koronavirus në Kosovë

Edhe dy raste të dyshuara me koronavirus në Kosovë

Policia jep detaje të reja për vdekjen e 86-vjeçares në Gjilan

Policia jep detaje të reja për vdekjen e 86-vjeçares në Gjilan

Maqedonia e Veriut shton masat kundër koronavirusit

Maqedonia e Veriut shton masat kundër koronavirusit

48, 375 euro gjoba për bizneset transportuese që nuk  kanë printuar kuponë fiskal

48, 375 euro gjoba për bizneset transportuese që nuk  kanë printuar kuponë fiskal

Babai dhe vëllai e rrahin vajzën respektivisht motrën

Babai dhe vëllai e rrahin vajzën respektivisht motrën

Dhjetëra pseudo çlirimtarë na kushtuan më shtrenjtë, se sa  t’i kishim paguar 100.000 legjionarë

Dhjetëra pseudo çlirimtarë na kushtuan më shtrenjtë, se sa t’i kishim paguar 100.000 legjionarë

Afër dështimit sistemi i drejtësisë në mbrojtjen e fëmijëve

Afër dështimit sistemi i drejtësisë në mbrojtjen e fëmijëve

E thotë shefi i GP të Vetëvendiosjes, se s’ka dallime në koalicion për reciprocitetin

E thotë shefi i GP të Vetëvendiosjes, se s’ka dallime në koalicion për reciprocitetin

Faik Zogaj thotë se nuk do t’i përgjigjet ftesës së Gjykatës Speciale

Faik Zogaj thotë se nuk do t’i përgjigjet ftesës së Gjykatës Speciale

I zgjatet mandati edhe për 6 muaj si shefe e BE-së në Kosovë

I zgjatet mandati edhe për 6 muaj si shefe e BE-së në Kosovë