Ismaili: Kursyem miliona euro, po i modernizojmë pajisjet mjekësore

04.09.2019 12:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ismaili: Kursyem miliona euro, po i modernizojmë pajisjet mjekësore

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Uran Ismaili, ka vizituar sot Klinikën e ORL-së, me ç’rast përuroi pajisjen FESS (Functional Endoscopy Sinus Surgery).

Ministri në detyrë i Shëndetësisë (MSS), Uran Ismaili tha se milionat e kursyera në sistemin e shëndetësisë janë kthyer në modernizimin e pajisjeve mjekësore, e kjo sipas tij, po ndikon drejtpërdrejt në xhepin e qytetarëve.

“Miliona euro të kursyera të cilat i kemi kthyer në modernizim të pajisjeve mjekësore po ndikojnë direkt në ruajtjen e shëndetit dhe xhepit të qytetarëve”, deklaroi Ismaili.

Ismaili në përurimin e pajisjes FESS (Functional Endoscopy Sinus Surgery) në klinikën e ORL-së, shtoi se kjo Klinikë nuk e ka pasur asnjëherë një aparaturë të tillë.

Ai ka sqaruar se kjo aparaturë moderne shërben për trajtim minimal kirurgjik të patologjisë së hundës dhe sinuseve me rrugë natyrale dhe se vlera e saj është 100 mijë euro.

“Aparaturë e re në vlerë 100 mijë euro, të cilën Klinika e ORL-së nuk e ka pasur më parë. Tani trajtimi i problemeve të hundëve dhe sinuseve do të mund të bëhet në QKUK pa shpenzuar nga 2 mijë euro në spitale private”.

“Jemi për të përuruar një pajisjet që ka qenë e nevojshme për stafin dhe pacientët, nga fondet që kemi arrit t’i ndalim nga çmimet abuzive të barnave tani ato po rindërtohen për të mirën e pacientëve me pajisje të reja”. “Jam i lumtur që këtij personeli që kanë sakrifikuar shumë po i japim mundësi ta kryejnë punën e tyre më të sigurte dhe më me pak telashe, premtoj se sektori i shëndetësisë do të jetë prioritet”, tha ai.

Isamili më tej ka shtuar se në ORL gjatë vitit 200-300 persona kërkojnë këtë ndërhyrje dhe se në klinikat privat një shërbim i tillë kushton rreth 2 mijë euro, raporton EO.

“Është e jashtëzakonshme të shoh se çfarë po arrihet të bëhet vetëm duke ndalur hajninë dhe korrupsionin”.

Ai ka paralajmëruar se kjo Klinikë së shpejti do të bëhet edhe me pajisje për Audiologji dhe për salla operative.

“Jemi për të përuruar një pajisjet që ka qenë e nevojshme për stafin dhe pacientët, nga fondet që kemi arrit t’i ndalim nga çmimet abuzive të barnave tani ato po rindërtohen për të mirën e pacientëve me pajisje të reja”.

“Jam i lumtur që këtij personeli që kanë sakrifikuar shumë po i japim mundësi ta kryejnë punën e tyre më të sigurte dhe më me pak telashe, premtoj se sektori i shëndetësisë do të jetë prioritet”, tha ai.

Drejtori i Klinës së , Hajdin Thaçi, tha kjo pajisje do ta lehtësoj punën e personelit shëndetësor.

“Sot Klinika e ORL-së është pajisur me instrumentin më bashkëkohor që quhet FES nga teknologjia e fundit një pajisje e tillë ka munguar dhe kërkesa ka qenë që të bëhemi me këtë pajisje”, tha ai.

Ai tha se kjo klinikë ka vëllim të madh ku 15-25 operacione kryhen gjatë ditës.

“FES është një aparaturë më bashkëkohore për trajtimin e patologjisë së hundës dhe hapësirave paranazale. Kjo pajisje shpresoj mos të jetë e fundit dhe pajisje tjera janë në procedurë, por një pjesë prej tyre ende nuk e kemi përuruar. Falënderoj ministrin për angazhimin e tij në të mirën e popullit”, shtoi ai.

Drejtori i ShSKUK, Basri Sejdiu, njoftoi se së shpejti do të krijohen ambulancat e reja të ORL-së dhe pacientët kosovarë do të trajtohen në mënyrën më të lehtë.

“Jemi duke bërë përmirësimin dhe modernizimin në institucioneve tona dhe përfitues janë pacientët”, tha Sejdiu.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kandidatja për presidente të Kroacisë i krahason serbët me hebrenjtë

Kandidatja për presidente të Kroacisë i krahason serbët me hebrenjtë

Ismaili: Kursyem miliona euro, po i modernizojmë pajisjet mjekësore

Ismaili: Kursyem miliona euro, po i modernizojmë pajisjet mjekësore

Dhjetori muaji i rinisjes së dialogut Kosovë-Serbi, ShBA’ja e Gjermania ndezin motorët

Dhjetori muaji i rinisjes së dialogut Kosovë-Serbi, ShBA’ja e Gjermania ndezin motorët

Vuk Drashkoviq: Nuk shkohet në Bruksel nëpërmes të Moskës

Vuk Drashkoviq: Nuk shkohet në Bruksel nëpërmes të Moskës

Liberalizimi i vizave mund të jetë një dhuratë për Krishtlindje?

Liberalizimi i vizave mund të jetë një dhuratë për Krishtlindje?

Behgjet Pacolli do ta nënshkruajë paktin e Kadri Veselit

Behgjet Pacolli do ta nënshkruajë paktin e Kadri Veselit

Shkëmbimi i territoreve, Kurti: Shumë politikanë kanë rënë në kurthin e Vuçiq

Shkëmbimi i territoreve, Kurti: Shumë politikanë kanë rënë në kurthin e Vuçiq

Dialogu me Serbinë, senatorët amerikanë sot në Kosovë

Dialogu me Serbinë, senatorët amerikanë sot në Kosovë

Çmendet shqiptari, masakron me 12 goditje thike moldaven, por 33- vjeçaren e shpëton qeni

Çmendet shqiptari, masakron me 12 goditje thike moldaven, por 33- vjeçaren e shpëton qeni

AAK, Nisma, AKR dhe PSD rrezikojnë të mbeten pa përfaqësim në KKZ

AAK, Nisma, AKR dhe PSD rrezikojnë të mbeten pa përfaqësim në KKZ

Haziri: LDK dhe PDK dallojnë si dita me natën

Haziri: LDK dhe PDK dallojnë si dita me natën

Vëllai vret motrën 21-vjeçare sepse postoi foto me të fejuarin

Vëllai vret motrën 21-vjeçare sepse postoi foto me të fejuarin

Mushkolaj: Vetëvendosje gjatë fushatës do të jetë shumë më e ashpër ndaj LDK-së së që është momentalisht

Mushkolaj: Vetëvendosje gjatë fushatës do të jetë shumë më e ashpër ndaj LDK-së së që është momentalisht

Zemaj tregon qëndrimin e LDK’së për Autostradën e Dukagjinit, ngrit dyshime për tokat që do të shpronësohen

Zemaj tregon qëndrimin e LDK’së për Autostradën e Dukagjinit, ngrit dyshime për tokat që do të shpronësohen

Nenad Rashiq: Serbët e Kosovës, janë popull i kapur

Nenad Rashiq: Serbët e Kosovës, janë popull i kapur

Qindra të rinj i bashkohen AKR-së

Qindra të rinj i bashkohen AKR-së