ISIS konfirmon vdekjen e al-Baghdadit, emëron shefin e ri

31.10.2019 17:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
ISIS konfirmon vdekjen e al-Baghdadit, emëron shefin e ri

Grupi i armatosur i Shtetit Islamik të Irakut dhe Levantit ka konfirmuar vdekjen e udhëheqësit të saj, Abu Bakr al-Bagdadi, duke vendosur Abu Ibrahim al-Hashimi al-Kurejshi si shefin e ri të grupit.

Abu Hamza al-Qurayshi, zëdhënësi i ri i ISIS-it, e bëri njoftimin të enjten në një deklaratë audio të shpërndarë nga krahu i mediave të grupit, Al Furqan, njofton Klan Kosova.

Ai gjithashtu konfirmoi vdekjen e paraardhësit të tij, Ebu al-Hassan al-Muhajir.

Deklarata u bëri thirrje pasuesve të grupit që të zotohen për besnikëri ndaj udhëheqësit të ri, titulli i të cilit tregon se ai pretendon prejardhje

Ai iu drejtua gjithashtu Shteteve të Bashkuara, duke thënë: “Mos u gëzoni”.

Vdekja e Al-Bagdadi u njoftua për herë të parë nga presidenti amerikan Donald Trump të dielën, pas një sulmi gjatë natës nga forcat speciale amerikane në Barisha, një fshat në provincën veri-perëndimore të Sirisë, Idlib.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


ISIS konfirmon vdekjen e al-Baghdadit, emëron shefin e ri

ISIS konfirmon vdekjen e al-Baghdadit, emëron shefin e ri

Çfarë do të thotë të jesh i varfër sot në Evropë?

Çfarë do të thotë të jesh i varfër sot në Evropë?

Gashi: Prioritet i yni është themelimi i Zyrës Shtetërore të Hetimeve

Gashi: Prioritet i yni është themelimi i Zyrës Shtetërore të Hetimeve

BQK shënon Ditën botërore të kursimit

BQK shënon Ditën botërore të kursimit

Palmer nesër në Prishtinë u drejtohet kosovarëve nga Biblioteka Kombëtare

Palmer nesër në Prishtinë u drejtohet kosovarëve nga Biblioteka Kombëtare

“Jetimat e Ballkanit” dhe Komuna e Lipjanit ndërtojnë 10 shtëpi për familjet në nevojë

“Jetimat e Ballkanit” dhe Komuna e Lipjanit ndërtojnë 10 shtëpi për familjet në nevojë

Thaçi: Kosova s`ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

Thaçi: Kosova s`ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

Pacolli në konferencën e ministrave të Frankofonisë bën thirrje ta njohin Kosovën si shtet të pavarur

Pacolli në konferencën e ministrave të Frankofonisë bën thirrje ta njohin Kosovën si shtet të pavarur

Nis takimi i radhës VV – LDK në selinë e partisë së Albin Kurtit

Nis takimi i radhës VV – LDK në selinë e partisë së Albin Kurtit

Apeli kthen në rigjykim dhe rivendosje çështjen penale të rastit të Sokol Bashotës

Apeli kthen në rigjykim dhe rivendosje çështjen penale të rastit të Sokol Bashotës

Haradinaj: Kosova e përkushtuar për fuqizimin e partneritetit me Çekinë

Haradinaj: Kosova e përkushtuar për fuqizimin e partneritetit me Çekinë

Gjendja e migrantëve në Greqi “para shpërthimit”

Gjendja e migrantëve në Greqi “para shpërthimit”

Palmer: Marrëveshja e Prespës, garantuese e stabilitetit në rajon

Palmer: Marrëveshja e Prespës, garantuese e stabilitetit në rajon

Nënkryetarja Osmani takohet me Ambasadorin Abbott

Nënkryetarja Osmani takohet me Ambasadorin Abbott

Nitaj: Në zgjedhje s’ka ndodhur kurrfarë çudie, veç zotnitë janë prishë ndër veti

Nitaj: Në zgjedhje s’ka ndodhur kurrfarë çudie, veç zotnitë janë prishë ndër veti

Aktakuzë ndaj shtatë personave në Gjakovë për fotografim të votës

Aktakuzë ndaj shtatë personave në Gjakovë për fotografim të votës