Ishulli që u shfaq para katër vitesh në Oqeanin Paqësor, duket se do të qëndrojë përgjithmonë (Foto)

06.02.2019 07:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ishulli që u shfaq para katër vitesh në Oqeanin Paqësor, duket se do të qëndrojë përgjithmonë (Foto)

Shkencëtarët e NASA-s kanë bërë të ditur, se ishulli që u shfaq para katër vitesh në Oqeanin Paqësor, shumë pranë Tongas, nuk duket se do të zhduket sërish në sipërfaqen e detit.

Hulumtuesit konsiderojnë se është ‘i treti që u krijua në 150 vitet e fundit’ i cili mbijetoi më shumë se disa muaj, transmeton Telegrafi.

I shfaqur para katër vitesh, ky ishull është krijuar si pasojë e shpërthimit të një vullkani në vitin 2015 dhe është kapur për dy ishuj tjerë të vegjël, Hunga Tonga dhe Hunga Ha’pai.

Ende nuk ka ameër zyrtar, ndërsa është emëruara vetëm si HTHH, shkronjat e para nga ishujt mes të cilëve ndodhet.

Gjatë tetorit të vitit të kaluar, shkencëtarët shkelën për herë të parë në këtë ishull, për të vënë 150 GPS, rreth dhjetë centimetra larg, pikës së fundit që mund të preket nga valët.

Dronët e kanë regjistruar në tërësi këtë hapësirë, në mënyrë që të ketë dizajnim 3D të sipërfaqes dhe të studiohet sa më mirë. Struktura përbërëse e masës, po vazhdon t’i befasojë ekspertët në NASA, sepse nuk është hi vullkanit.

Megjithatë, kjo nuk po i pengon vegjetacionit, që po vazhdon të zhvillohet mbi ishullin, që është bërë vendbanim i shumë shpezëve të ndryshme. /Telegrafi/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Elton John ndërpret koncertin në Zelandën e re, humbi zërin

Elton John ndërpret koncertin në Zelandën e re, humbi zërin

“Seks kur isha e mitur…”, Balotelli shantazhohet nga një 18-vjeçare, ja sa euro i kërkon

“Seks kur isha e mitur…”, Balotelli shantazhohet nga një 18-vjeçare, ja sa euro i kërkon

Shqiptarit i heqin medaljen e artë/ Faull nga gjyqtarja, ndëshkohet atleti Franko Burraj

Shqiptarit i heqin medaljen e artë/ Faull nga gjyqtarja, ndëshkohet atleti Franko Burraj

Polipi i mitrës apo polipi endometrial

Polipi i mitrës apo polipi endometrial

Momenti kur Peja ngrit trofeun (Video)

Momenti kur Peja ngrit trofeun (Video)

Seksbomba britanike ia qet flakën Instagram’it me poza shumë provokuese (Foto)

Seksbomba britanike ia qet flakën Instagram’it me poza shumë provokuese (Foto)

Izmir Smajlaj kampion Ballkanik në ‘Kërcim së gjati’

Izmir Smajlaj kampion Ballkanik në ‘Kërcim së gjati’

11 gjëra të çuditshme që janë kapur nga “Google Earth” (Foto)

11 gjëra të çuditshme që janë kapur nga “Google Earth” (Foto)

PSG “luan tenis” me Dijonin, kualifikimi në gjysmëfinale formalitet

PSG “luan tenis” me Dijonin, kualifikimi në gjysmëfinale formalitet

8 gjëra që i ndodhin trupit tuaj kur nuk kryeni më marrëdhënie seksuale

8 gjëra që i ndodhin trupit tuaj kur nuk kryeni më marrëdhënie seksuale

Amir Rrahmani/ Napoli tregohet më i shpejtë se Arsenali

Amir Rrahmani/ Napoli tregohet më i shpejtë se Arsenali

Shkencëtarët: Burrat homo-biseksualë, më shumë gjasa për kancer të lëkurës, arsyeja solari

Shkencëtarët: Burrat homo-biseksualë, më shumë gjasa për kancer të lëkurës, arsyeja solari

Shqiptari në videoklipin e Selena Gomez (FOTO-VIDEO)

Shqiptari në videoklipin e Selena Gomez (FOTO-VIDEO)

Gruaja me veshje erotike SDM skandalizon blerësit, me qafore mes qendrës tregtare (Foto)

Gruaja me veshje erotike SDM skandalizon blerësit, me qafore mes qendrës tregtare (Foto)

Pas reagimit për lokacionin, Morena thotë se po e kërkojnë për reklamë

Pas reagimit për lokacionin, Morena thotë se po e kërkojnë për reklamë

Elvana Gjata provon ekspreiencën e ‘çmendur’

Elvana Gjata provon ekspreiencën e ‘çmendur’