Ish të burgosurit politikë reagojnë ndaj akuzave për Thaçin e Veselin: Drejtësia ndërkombëtare duhet të këndellet

30.06.2020 16:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ish të burgosurit politikë reagojnë ndaj akuzave për Thaçin e Veselin: Drejtësia ndërkombëtare duhet të këndellet

Ish të burgosurit politikë reagojnë ndaj akuzave për Thaçin e Veselin: Drejtësia ndërkombëtare duhet të këndellet

Shoqata e Ish të Burgosurve Politikë të Kosovës përmes një deklarate publike kanë reaguar ndaj publikimit të pazakontë të aktakuzës kundër Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit dhe liderit të PDK-së, Kadri Veselit.

Kryetari i kësaj shoqate, Hydajet Hyseni, ka thënë se ky lajm i pazakontë, pompoz dhe spektakular ka ngjallur trazim dhe shqetësim midis ish të burgosurve politike dhe në opinionin e gjerë gjithëshqiptar.

Shoqata e Ish të Burgosurve Politikë të Kosovës ka thënë se duhet të kërkohet Gjykatë Speciale për Serbinë, përgjegjësen kryesore për krimet gjenocidale si ato në Srebrenicë, Sllavoni, Dubrovnik, Prekaz, Reçak, Dubravë, Krushë e gjetiu, në Bosnje, Kosovë, Kroaci.

Ata kanë thënë se Serbia po e përmbush këtë obligim ndërkombëtar me një “dhomë të veçantë”, në kuadër të Gjykatës së lartë të qytetit të Beogradit dhe me ndonjë proces politik farsë, të improvizuar e kuazi gjyqësor.

Shoqata e Ish të Burgosurve Politikë të Kosovës kanë thënë se dëshirojnë të besojnë se drejtësia e respektuar ndërkombëtare do të këndellet dhe nuk do të lejojë që strategët e luftës djallëzore speciale të fusin kontrabandë në analet historike një falsifikim dhe mashtrim të kurdisur që do të kujtohej dhe të citohej si shembull i keq i një padrejtësie të madhe ndaj një populli të vogël, të shumëvuajtur dhe të ekspozuar në vijimësi, synimeve dhe projekteve gjenocidale shtetërore të Serbisë.

“SHOQATA E ISH TË BURGOSURVE POLITIKË E KOSOVËS

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


CureVac merr kredi për prodhimin e vaksinës antiCovid-19

CureVac merr kredi për prodhimin e vaksinës antiCovid-19

I moshuari nga Podujeva, viktima e radhës nga koronavirusi

I moshuari nga Podujeva, viktima e radhës nga koronavirusi

Pikat e pakontestuara në Ligjin për Paga do të mbesin të tilla

Pikat e pakontestuara në Ligjin për Paga do të mbesin të tilla

Hetohen vdekjet e dyshimta me Covid-19, kërkohet dorëheqja e ministrit Zemaj

Hetohen vdekjet e dyshimta me Covid-19, kërkohet dorëheqja e ministrit Zemaj

Sektori i hotelerisë pëson humbje të mëdha nga koronavirusi

Sektori i hotelerisë pëson humbje të mëdha nga koronavirusi

Osmani bashkëbisedoi me Zyrën e OBSH-së, ua përmend ligjin anti COVID

Osmani bashkëbisedoi me Zyrën e OBSH-së, ua përmend ligjin anti COVID

​Japonia ndihmon Kosovën me 700 mijë dollarë në sektorin e shëndetësisë

​Japonia ndihmon Kosovën me 700 mijë dollarë në sektorin e shëndetësisë

PDK: Të miratohet ligji anti-Covid me masa e ndëshkime të rrepta

PDK: Të miratohet ligji anti-Covid me masa e ndëshkime të rrepta

​Shfuqizimi i Ligjit për Paga, Qeveria do të adresojë rekomandimet e Kushtetueses

​Shfuqizimi i Ligjit për Paga, Qeveria do të adresojë rekomandimet e Kushtetueses

6,6 milionë qytetarë futen karantinë në Australi

6,6 milionë qytetarë futen karantinë në Australi

Kufijtë e Shqipërisë, të hapur për shtetasit shqiptarë dhe të huaj

Kufijtë e Shqipërisë, të hapur për shtetasit shqiptarë dhe të huaj

Haxhi Shala aderon në AAK

Haxhi Shala aderon në AAK

​Kryeministri Hoti kërkon mobilizimin e komunave për luftimin e pandemisë COVID 19

​Kryeministri Hoti kërkon mobilizimin e komunave për luftimin e pandemisë COVID 19

Kosovari mbytet në detin e Durrësit

Kosovari mbytet në detin e Durrësit

Haradinaj takon kryetarin e ASHAK, bisedojnë për aktualitetin në vend

Haradinaj takon kryetarin e ASHAK, bisedojnë për aktualitetin në vend

Fermeri 79 vjeçar nga Suhareka flet për vështirësitë, tregon se deri tash ka humbur 300 mijë euro

Fermeri 79 vjeçar nga Suhareka flet për vështirësitë, tregon se deri tash ka humbur 300 mijë euro