Ish-laboratori sovjetik i armëve biologjike pretendon se do të ketë gati vaksinën e koronavirusit në qershor

21.03.2020 21:16
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ish-laboratori sovjetik i armëve biologjike pretendon se do të ketë gati vaksinën e koronavirusit në qershor

Një laborator sekret e i ish-epokës sovjetike për armët biologjike është duke testuar 13 tipe vaksinash kundër koroanvirusit të ri në disa tipe majmunësh.

Kompleksi është tashmë një nga qendrat më të rëndëishme anti-virusale të botës dhe thotë se do të ketë dy vaksina kundër Covid-19 në qershor. Shkencëtarët e institutit thonë se po i testojnë ato në primatët e kategorisë së ulët si lemurs, loriset, galago dhe majmunë të tjerë ekzotikë, ndërsa po analizon gjithashtu mosdtrat e çdo rasti të koronavirusit në Rusi.

Qendra shtetërore e Virologhisë e Bioteknologjisë në Novosibirsk të Siberisë thotë se ka një total prej 13 prototipevaksinash deh do të ketë një ose dy prej tyre gatipër përdorim të gjerë në qershor.

Zv. shefja shkencore Jelena Gavrilova, tha: “Sapo e kishim në dorë virusin e gjallë nisën studimet e modeleve laboratorike mbi primatët e ulët. Tani kemiprototipet e vaksinave që bazohen në rikombinimet e viruseve dhe vaksinave sintetike, të krijuara në gjashtë platforma të ndryshme teknologike”.

Laboratori i mbrojtur me roje të armatosura në Siberia, ka qenë më parë programii armëve biologjike të Bashkimit Sovjetikpr kohët e fundit është përfshirë në zbulimin e kurave për sëmundje vrasëse si mortaja, antraks, ebola, hepatitis B, HIV, SARS – e kanceri./tch/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kështu luftohet virusi korona në këtë shtet

Kështu luftohet virusi korona në këtë shtet

Grupi 6 Plus: Përkrahim krijimin e qeverisë së re

Grupi 6 Plus: Përkrahim krijimin e qeverisë së re

Në Maqedoni pezulohet puna e përmbaruesve

Në Maqedoni pezulohet puna e përmbaruesve

Numri me Coronavirus në Shqipëri shkon në 277

Numri me Coronavirus në Shqipëri shkon në 277

Haradinaj: AAK s’ka kushte, tash përkrahim një Qeveri edhe nëse s’jemi pjesë e saj

Haradinaj: AAK s’ka kushte, tash përkrahim një Qeveri edhe nëse s’jemi pjesë e saj

Në Spanjë kanë mbetur pa punë 900 mijë persona nga përhapja e koronavirusit

Në Spanjë kanë mbetur pa punë 900 mijë persona nga përhapja e koronavirusit

Kinolli: Jemi për formimin e një qeverie të re, në këtë situatë nuk është koha për zgjedhje

Kinolli: Jemi për formimin e një qeverie të re, në këtë situatë nuk është koha për zgjedhje

IMK kërkesë Qeverisë që të mbështeten mediat

IMK kërkesë Qeverisë që të mbështeten mediat

Fillon takimi Thaçi-Haradinaj

Fillon takimi Thaçi-Haradinaj

MSh pranon donacion për pacientët me fibrozë cistike

MSh pranon donacion për pacientët me fibrozë cistike

Coronavirusi, sa janë të vlefshme maskat?

Coronavirusi, sa janë të vlefshme maskat?

Limaj pas takimit me Thaçin: Të shmangen zgjedhjet, kemi disa kushte për t’u bërë pjesë e Qeverisë

Limaj pas takimit me Thaçin: Të shmangen zgjedhjet, kemi disa kushte për t’u bërë pjesë e Qeverisë

Gjilan, apel për të zbatuar këshillat e mjekëve

Gjilan, apel për të zbatuar këshillat e mjekëve

140 raste me koronavirus në Mal të Zi

140 raste me koronavirus në Mal të Zi

Nis takimi Thaçi-Limaj

Nis takimi Thaçi-Limaj

“Me përkrahjen e partnerëve ndërkombëtar, Kosova dhe Serbia duhet të ndërmarrin hapat e nevojshëm për

“Me përkrahjen e partnerëve ndërkombëtar, Kosova dhe Serbia duhet të ndërmarrin hapat e nevojshëm për