Ish kryetari i Obiliqit Mehmet Krasniqi, dhe 12 zyrtarë të tjerë nën hetime për korrupsion!

13.03.2015 17:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ish kryetari i Obiliqit Mehmet Krasniqi, dhe 12 zyrtarë të tjerë nën hetime për korrupsion!

Ish-kryetari i Komunës së Obiliqit, Mehmet Krasniqi, se bashku me 12 zyrtarë komunalë, janë duke u hetuar nën dyshime të bazuara për korrupsion në dy raste: për ndërtimin e Parkut dhe rasti i dytë për tenderët e ndërtimit të rrugëve në fshatin Breznicë.

Portali “Infokusi” ka arritur të sigurojë një dokument ku shkruan së hetimet janë zhvilluar nga NJHKEK në Prishtinë dhe dyshimet janë për dy raste. Për rastin e parë është iniciuar rast në polici me nr. 2014-KE-23 lidhur me ndërtimin e parkut rekreativ në Obiliq me nr. Prokurimi 61413021521.

Ndaj zyrtarëve komunal janë gjetur elemente të veprës penale dhe është ushtruar kallzim penal ndaj të dyshuarve, Haki Raqi, Zejnullah Krasniqi, Bajram Paloj dhe Ivana Spasiq.

Gjithashtu, për rastin e dytë lidhur me tenderin “Asfaltimi i rrugëve rurale” dhe vazhdimi i asfaltimit të rrugës së fshatit Breznicë, lagjja e Koskovitit dhe Kazaricës.

“Për këtë rast janë zhvilluar hetime me numër të rastit 2014-KE-117. Ndaj zyrtarëve komunal dhe të përfshirëve tjerë në rast për të cilën janë gjetur elemente të veprës penale është ushtruar kallcim penal ndaj të dyshuarave; Hasan Dushi, Xhavit Krasniqi, Haki Raqi, Nazmi Gashi, Ramadan Hashani, Bajram Paloja, Azem Spanca, Altin Preniqi dhe Mehmet Krasniqi”, shkruan në dokumentin të cilin e ka siguruar portali “Infokusi”.

Mehmet Krasniqi është ish-kryetari i Komunës së Obiliqit nga Lidhja Demokratike e Kosovës. /infokusi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kjo është lista e deputetëve që kanë nënshkruar kërkesën për seancën e votimit të Qeverisë Hoti

Kjo është lista e deputetëve që kanë nënshkruar kërkesën për seancën e votimit të Qeverisë Hoti

Shala thotë se nuk do të votojë Qeverinë Hoti

Shala thotë se nuk do të votojë Qeverinë Hoti

A do të bëhet Mali i Zi vendi i parë pa koronavirus në Evropë?

A do të bëhet Mali i Zi vendi i parë pa koronavirus në Evropë?

Lutfi Haziri nuk do me e pa askënd në lëkurën e Avdullah Hotit

Lutfi Haziri nuk do me e pa askënd në lëkurën e Avdullah Hotit

Edhe 27 raste me koronavirus të hënën

Edhe 27 raste me koronavirus të hënën

Koronavirusi ndikon në rënien e të hyrave në buxhetin e Maqedonisë së Veriut

Koronavirusi ndikon në rënien e të hyrave në buxhetin e Maqedonisë së Veriut

Vetëvendosje: Kërkon procesverbalet dhe transkriptet e Gjykatës Kushtetues

Vetëvendosje: Kërkon procesverbalet dhe transkriptet e Gjykatës Kushtetues

Pas statusit të Ramës, Kosova heq tarifën 22 euroshe për kamionat

Pas statusit të Ramës, Kosova heq tarifën 22 euroshe për kamionat

Vetëvendosje nuk e ka në plan t’ia kërkojë dorëheqjen Osmanit

Vetëvendosje nuk e ka në plan t’ia kërkojë dorëheqjen Osmanit

Thaçi kërkon të formohet sa më shpejt Qeveria Hoti

Thaçi kërkon të formohet sa më shpejt Qeveria Hoti

IKSHPK: Kujdes me ushqimin gjatë verës

IKSHPK: Kujdes me ushqimin gjatë verës

Gashi i LDK’së nuk beson se Thaçi do ta ketë një mandat tjetër për President

Gashi i LDK’së nuk beson se Thaçi do ta ketë një mandat tjetër për President

Lajiq: Për shkak të masave të Kosovës, kamionët e Serbisë po kthehen prapa

Lajiq: Për shkak të masave të Kosovës, kamionët e Serbisë po kthehen prapa

Të mërkurën seanca për votimin e Qeverisë Hoti

Të mërkurën seanca për votimin e Qeverisë Hoti

Kushtetuesja heq paragrafin 4 të nenit 95 të Kushtetutës në versionin final të aktgjykimit për dekretin

Kushtetuesja heq paragrafin 4 të nenit 95 të Kushtetutës në versionin final të aktgjykimit për dekretin

Pasi e pranuan aktgjykimin e Kushtetueses, LDK-ja mblidhet nesër

Pasi e pranuan aktgjykimin e Kushtetueses, LDK-ja mblidhet nesër