Ish kryetari i Obiliqit Mehmet Krasniqi, dhe 12 zyrtarë të tjerë nën hetime për korrupsion!

13.03.2015 17:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Ish-kryetari i Komunës së Obiliqit, Mehmet Krasniqi, se bashku me 12 zyrtarë komunalë, janë duke u hetuar nën dyshime të bazuara për korrupsion në dy raste: për ndërtimin e Parkut dhe rasti i dytë për tenderët e ndërtimit të rrugëve në fshatin Breznicë.

Portali “Infokusi” ka arritur të sigurojë një dokument ku shkruan së hetimet janë zhvilluar nga NJHKEK në Prishtinë dhe dyshimet janë për dy raste. Për rastin e parë është iniciuar rast në polici me nr. 2014-KE-23 lidhur me ndërtimin e parkut rekreativ në Obiliq me nr. Prokurimi 61413021521.

Ndaj zyrtarëve komunal janë gjetur elemente të veprës penale dhe është ushtruar kallzim penal ndaj të dyshuarve, Haki Raqi, Zejnullah Krasniqi, Bajram Paloj dhe Ivana Spasiq.

Gjithashtu, për rastin e dytë lidhur me tenderin “Asfaltimi i rrugëve rurale” dhe vazhdimi i asfaltimit të rrugës së fshatit Breznicë, lagjja e Koskovitit dhe Kazaricës.

“Për këtë rast janë zhvilluar hetime me numër të rastit 2014-KE-117. Ndaj zyrtarëve komunal dhe të përfshirëve tjerë në rast për të cilën janë gjetur elemente të veprës penale është ushtruar kallcim penal ndaj të dyshuarave; Hasan Dushi, Xhavit Krasniqi, Haki Raqi, Nazmi Gashi, Ramadan Hashani, Bajram Paloja, Azem Spanca, Altin Preniqi dhe Mehmet Krasniqi”, shkruan në dokumentin të cilin e ka siguruar portali “Infokusi”.

Mehmet Krasniqi është ish-kryetari i Komunës së Obiliqit nga Lidhja Demokratike e Kosovës. /infokusi/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Avdyli i LDK’së: Nuk do të ketë zgjedhje të reja

Avdyli i LDK’së: Nuk do të ketë zgjedhje të reja

Matoshi i thotë Kurtit se Kushtetuta e Kosovës e njeh kombin kosovar

Matoshi i thotë Kurtit se Kushtetuta e Kosovës e njeh kombin kosovar

​Franca propozon metodë të re për zgjerimin e BE-së

​Franca propozon metodë të re për zgjerimin e BE-së

Valon Murati: Është thyer miti se Shqipëria s’e do bashkimin kombëtar

Valon Murati: Është thyer miti se Shqipëria s’e do bashkimin kombëtar

Pompeo: SHBA zbutin qëndrimin për vendbanimet hebraike

Pompeo: SHBA zbutin qëndrimin për vendbanimet hebraike

Alarmuese: Ndotja e ajrit po kërcënon shëndetin e popullatës

Alarmuese: Ndotja e ajrit po kërcënon shëndetin e popullatës

Lirak Çelaj beson shumë se bashkimi kombëtar do të ndodhë

Lirak Çelaj beson shumë se bashkimi kombëtar do të ndodhë

Engel: Qeveria e re të ketë bazë të gjerë, prekja e kufijve e gabuar

Engel: Qeveria e re të ketë bazë të gjerë, prekja e kufijve e gabuar

Osmani tregon çfarë duhet bërë për të evituar ikjen e mjekëve në Gjermani

Osmani tregon çfarë duhet bërë për të evituar ikjen e mjekëve në Gjermani

Deputeti i IRDK-së, Elbert Krasniqi i bashkohet Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes

Deputeti i IRDK-së, Elbert Krasniqi i bashkohet Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes

Shkup: Vetting në gjyqësor për forcimin e shtetit ligjor

Shkup: Vetting në gjyqësor për forcimin e shtetit ligjor

Përfundon prapa grilave ferizajasi që rrahu bashkëshorten e tij

Përfundon prapa grilave ferizajasi që rrahu bashkëshorten e tij

Berisha: Taksa ka ulur për 99 për qind importin nga Serbia dhe BeH

Berisha: Taksa ka ulur për 99 për qind importin nga Serbia dhe BeH

Raporti i Prokurorit, tetë të ndaluar për 24 orë

Raporti i Prokurorit, tetë të ndaluar për 24 orë

“Rusia është e vendosur që të mos e zgjidhë çështjen e Kosovës”

“Rusia është e vendosur që të mos e zgjidhë çështjen e Kosovës”

IKD: Rriten rastet e të dënuarve për korrupsion, sfidë mbetet konfiskimi i pasurisë së paligjshme

IKD: Rriten rastet e të dënuarve për korrupsion, sfidë mbetet konfiskimi i pasurisë së paligjshme