Ish-bashkëshortja e njeriut më të pasur në botë dhuron gjysmën e pasurisë për bamirësi

28.05.2019 22:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ish-bashkëshortja e njeriut më të pasur në botë dhuron gjysmën e pasurisë për bamirësi

MacKenzie Bezos, ish bashkëshortja e bosit të Amazon Jeff Bezos, tha se do të dhurojë gjysmën e pasurisë së saj për bamirësi.

Ajo i bashkohet miliarderëve si investitorit Warren Buffet dhe themeluesi i Microsoft Bill Gates në këtë kauzë.

Pasuria e saj përllogaritet në afro 37 miliardë dollarë. Ajo dhe Bezos u ndanë në fillim të këtij viti. Si pjesë e divorcit ajo fitoi 4% të aksioneve të kompanisë.

Bezos së fundi pushtoi titujt e lajmeve kur ajo i dha ish bashkëshortit të saj Jeff 75% të aksioneve të tyre të përbashkëta në Amazon, fuqinë votuese së bashku me pjesën e saj në Washington Post dhe Blue Origin.

Ende asaj i ngelën 36.6 miliardë dollarë. Sot Jeff Bezos është njeriu më i pasur në plane duke lënë pas Bill Gates dhe Warren Buffet.

Këta të dy janë bashkuar nismës së bamirësisë Giving the Pledge e cila inkurajon njerëzit më të pasur në botë të dhurojnë pasurinë e tyre. Kjo nismë është themeluar nga Bill dhe Melinda Gates në 2010 dhe janë bashkuar emra të njohur si Mark Zuckerberg, PrischillaChan, Elon Musk, Richard Branson, Larry Ellison, Machel Bloomberg, Pierre Omidyar e shumë të tjerë.

Sot nisma ka mëse 204 individë që dhurojnë për bamirësi. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Ina: Përjetova gjendje shoku, kur Geri doli në takim me Antonetën (Foto)

Ina: Përjetova gjendje shoku, kur Geri doli në takim me Antonetën (Foto)

Griezmann, Coutinho, Pochettino… Newcastle kërkon lavdinë

Griezmann, Coutinho, Pochettino… Newcastle kërkon lavdinë

Ja çka i ndërtoi gruas së tij!

Ja çka i ndërtoi gruas së tij!

Arrestohet punonjësja e supermarketit që falsifikoi testin e koronavirusit për t’iu shmangur punës

Arrestohet punonjësja e supermarketit që falsifikoi testin e koronavirusit për t’iu shmangur punës

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës

Kamomil, qumësht dhe kanellë, kura natyrale që shëron trupin tuaj

Kamomil, qumësht dhe kanellë, kura natyrale që shëron trupin tuaj

Bale dhuron 500 mijë funta në spitalin ku ka lindur për të ndihmuar në betejën ndaj koronavirusit

Bale dhuron 500 mijë funta në spitalin ku ka lindur për të ndihmuar në betejën ndaj koronavirusit

Si u njoh me bashkëshorten, Lyrical Son: Në fillim e shihja si fëmijë! (Video)

Si u njoh me bashkëshorten, Lyrical Son: Në fillim e shihja si fëmijë! (Video)