Ish-Ambasadori: Është turp, s’është kurrfarë suksesi kthimi i kosovarëve nga Siria

21.04.2019 11:16
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ish-Ambasadori: Është turp, s’është kurrfarë suksesi kthimi i kosovarëve nga Siria

Profesori i UP’së, Sabri Kiçmari, ka thënë është turp për Kosovën qysh kaq shumë kosovarë kanë shkuar në Siri derisa një pjesë e tyre u kthyen të shtunën në Kosovë.

Kiçmari që ishte Ambsador i Kosovës në Austri e Australi ka thënë se nuk është sukses i madh kthimi i 110 qytetarëve nga vatrat e luftërave sektare në Siri derisa ka thënë se një gjë e tillë është turp për Kosovën .

“Disa liderë politikë po e quajnë sukses të madh kthimin e 110 shtetasve të Kosovës, që kanë qenë në zonat e ISIS-it. Ky nuk është kurrfarë suksesi, por marrja e zotit, që kaq shumë njerëz nga vendi ynë kanë qenë atje. Nuk është për krekosje, por për turp!|, ka shkruar Kiçmari, në një reagim në Fb.

Liderët kosovarë një ditë më parë e quajtën sukses të madh kthimin e kosovarëve nga Siria. Prej të kthyerve, 74 ishin fëmijë, 4 ish-luftëtarë të ISIS’it që u arrestuan posa mbërritën në Kosovë. kthimi i tyre u bë nga një aeroplan amerikan ku ishin të përfshirë institucionet e sigurisë amerikane, kosovare e turke.

Prej kur kishte nisur lufta në Siri, më 2010, atje kishin shkuar më shumë se 300 kosovarë. Disa prej të cilëve janë vrarë, disa ishin bërë udhëheqës dhe komandantë të grupeve terroriste.

Kosova ka miratuar një Ligj që ndalon pjesëmarrjen në luftëra të huaja derisa dënimi për ata që shkojnë mund të jetë deri 15 vjet burgim.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hoxhaj paralajmëron zvogëlim të qeverisë këtë mandat

Hoxhaj paralajmëron zvogëlim të qeverisë këtë mandat

Vuçiq: Serbia i ka mbrojtur interesat në Kosovë, serbët i dominojnë të gjitha institucionet e veriut

Vuçiq: Serbia i ka mbrojtur interesat në Kosovë, serbët i dominojnë të gjitha institucionet e veriut

Grabovci tërhiqet nga kandidatura për kryetar të PDK-së në Pejë

Grabovci tërhiqet nga kandidatura për kryetar të PDK-së në Pejë

I iku dënimit me burg, kthehet në Kosovë dhe bëhet inspektor

I iku dënimit me burg, kthehet në Kosovë dhe bëhet inspektor

Protestë paqësore e opozitës. Basha falenderon ndërkombëtarët: Kërkuan zgjedhje jo pa opozitën

Protestë paqësore e opozitës. Basha falenderon ndërkombëtarët: Kërkuan zgjedhje jo pa opozitën

Opozita në Shqipëri proteston dhe refuzon dialogun

Opozita në Shqipëri proteston dhe refuzon dialogun

Lista Serbe mbron Vuçiqin: Planet e opozitës për Kosovën rrenë e mashtrime

Lista Serbe mbron Vuçiqin: Planet e opozitës për Kosovën rrenë e mashtrime

Arrestohet pas 30 vjetësh për vrasjen e Haki Ukajt, dorasi më 2010 e kishte ndërruar identitetin

Arrestohet pas 30 vjetësh për vrasjen e Haki Ukajt, dorasi më 2010 e kishte ndërruar identitetin

LDK’ja thotë se pati alarmuar para 4 vjetësh për fajdetë

LDK’ja thotë se pati alarmuar para 4 vjetësh për fajdetë

Opozita në Serbi del me Deklaratë për pajtim mes serbëve e shqiptarëve

Opozita në Serbi del me Deklaratë për pajtim mes serbëve e shqiptarëve

Dodik: Më vjen mirë që Haradinaj po e trajton Republikën Serbe shtet

Dodik: Më vjen mirë që Haradinaj po e trajton Republikën Serbe shtet

Policia terrorizon spitalet – A po i drejtojnë pacientët për fekondim artificial drejt Shkupit?

Policia terrorizon spitalet – A po i drejtojnë pacientët për fekondim artificial drejt Shkupit?

Tahiri kërkon konfiskimin e pasurisë së grupeve kriminale, KDI-ja thotë se 90% e rasteve nuk identifikohen

Tahiri kërkon konfiskimin e pasurisë së grupeve kriminale, KDI-ja thotë se 90% e rasteve nuk identifikohen

Kurti për padinë ndaj Thaçit e Veselit: Prokuroria Themelore e Prishtinës në heshtje varri

Kurti për padinë ndaj Thaçit e Veselit: Prokuroria Themelore e Prishtinës në heshtje varri

Daçiq: Pacolli me 500 mijë dollarë deshi ta blinte njohjen e Kosovës nga Kongoja

Daçiq: Pacolli me 500 mijë dollarë deshi ta blinte njohjen e Kosovës nga Kongoja

Maqedonia e Veriut pret datën për nisjen e bisedimeve me BE-në

Maqedonia e Veriut pret datën për nisjen e bisedimeve me BE-në