Isa Mustafa: Mbetëm pa Çakorr e pa viza, kjo qeveri le të shkojë në shtëpi

06.12.2018 15:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Isa Mustafa: Mbetëm pa Çakorr e pa viza, kjo qeveri le të shkojë në shtëpi

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka fajësuar kryeministrin Haradinaj dhe kauzat e tij të cilat i ka quajtur të rrejshme për çështjen e liberalizimit të vizave dhe kufirit me Malin e Zi.
Mustafa ka shkruar në Facebook se do të ishte mirë që para ambasadave ku presin qytetarët për viza, të vendosen fotografitë e atyre, që sipas tij, me paturpësi sollën Kosovën në këtë situatë.

Tutje, Mustafa shkroi se BE’ja ka informuar Kosovën me kohë se nëse vonohemi me ratifikim të marrëveshjes së Demarkacionit, do të prolongohet edhe liberalizmi.

“Mbetëm pa përmbushje të zotimeve për liberalizim dhe mbetëm pa përmbushje të zotimeve se kufiri do të zhvendoset ne Çakor. Ndërkaq, askush nuk merr përgjegjësi. Ishte kontestimi që ia bëri Kryetari i AAK-së, tani Kryeministër, me kauzë të rrejshme marrëveshjes për kufirin me Malin e Zi që qoi që procesi i liberalizimit të mos fillojë me kohë. Ai dhe disa shërbyes të tij, deputetë e profesorë, ngulnin këmbë se kufiri është në Zhleb dhe Çakorr dhe se Kosova po humb 8200 hektarë. Këtë vit demarkacioni u ratifikua, e votuan 80 deputet, kufiri nuk po lëvizë, mbeti aty ku u caktua me marrëveshje, por vizat nuk u hoqën”, ka shkruar Mustafa.

Ai po ashtu ka thënë se do të ishte mirë që para ambasadave ku rreshtohen qytetarët per të pritur për viza, të vendosen fotografitë e atyre që e sollën popullin në këtë situatë.

“Do të ishte mirë që para ambasadave, ku rreshtohen e maltretohen me qindra qytetarë me nga një çantë dokumente për të marrë një vizë, t’ua vejmë fotot e atyre që me paturpësi, vetëm për të përfituar nga popullizmi, na sollën në këtë situatë. Edhe fotografinë e Qeverisë së sotme.

BE-ja nuk ishte parimore me Kosovën, se na vëri më shumë kushte sesa vendeve të tjera, por BE-ja na informoi me kohë, në vitin 2015 dhe 2016, se nëse vonohemi me ratifikim të marrëveshjes, do të prolongohet liberalizimi. Këtë e kanë ditur të gjithë”, ka shkruar Mustafa./Express

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Limaj takohet me O’Connellin: Kosova të flasë me një zë për dialogun

Limaj takohet me O’Connellin: Kosova të flasë me një zë për dialogun

Kuvendi i Kosovës diskuton për rastin e të miturës në Drenas, vetëm 46 deputetë në sallë

Kuvendi i Kosovës diskuton për rastin e të miturës në Drenas, vetëm 46 deputetë në sallë

Haradinaj: Deklaratat e Vuçiqit paraqesin cenim serioz të sovranitetit territorial të Kosovës

Haradinaj: Deklaratat e Vuçiqit paraqesin cenim serioz të sovranitetit territorial të Kosovës

Vuçiq: Edhe pa marrëveshje me Kosovën, Serbia është mjaft e fuqishme

Vuçiq: Edhe pa marrëveshje me Kosovën, Serbia është mjaft e fuqishme

Haradinaj për rastin në Drenas: Prokuroria dhe Gjykata të dëshmojnë fuqinë në zbatimin e ligjit

Haradinaj për rastin në Drenas: Prokuroria dhe Gjykata të dëshmojnë fuqinë në zbatimin e ligjit

Ministrja Hoxha: Aplikimi i Kosovës me projekte infrastrukturore në WBIF kap shumën dhjetëra milionë euro

Ministrja Hoxha: Aplikimi i Kosovës me projekte infrastrukturore në WBIF kap shumën dhjetëra milionë euro

Tahiri: Prishja e raporteve me SHBA-të shkaku i taksës, përgjegjësia bie mbi këtë klasë politike

Tahiri: Prishja e raporteve me SHBA-të shkaku i taksës, përgjegjësia bie mbi këtë klasë politike

Pjesëmarrje e madhe në protestën e sotme në Drenas

Pjesëmarrje e madhe në protestën e sotme në Drenas

KMDLNj propozon të formohet Ekip i Avokatëve për ta përfaqësuar të miturën në Drenas

KMDLNj propozon të formohet Ekip i Avokatëve për ta përfaqësuar të miturën në Drenas

“Pro mësimit, jo përdhunimit”, Lladrovci del me nxënësit në protestë

“Pro mësimit, jo përdhunimit”, Lladrovci del me nxënësit në protestë

Rasti i Drenasit – Mësimdhënësi dhe mjeku sot para gjykatës

Rasti i Drenasit – Mësimdhënësi dhe mjeku sot para gjykatës

Ambasadorët e Amerikës me kërkesa konkrete për Prishtinën dhe për Beogradin

Ambasadorët e Amerikës me kërkesa konkrete për Prishtinën dhe për Beogradin

Daçiq: Formimi i ushtrisë është pasuar me deklarata për krijimin e Shqipërisë së Madhe

Daçiq: Formimi i ushtrisë është pasuar me deklarata për krijimin e Shqipërisë së Madhe

Vetëvendosje thotë se pushteti përmes punësimeve partiake po tenton shkatërrimin e Telekomit

Vetëvendosje thotë se pushteti përmes punësimeve partiake po tenton shkatërrimin e Telekomit

Kryesia e SPERTK-së kërkesë Thaçit: Mos dekreto Ligjin për paga

Kryesia e SPERTK-së kërkesë Thaçit: Mos dekreto Ligjin për paga

Sipas një sondazhi: për shkëmbim territoresh me Serbinë 45% pro, 41% kundër dhe 14% të pavendosur

Sipas një sondazhi: për shkëmbim territoresh me Serbinë 45% pro, 41% kundër dhe 14% të pavendosur