Irinej: Serbia nuk guxon të heqë dorë nga Kosova

11.05.2019 12:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Irinej: Serbia nuk guxon të heqë dorë nga Kosova

Kreu i Kishës Ortodokse Serbe, patriarku Irinej, ka deklaruar se Serbia nuk guxon të heqë dorë nga Kosova.

“Plaga jonë e madhe është Kosova. Toka e shenjtë serbe nga e cila nuk mund të heqim dorë sepse do të na mallkojnë heronjtë tanë të Kosovës. Do të na mallkojë historia dhe të gjithë ata që kanë vuajtur për Kosovën. Nuk duhet të heqim dorë nga Kosova edhe nëse kjo na kushton me jetë”, citon tanjug të ketë thënë Irinej.

Sipas tij, Kosova mund t’u rrëmbehet serbëve, sepse atë e kishin rrëmbyer edhe turqit, “por pas 500 vjetësh ia dolëm ta kthejmë”, ka thënë ai.

Irinej ka shfaqur gëzimin se “në kohë të fundit edhe udhëheqësit serbë po thonë se nuk do të hiqet dorë nga Kosova”, transmeton Koha.net.

“Kjo gjë na gëzon, kjo gjë i gëzon edhe shenjtorët tanë në Kosovë. Ne nuk shpresojmë shumë në forcën e fuqive të mëdha të botës, por ne besojmë në forcën e shenjtorëve tanë, ata do të na ndihmojnë, nëse ne do të përpiqemi”, ka thënë ndër të tjera Irinej.

Medie serbe njoftojnë se të hënën që vjen presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të flasë në Kuvendin Kishtar serb dhe njëra nga temat pritet të jetë Kosova.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Certifikohen rezultatet e zgjedhjeve të komunave veriore

Certifikohen rezultatet e zgjedhjeve të komunave veriore

Ministria e Financave dhe Banka Botërore mbajtën tryezën e parë për Instrumentin për Zhvillimin e Politikave

Ministria e Financave dhe Banka Botërore mbajtën tryezën e parë për Instrumentin për Zhvillimin e Politikave

Policia e Kosovës në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë  sekuestron medikamente me origjinë të dyshimtë

Policia e Kosovës në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë sekuestron medikamente me origjinë të dyshimtë

Haradinaj: Në Kosovë ekzistojnë plot vlera të përbashkëta- vlera që nuk ndajnë, por bashkojnë

Haradinaj: Në Kosovë ekzistojnë plot vlera të përbashkëta- vlera që nuk ndajnë, por bashkojnë

Mocioni i mosbesimit ndaj Qeverisë arsyeja pse Mustafa takoi deputetët e partisë së tij

Mocioni i mosbesimit ndaj Qeverisë arsyeja pse Mustafa takoi deputetët e partisë së tij

Eurostat publikon statistika të reja: Kosova vazhdon të ketë çmimin më të ulët të rrymës

Eurostat publikon statistika të reja: Kosova vazhdon të ketë çmimin më të ulët të rrymës

Aktakuzë për ngacmim seksual

Aktakuzë për ngacmim seksual

Nënshkruhet Memorandum Mirëkuptimi ndërmjet MPB dhe IOM

Nënshkruhet Memorandum Mirëkuptimi ndërmjet MPB dhe IOM

Zaev paralajmëron ndryshime në Qeveri, opozita kërkon zgjedhje

Zaev paralajmëron ndryshime në Qeveri, opozita kërkon zgjedhje

Mustafa takoi Ambasadorin e Francës, Didier Chabert

Mustafa takoi Ambasadorin e Francës, Didier Chabert

Ministri Ismaili nënshkruan Udhëzimin Administrativ që ulë çmimet e barnave në Kosovë

Ministri Ismaili nënshkruan Udhëzimin Administrativ që ulë çmimet e barnave në Kosovë

Opozita bojkoton seancën për Kosovën: Vuçiq dëshiron ta shëndrrojë Parlamentin në reality show

Opozita bojkoton seancën për Kosovën: Vuçiq dëshiron ta shëndrrojë Parlamentin në reality show

Thaçi: Mungesa e marrëveshjes Kosovë-Serbi mund të ketë pasoja

Thaçi: Mungesa e marrëveshjes Kosovë-Serbi mund të ketë pasoja

Lajiq: Lejlekët s’e kthejnë dot Kosovën në Serbi

Lajiq: Lejlekët s’e kthejnë dot Kosovën në Serbi

Mbollët erë, tani korrni furtunë!

Mbollët erë, tani korrni furtunë!

Skenderaj me më së shumti investime nga Qeveria, prej të gjitha komunave

Skenderaj me më së shumti investime nga Qeveria, prej të gjitha komunave