IPhone që regjistron automatikisht ndërveprimin tuaj me policinë, nëse jeni ndaluar diku në rrugë

17.06.2020 20:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
IPhone që regjistron automatikisht ndërveprimin tuaj me policinë, nëse jeni ndaluar diku në rrugë

Mes protestave dhe mllefit të përhapur mbi brutalitetin e policisë, një opsion në iPhone që ndihmon përdoruesit të regjistrojnë automatikisht bashkëveprimet e tyre me policinë, gjatë ndalimit në rrugë – po fiton popullaritet.

Opsioni i cili përdoret gjatë vozitjes, mund të aktivizohet në momentin që ju flisni me “asistentin Siri”, dhe i shpjegoni se po bëni një ndalesë në rrugë nga policia.

Aktivizimi do të ndalojë çdo muzikë që jeni duke e dëgjuar në telefon, kështu, aktivizoni “Do Not Disturb mode” për të bllokuar çdo thirrje, dhe hapni kamerën tuaj përpara se të filloni një video-regjistrim.

Opsioni i dërgon mesazh një kontakti të paracaktuar, duke ia bërë të ditur atyre që ju keni bërë ndalesën dhe gjurmon vendndodhjen tuaj aktuale.

Pasi të ndaloni regjistrimin, ajo automatikisht dërgon një kopje të videos në një kontakt të paracaktuar dhe ju jep mundësinë për ta dërguar atë në iCloud ose Dropbox.

Regjistrimi i vendndodhjes, u krijua për herë të parë në vitin 2018 nga Redditor, Robert Peterson, por është duke u përdorur së fundmi për të rregulluar çdo problem, dhe tani quhet “jam ndaluar në rrugë”.

“Unë thjesht kam dashur që opsioni të jetë në dobi të njerëzve, pasi diçka e papritur mund të ndodhë gjatë ndalesës nga policia”, tha kompania.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Institucione shkencore të Kosovës, Shqipërisë e Maqedonisë Veriore kundër Gjykatës Speciale

Institucione shkencore të Kosovës, Shqipërisë e Maqedonisë Veriore kundër Gjykatës Speciale

VV: Bandat e Agim Veliut tentojnë ta ndalojnë fitoren e Shpejtim Bulliqit

VV: Bandat e Agim Veliut tentojnë ta ndalojnë fitoren e Shpejtim Bulliqit

​Zemaj: Patriot sot është ai që bashkohet për ta ruajtur shëndetin e njëri-tjetrit

​Zemaj: Patriot sot është ai që bashkohet për ta ruajtur shëndetin e njëri-tjetrit

Rreth 60 për qind më pak mërgimtarë nga Zvicra në Kosovë këtë vit

Rreth 60 për qind më pak mërgimtarë nga Zvicra në Kosovë këtë vit

KEDS punon në projekte investive, paralajmërohen ndërprerje të detyrueshme të rrymës

KEDS punon në projekte investive, paralajmërohen ndërprerje të detyrueshme të rrymës

​Qeveria: E hëna ditë pune

​Qeveria: E hëna ditë pune

​Hoti: Në javën e ardhshme do të votohet ligji për rimëkëmbje ekonomike

​Hoti: Në javën e ardhshme do të votohet ligji për rimëkëmbje ekonomike

​Fetahu: Llapi nuk do t’ia besonte asnjëherë votën atyre që bëjnë thirrje për dhunë

​Fetahu: Llapi nuk do t’ia besonte asnjëherë votën atyre që bëjnë thirrje për dhunë

Zemaj inspekton bashkë me Policinë nëpër qendrat tregtare për shkak të “Black Friday”

Zemaj inspekton bashkë me Policinë nëpër qendrat tregtare për shkak të “Black Friday”

Rrëmbehet një femër në Pejë

Rrëmbehet një femër në Pejë

Policia kërkon bashkëpunim me qytetarët për arrestimin e këtij personi

Policia kërkon bashkëpunim me qytetarët për arrestimin e këtij personi

12 të vdekur dhe 764 raste të reja me koronavirus

12 të vdekur dhe 764 raste të reja me koronavirus

Haradinaj: Kosova me ushtarët e saj të rreshtuar krah Amerikës dhe NATO-s

Haradinaj: Kosova me ushtarët e saj të rreshtuar krah Amerikës dhe NATO-s

Hoti: S’ka marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë për vizitat e zyrtarëve serbë në Kosovë

Hoti: S’ka marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë për vizitat e zyrtarëve serbë në Kosovë

Kërkesa për azil në BE, Shqipëria e dyta në botë

Kërkesa për azil në BE, Shqipëria e dyta në botë

​INDEP kërkon të hiqet TVSH-ja nga investimet e energjisë solare

​INDEP kërkon të hiqet TVSH-ja nga investimet e energjisë solare