iPad Mini i ri ka të njëjtën çmim por procesor dhe ekran më të mirë

19.03.2019 11:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
iPad Mini i ri ka të njëjtën çmim por procesor dhe ekran më të mirë

Apple përditësoi për herë të parë pas tre vitesh tabletin më të vogël që ofron, modelin iPad Mini duke e rifreskuar me një procesor të ri si dhe shoqëruar nga një laps stylus si Apple Pencil.

iPad Mini tashmë ka procesorin A12 Bionic në vend të atij A8 që nga që në 2014.

Memoria është rritur në 64GB por çmimi mbetet i njëjti, 399 dollarë. Krahas iPad Mini Apple prezantoi edhe një iPad Air të ri me çmim prej 499 dollarësh dhe ekran 10.5-inç.

Forma dhe dizajni mbetet të ngjashme me modelin e kaluar me korniza ekrani të trashe në krye dhe në fund të tabletit.

Por ekrani është përmirësuar ndjeshëm ku modeli i ri ka një panel me më shumë shkëlqim, ngjyra dhe teknologjinë True Tone të Apple e cila automatikisht ndryshon temperaturën e ngjyrave në varësi të ambientit.

Kamera e pasme ka ngelur e paprekur ndërsa ajo selfie është rritur në madhësi nga 1.2-megapiksel në 7-megapiksel. Tableti gjithashtu nuk ka Face ID dhe ende përdor skanerin e shenjave të gishtërinjve për sigurinë.

Ashtu si modeli tjetër iPad i prezantuar ditën e djeshme edhe varianti Mini vjen me lapsin Apple Pencil të gjeneratës së parë.

iPad Mini i ri mund të pajiset me deri në 256GB memorie për 150 dollarë më shumë se ti shtohet LTE për 130 dollarë ekstra. Modeli mund të porositet nga dita e sotme. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


iPad Mini i ri ka të njëjtën çmim por procesor dhe ekran më të mirë

iPad Mini i ri ka të njëjtën çmim por procesor dhe ekran më të mirë

Robotët kanë filluar të parkojnë makinat në aeroportet Franceze

Robotët kanë filluar të parkojnë makinat në aeroportet Franceze

Kush janë rrjetet sociale që përdoren më të shumti nga njerëzit e famshëm

Kush janë rrjetet sociale që përdoren më të shumti nga njerëzit e famshëm

Njihuni me dy telefonët e ZTE me kamera të pazakonta

Njihuni me dy telefonët e ZTE me kamera të pazakonta

SHBA kërkon të ndërtojë superkompjuterin më të fuqishëm në botë

SHBA kërkon të ndërtojë superkompjuterin më të fuqishëm në botë

MySpace humbet 50 milion këngë ngarkuar gjatë viteve 2005-2013

MySpace humbet 50 milion këngë ngarkuar gjatë viteve 2005-2013

Kinezi pagoi 1.2 milion euro për një pëllumb, tri herë më shumë se rekordi i paguar për këtë shpezë garuese (Foto)

Kinezi pagoi 1.2 milion euro për një pëllumb, tri herë më shumë se rekordi i paguar për këtë shpezë garuese (Foto)

Oppo thotë se kamera e motorizuar selfie u mbijeton 100 përdorimeve në ditë për 6 vite

Oppo thotë se kamera e motorizuar selfie u mbijeton 100 përdorimeve në ditë për 6 vite

Shkoi për të bërë fushatë, presidentit të Afrikës së Jugut iu prish plani – mbeti i mbërthyer për katër orë në tren (Video)

Shkoi për të bërë fushatë, presidentit të Afrikës së Jugut iu prish plani – mbeti i mbërthyer për katër orë në tren (Video)

WhatsApp me dy funksione që do të luftojnë lajmet e rreme

WhatsApp me dy funksione që do të luftojnë lajmet e rreme

Erërat e fuqishme e rrëzuan në shkurre, derisa po dilte nga dera e shtëpisë për t’i shëtitur qentë (Video)

Erërat e fuqishme e rrëzuan në shkurre, derisa po dilte nga dera e shtëpisë për t’i shëtitur qentë (Video)

Një softuer është shkaktari i rrëzimit të dy Boeing 737 Max

Një softuer është shkaktari i rrëzimit të dy Boeing 737 Max

Blenë gabimisht në ankand një shtëpi të vjetër, nisin ta meremetojnë sepse po u pëlqen lokacioni (Foto)

Blenë gabimisht në ankand një shtëpi të vjetër, nisin ta meremetojnë sepse po u pëlqen lokacioni (Foto)

Apple risjell iPad Air në treg me një version 10.5-inç

Apple risjell iPad Air në treg me një version 10.5-inç

1/3 e aplikacioneve antivirus në Android nuk ofrojnë fare mbrojtje

1/3 e aplikacioneve antivirus në Android nuk ofrojnë fare mbrojtje

Përleshje ndërmjet dy pasagjerëve në aeroplan, nuk mungoi as “kafshimi i hundës” (Video)

Përleshje ndërmjet dy pasagjerëve në aeroplan, nuk mungoi as “kafshimi i hundës” (Video)