iOS 13 vjen me “dark mode” dhe përmirësime vizuale

15.04.2019 19:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
iOS 13 vjen me “dark mode” dhe përmirësime vizuale

Sipas një raporti të fundit nga 9to5mac, versioni i ardhshëm i iOS për iPhone dhe iPad me shumë funksionalitete të reja ku ndërto përmenden “dark mode” universal, gjeste të reja përdorimi, ndryshime vizuale etj.

Dark mode duhet të funksionojë ngjashëm me atë në macOS Mojave. Përdoruesit do të kenë një “dark mode” të aplikuar në mbarë sistemin.

Aplikacionet që e suportojnë do të kalojnë automatikisht. Megjithatë mbetet në duar të zhvilluesve të palëve të treta të mbështetin funksionin.

Megjithatë në Facebook, Instagram, Gmail apo Amazon do të ishte e padobishme. Ndryshimi tjetër i madh është se mund të hapni dritare të shumëfishta për të njëjtin aplikacion në iPad.

Aktualisht përdoruesit mund të hapni dy tabe të Safari dhe ti vendosin në ekran njëherazi por mesa duket Apple ka plane më të avancuara për këtë funksion.

Çdo dritare e re do të shfaqet si një kartë që mund ta zhvendosni apo edhe ta mbyllni plotësisht.

Funksione të tjera të iOS 13 do të jenë përmirësime të vogla të cilat duhet ta bëjnë sistemin operativ më pak frustues. Për shembull vjen me gjeste të reja. Në vend që të tundni telefonin për të anuluar një veprim, përdoruesit mund të tërheqin me tre gishta në tastierën virtuale për të anuluar apo rivendosur një tekst të shkruar.

Disa aplikacione si Mail dhe Reminders do të përditësohen gjithashtu. Klienti e-mail do të rëndisë mesazhet në kategori të ndryshme si Gmail.

Së fundi dritares së volumi i ka ardhur fundit. Apple mund ta zëvendësojë me një indikator tjetër më të lehtë vizualisht.

Në tërësi funksioni më interesant mbetet ajo e lançimit të dritareve të shumëfishta të aplikacioneve. Mbetet për tu parë sesi Apple do ta implementojë apo çfarë mund të bëjmë me të.

Kalimi nga një qasje tradicional me një aplikacion dhe një dokument mund të hapë horizonte të reja mundësish. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


iOS 13 vjen me “dark mode” dhe përmirësime vizuale

iOS 13 vjen me “dark mode” dhe përmirësime vizuale

Shpëtohen 47 mace që jetonin në kushte shumë të vështira  në shtëpinë e një pensionisteje (Foto)

Shpëtohen 47 mace që jetonin në kushte shumë të vështira në shtëpinë e një pensionisteje (Foto)

Ligji i ri i të drejtave të autorit merr dritën jeshile nga vendet anëtare

Ligji i ri i të drejtave të autorit merr dritën jeshile nga vendet anëtare

Dilemat e parasë virtuale

Dilemat e parasë virtuale

Inteligjenca artificiale mund një prej ekipeve më të mira në botë të Dota 2

Inteligjenca artificiale mund një prej ekipeve më të mira në botë të Dota 2

Policia po përdor më shumë se kurrë më parë historikun e vendndodhjes në Google Maps

Policia po përdor më shumë se kurrë më parë historikun e vendndodhjes në Google Maps

Një kompani Kineze shpall të drejtat e autorit mbi foton historike të vrimës së zezë

Një kompani Kineze shpall të drejtat e autorit mbi foton historike të vrimës së zezë

Një problem i Internet Explorer është aq kritik saqë mund sulmoheni pa e përdorur fare

Një problem i Internet Explorer është aq kritik saqë mund sulmoheni pa e përdorur fare

Windows 10 instalohet në një OnePlus 6T

Windows 10 instalohet në një OnePlus 6T

Reforma e të drejtave të autorit me në shënjestër Facebook dhe Google pret miratimin javën e ardhshme

Reforma e të drejtave të autorit me në shënjestër Facebook dhe Google pret miratimin javën e ardhshme

Facebook, Instagram dhe Whatsapp pësojnë ndërprerje për përdoruesit në gjithë botën

Facebook, Instagram dhe Whatsapp pësojnë ndërprerje për përdoruesit në gjithë botën

Rrotullimi i suksesshëm mbi një hapësirë të gjerë, deri në anën tjetër të pishinës (Video)

Rrotullimi i suksesshëm mbi një hapësirë të gjerë, deri në anën tjetër të pishinës (Video)

Fluturon për herë të parë aeroplani më i madh në botë

Fluturon për herë të parë aeroplani më i madh në botë

Microsoft zbulon se disa llogari në Outlook janë aksesuar prej muajsh nga hakerët

Microsoft zbulon se disa llogari në Outlook janë aksesuar prej muajsh nga hakerët

Teknika e thjeshtë që përdori nusja, për të mos e zhytur fustanin e bardhë në tualet (Foto)

Teknika e thjeshtë që përdori nusja, për të mos e zhytur fustanin e bardhë në tualet (Foto)

Krokodilin gjigant që ra në pishinë, e largoi një profesionist që merret me reptilë (Video)

Krokodilin gjigant që ra në pishinë, e largoi një profesionist që merret me reptilë (Video)