iOS 13 sjell një lajm për keq për besnikët e Apple

12.05.2019 18:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
iOS 13 sjell një lajm për keq për besnikët e Apple

Pas disa “fatkeqësive” të fundit, Apple bëri mirë me iOS 12.2 dhe është një përditësim që mund ta instaloni pafrikë.

Por me iPhone 11 dhe XR2 që po vinë, lajmet se Apple ka zgjedhur një mënyrë jo shumë popullore me iOS 13 për të rritur shitjet e modeleve të reja kanë ngjallur shumë kritika.

Sipas një raporti të fundit, iOS 13 nuk do të mbështesë iPhone 5S, iPhone SE, iPhone 6 dhe iPhone 6 Plus si dhe iPad mini 2 dhe iPad Air.

Duke qenë se linja e iPhone 6 është më e shitura me 220 milionë njësi së bashku me iPhone SE, një lëvizje e tillë do të linte miliona përdorues në errësirë.

Pse kaq e papritur? Sepse iOS 12 ende mbështet iPhone 5S dhe Apple do të vriste dy gjenerata me iOS 13. Përveç funksioneve të reja, këta telefonë nuk do të marrin as përditësime jetike të sigurisë.

Por vlen të theksohet se iPhone kanë një cikël mbështetjeje më të gjatë se çfarëdo telefoni tjetër Android. Në fakt edhe vetë Google garanton jo më shumë se tre gjenerata Android mbështetje për flagshipët Pixel madje më parë ka qenë dy.

Nga ana tjetër iPhone 6 ka përfituar nga pesë gjenerata iOS deri më sot. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


iOS 13 sjell një lajm për keq për besnikët e Apple

iOS 13 sjell një lajm për keq për besnikët e Apple

Më 15 Qershor nis reduktimi i tarifave roaming Shqipëri-Kosovë

Më 15 Qershor nis reduktimi i tarifave roaming Shqipëri-Kosovë

Bitcoin pranë kufirit të 7,000 dollarëve

Bitcoin pranë kufirit të 7,000 dollarëve

WhatsApp do të ndalojë së funksionuari për këta përdorues

WhatsApp do të ndalojë së funksionuari për këta përdorues

Qendra Laboratorike ICTSlab organizon për fëmijët 7-14 vjeç ICT Summer Bootcamp

Qendra Laboratorike ICTSlab organizon për fëmijët 7-14 vjeç ICT Summer Bootcamp

India i bashkohet BE-së duke hetuar “monopolin” Google

India i bashkohet BE-së duke hetuar “monopolin” Google

Përdorimi i teknologjisë në parashikimin e përmbytjeve

Përdorimi i teknologjisë në parashikimin e përmbytjeve

Vendet e G7 do të simulojnë një sulm kibernetik

Vendet e G7 do të simulojnë një sulm kibernetik

Përdoruesi i Airbnb tmerrohet pasi gjen një kamër në routerin e një apartamenti

Përdoruesi i Airbnb tmerrohet pasi gjen një kamër në routerin e një apartamenti

Fitbit lançon një rrip fitnesi për fëmijët

Fitbit lançon një rrip fitnesi për fëmijët

Me versionin e fundit të Windows 10-ës Microsoft një hap më pranë eliminimit të fjalëkalimeve

Me versionin e fundit të Windows 10-ës Microsoft një hap më pranë eliminimit të fjalëkalimeve

Busulla.com: Intervistë me Shërbimin Publik të Vitit në Kosovë në edicionin e 7-të të ICT Awards

Busulla.com: Intervistë me Shërbimin Publik të Vitit në Kosovë në edicionin e 7-të të ICT Awards

Fiona Meqa: Intervistë me Yllin në Ngritje të edicionit të 7-të të ICT Awards

Fiona Meqa: Intervistë me Yllin në Ngritje të edicionit të 7-të të ICT Awards

Facebook zbut qëndrimin nga blockchain dhe kriptomonedhave

Facebook zbut qëndrimin nga blockchain dhe kriptomonedhave

ICTSlab pjesë e Institutit Python, një qendër laboratorike e certifikuar për trajnimet në gjuhën e programimit Python

ICTSlab pjesë e Institutit Python, një qendër laboratorike e certifikuar për trajnimet në gjuhën e programimit Python

Raiffeisen Bank në Shqipëri dhe Kosovë hapin raundin e dytë të programit “Sfida Elevator Lab”

Raiffeisen Bank në Shqipëri dhe Kosovë hapin raundin e dytë të programit “Sfida Elevator Lab”