iOS 13 sjell ndërfaqen e errët “Dark Mode”

04.06.2019 09:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
iOS 13 sjell ndërfaqen e errët “Dark Mode”

Apple do të sjellë “Dark Mode” në iOS 13, versionin e ri të sistemit operativ mobil për këtë vit. Kompania e dha lajmin në konferencën e zhvilluesve WWDC 2019, një vit pasi solli funksionin në sistemin operativ desktop macOS Mojave.

Në skenë kompania tregoi disa prej aplikacioneve të saj më popullore duke punuar në “dark mode” si Maps, Notes, Calendar, Music dhe Messages. Kompania gjithashtu konfirmoi se ndërfaqja e errët do të vijë edhe në iPad OS.

Apple tha se ndërfaqja do të jetë e disponueshme në mbarë aplikacionet e sistemit operativ dhe mund të përdoret gjithashtu nga zhvilluesit e palëve të treta. Përdoruesit mund të zgjedhin ta aktivizojnë automatikisht ose në një kohë të caktuar ose me të perënduar dielli.

Lajmi për ndërfaqen e errët në iOS erdhi pak kohë pasi Google tha se do të sjellë atë në Android Q këtë vit. “Dark Mode” në Android është tashmë i disponueshëm në versionin beta të Q dhe Google po punon që aplikacionet të adoptohen me skemën e re të ngjyrave.

Për fillestarët “Dark Mode” është bërë një funksion popullor në vitet e fundit. Pas kësaj lëvizje fshihen arsye funksionale por edhe për shkak se duket më bukur. Gjithashtu sjell përfitime të mëdha për ata që kanë telefonë me ekrane OLED sepse kursejnë baterinë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


iOS 13 sjell ndërfaqen e errët “Dark Mode”

iOS 13 sjell ndërfaqen e errët “Dark Mode”

Loja gjëegjëzë e cila joshi miliona njerëz mbush 35 vite

Loja gjëegjëzë e cila joshi miliona njerëz mbush 35 vite

Njihuni me telefonin e parë në botë me ekran të plotë pa “notch”

Njihuni me telefonin e parë në botë me ekran të plotë pa “notch”

Grupi Ballkanas i telekomunikacionit pas SBB dhe Telemach bën blerje të madhe në Kroaci

Grupi Ballkanas i telekomunikacionit pas SBB dhe Telemach bën blerje të madhe në Kroaci

Huawei redukton prodhimin e smartfonëve

Huawei redukton prodhimin e smartfonëve

AMD dhe Samsung bashkëpunojnë për të sjellë teknologjinë grafike Radeon tek smartfonët

AMD dhe Samsung bashkëpunojnë për të sjellë teknologjinë grafike Radeon tek smartfonët

Rritet ndjeshëm interneti në shtëpi, katër operatorë dominojnë tregun

Rritet ndjeshëm interneti në shtëpi, katër operatorë dominojnë tregun

Del në shitje televizori i parë 8K me çmim marramendës

Del në shitje televizori i parë 8K me çmim marramendës

Xiaomi i përgjigjet telefonit me kamër nën ekran të Oppo

Xiaomi i përgjigjet telefonit me kamër nën ekran të Oppo

Nuk ndalet rënia e numrit të përdoruesve të shërbimeve celulare në Shqipëri

Nuk ndalet rënia e numrit të përdoruesve të shërbimeve celulare në Shqipëri

Ylli i YouTube merr atë që meriton pasi u tall me një të pastrehë

Ylli i YouTube merr atë që meriton pasi u tall me një të pastrehë

Ca përdorues të Windows 10-ës nuk ka për të pëlqyer veprimin e fundit të Microsoft

Ca përdorues të Windows 10-ës nuk ka për të pëlqyer veprimin e fundit të Microsoft

Huawei konsolidon pozitat si prodhuesi i dytë më i madh në botë pas Samsung

Huawei konsolidon pozitat si prodhuesi i dytë më i madh në botë pas Samsung

Kreativët Sllovakë vizitojnë Tiranën, diskutohen sfidat e Industrisë Kreative në Shqipëri

Kreativët Sllovakë vizitojnë Tiranën, diskutohen sfidat e Industrisë Kreative në Shqipëri

Tifozja çeke e Juves, sukses i rrufeshëm në Isntagram (Foto)

Tifozja çeke e Juves, sukses i rrufeshëm në Isntagram (Foto)

Teknologjia e informacionit, trend në rritje me nevojën për kuadro të reja

Teknologjia e informacionit, trend në rritje me nevojën për kuadro të reja