Investitorët e huaj: Kërkojë subvencione nga Maqedoni e Veriut

20.05.2020 09:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Investitorët e huaj: Kërkojë subvencione nga Maqedoni e Veriut

Investitorët e huaj në vend kërkojnë që qeveria t’u sigurojë mbështetje të drejtpërdrejtë financiare për ndërmarrjet e mëdha eksportuese dhe t’u sigurojë atyre ndihmë ose grante të pakthyeshme, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Shoqata e Kompanive të Huaja me Prodhim të Avancuar Teknologjikisht i dërgoi një letër Kryeministrit Oliver Spasovski, zv. kryeministres Mila Carovska dhe Ministrave të Ekonomisë dhe Financave Bekteshi dhe Angelovska, në të cilën, përveç disa kërkesave, ata paraqitën propozime për ndihmë për këto kompani.

Kompanitë eksportuese japin shembullin e subvencionimit të pagave të punonjësve në ndërmarrje të mëdha në Poloni, ku 40 përqind e kostove mbulohen nga shteti dhe 60 përqind nga vetë kompania. Në Gjermani, raporti është 60 përqind shteti, 40 prej vetë kompanive.

“Pas shembullit të vendeve të tjera, duhet të aplikohet një model i bashkëfinancimit të një pjese të shpenzimeve për pagat e punonjësve në eksportuesit e mëdhenj industrialë, pra 50% e shpenzimeve totale bruto për pagat e punonjësve. Shuma maksimale për ndihmë financiare është e kufizuar në 50.000 denarë për punonjës. Masa të zgjasë deri në shtator”, janë propozimet e tyre konkrete.

Ata kërkojnë që masat të vazhdojnë edhe pas majit dhe të zbatohen për ndërmarrjet më të mëdha që punësojnë mbi 250 persona.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kryetari i PDK’së: Hoti dhe Qeveri do të kolapsojnë shpejtë

Kryetari i PDK’së: Hoti dhe Qeveri do të kolapsojnë shpejtë

Veseli: Shumë shpejtë vendi shkon në zgjedhje të jashtëzakonshme

Veseli: Shumë shpejtë vendi shkon në zgjedhje të jashtëzakonshme

Spadafora: Ja datat e konfirmuara për gjysmëfinalet dhe finalen e Kupës së Italisë

Spadafora: Ja datat e konfirmuara për gjysmëfinalet dhe finalen e Kupës së Italisë

Abazi: Kemi parë dosje e informacione të rënda për Thaçin

Abazi: Kemi parë dosje e informacione të rënda për Thaçin

Profesorët universitar: Gjuha e rëndë politike mund të sjellë pasoja në Kosovë

Profesorët universitar: Gjuha e rëndë politike mund të sjellë pasoja në Kosovë

Veliu dezinfekton MPB’në dhe zyrën ku qëndroi Xhelal Sveçla

Veliu dezinfekton MPB’në dhe zyrën ku qëndroi Xhelal Sveçla

Kryeministri: Nuk jam i zemëruar me Osmanin që nuk udhëhoqi seancën

Kryeministri: Nuk jam i zemëruar me Osmanin që nuk udhëhoqi seancën

Afro-amerikani dhunon barbarisht një person

Afro-amerikani dhunon barbarisht një person

Pyetja prekëse e thënë nga një vogëlushe në drejtim të policisë gjatë protestave në SHBA

Pyetja prekëse e thënë nga një vogëlushe në drejtim të policisë gjatë protestave në SHBA

Kallxon Shala: Thaçi e Haradinaj më kanë ardhur në shtëpi në orën 1:00 pas mesnate

Kallxon Shala: Thaçi e Haradinaj më kanë ardhur në shtëpi në orën 1:00 pas mesnate

​Vuçiq: Nuk do të jetë e lehtë për Serbinë, do të kemi presione për shkak të Kosovës

​Vuçiq: Nuk do të jetë e lehtë për Serbinë, do të kemi presione për shkak të Kosovës

Publikohen detaje të pakos stimuluese prej 130 miliardë eurosh të Gjermanisë

Publikohen detaje të pakos stimuluese prej 130 miliardë eurosh të Gjermanisë

Në Kosovë, shërohen tre pacientë, shtohën edhe pesë raste të reja me koronavirus

Në Kosovë, shërohen tre pacientë, shtohën edhe pesë raste të reja me koronavirus

Hoti falënderoi stafin shëndetësor për punën e palodhshme në përballje me pandeminë COVID 19

Hoti falënderoi stafin shëndetësor për punën e palodhshme në përballje me pandeminë COVID 19

Haxhi Shala i çel letrat, tregon me cilin ministër të NISMA-s i ka mbetur hatri

Haxhi Shala i çel letrat, tregon me cilin ministër të NISMA-s i ka mbetur hatri

Kroatët bllokojnë një autobus me kosovarë në kufirin e tyre, kërkohet ndërhyrja e MPJ-së

Kroatët bllokojnë një autobus me kosovarë në kufirin e tyre, kërkohet ndërhyrja e MPJ-së