Internet të shpejtësisë së lartë përmes dritës në fluturimet ajrore

12.06.2019 18:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Internet të shpejtësisë së lartë përmes dritës në fluturimet ajrore

Interneti gjatë fluturimeve ajrore zakonisht është i paqëndrueshëm dhe i ngadaltë. Oledcomm dëshiron që ta ndryshojë këtë duke sjellë internet të shpejtësisë së lartë në fluturimet e Air France dhe KLM përmes teknologjisë Li-Fi.

Kompania Franceze e teknologjisë do të pajisë avionët e fluturimeve të mesme me LiFiMAX. Nëse premtimi i Oledcomm me internet 100Mbps është i vërtetë, LiFiMAX do tu sigurojë pasagjerëve internet mjaftueshëm për të parë video 4K, luajtur lojëra, përdorur realitetin e shtuar si dhe aksesuar internetin.

Sot shpejtësia më e madhe e internetit në fluturimet ajrore është 15Mbps. Për fat jo të mirë LiFiMAX nuk përmirëson shpejtësinë dhe qëndrueshmërinë e lidhjes së internetit që i furnizohet avionit por vetëm atë në bord.

Kompania thotë se LiFiMAX do të ofrohet në fluturimet e para në fund të vitit. Ndryshe nga Wi-Fi, Li-Fi përdor dritën në vend të valëve elektromagnetike për të përçuar internet.

Disa argumentojnë se Li-Fi është më i sigurtë se Wi-Fi dhe Bluetooth sepse drita nuk penetron muret. Megjithatë edhe kjo pa problemet e veta sepse LiFiMAX i Oledcomm ka një rang maksimal prej 28 metrash dhe shpejtësi mesatare prej 40 deri në 100Mbps.

Gjithashtu është më i kushtueshëm se Wi-Fi. Një pako e vetme që përmban transmetuesin dhe marrësin ju kushton përdoruesve 900 dollarë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)