Intel tërhiqet nga gara për 5G e smartfonëve

17.04.2019 12:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Intel tërhiqet nga gara për 5G e smartfonëve

Pak orë pas lajmit shokues se Apple dhe Qualcomm kishin nënshkruar një marrëveshje, Intel papritur lajmëroi se do të tërhiqet plotësisht nga modemët 5G për smartfonët.

Apple është përpjekje vitet e fundit të zëvendësojë modemët e Qualcomm dhe ato të Intel, por ky i fundit hasi probleme me implementimin e 5G-së.

Në një dalje për shtyp Intel tha se nuk do të lançojë një modem 5G për smartfonët edhe pse kishte planifikuar ta bënte në 2020-ën.

Ka pasur spekulime të shumta se kompania nuk ka arritur dot afatet e madje Apple kishte humbur besimin tek Intel.

Ishte kjo arsyeja pse Apple nuk do të shite një iPhone me 5G të paktën për dy vitet e ardhshme në një kohë kur rivalët si Samsung dhe Huawei e kanë bërë tashmë.

CEO i Intel shprehej se ishin të emocionuar për 5G-në por jo tek smartfonëve duke qenë se nuk ekzistonte një rrugë e besueshme që mund të sillte fitim për kompaninë.

Në Nëntor të vitit të kaluar u tha se Intel ishte duke përshpejtuar zhvillimin modemëve 5G e madje do të jep një plan të qartë në CES në Janar.

Tashmë kompania thotë se do të zhvillojë teknologji 4G dhe 5G për IoT dhe kompjuterët ndërsa do të vijojë të investojë në infrastrukturën 5G. /PCWorld Albanian

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Honda dhe Toyota/ Marrin çmim për makinat e gjelbra në panairin e makinave në Los Angeles

Honda dhe Toyota/ Marrin çmim për makinat e gjelbra në panairin e makinave në Los Angeles

10 trajnerët më të paguar, Mourinho është i pesti

10 trajnerët më të paguar, Mourinho është i pesti

Kaq orë ecje në javë zvogëlojnë rrezikun e vdekjes

Kaq orë ecje në javë zvogëlojnë rrezikun e vdekjes

Ekskluzive/ Kampion mes skamjes, boksieri Klevis Çelaj rrëfen jetën mizerabël

Ekskluzive/ Kampion mes skamjes, boksieri Klevis Çelaj rrëfen jetën mizerabël

Soni Malaj  plot stil dhe elegancë

Soni Malaj plot stil dhe elegancë

Dua Lipa paraqitet me shumë stil

Dua Lipa paraqitet me shumë stil

Kida nuk e ka ndërmend të ndalet

Kida nuk e ka ndërmend të ndalet

Genta Ismaili shijon dëborën, ekspozon format e bukura trupore

Genta Ismaili shijon dëborën, ekspozon format e bukura trupore

Merrni Vitamina B12 për të forcuar trurin dhe kujtesën, ja ushqimet ku gjendet

Merrni Vitamina B12 për të forcuar trurin dhe kujtesën, ja ushqimet ku gjendet

Tuna publikon imazhe nga seti i ri fotografik

Tuna publikon imazhe nga seti i ri fotografik

Young Zerka ka një informacion të rëndësishëm për fansat

Young Zerka ka një informacion të rëndësishëm për fansat

Për të gjithë ata të cilët e kanë keqkuptuar, keqinterpretuar dhe keqtrajtuar mikpritjen për përfaqësuesen angleze

Për të gjithë ata të cilët e kanë keqkuptuar, keqinterpretuar dhe keqtrajtuar mikpritjen për përfaqësuesen angleze

Kosova e mbyll ciklin eliminator për ‘Euro 2020’ e pafuqishme kundër Anglisë

Kosova e mbyll ciklin eliminator për ‘Euro 2020’ e pafuqishme kundër Anglisë

Anglia ngrit epërsinë ndaj Kosovës

Anglia ngrit epërsinë ndaj Kosovës

Tifozët anglezë me plis të bardhë në kokë këndojnë nëpër rrugët e Prishtinës: “Serbinë e rrahin kudo që shkon!”

Tifozët anglezë me plis të bardhë në kokë këndojnë nëpër rrugët e Prishtinës: “Serbinë e rrahin kudo që shkon!”

37 vjeçarja tregon se si njolla e vogël që iu shfaq në hundë, i rezultoi të ishte kancer

37 vjeçarja tregon se si njolla e vogël që iu shfaq në hundë, i rezultoi të ishte kancer