Institucionet, të ngathëta në raport me vendimet e Anti-korrupsionit

23.09.2019 18:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Institucionet, të ngathëta në raport me vendimet e Anti-korrupsionit

Komisioni për parandalimin e korrupsionit ka iniciuar më shumë lëndë ndaj zyrtarëve aktualë dhe nga qeverisja e kaluar, për shpërdorim detyre. Por, tani për tani, mbetet që institucionet përkatëse të bëjnë punën e tyre, për të proceduar këto lëndë në organet kompetente dhe që personat që kanë keqpërdorur detyrën të përballen me drejtësinë, thonë ekspertët në Maqedoninë e Veriut.

Si më problematike për zyrtarët e anti-korrupsionit, paraqitet mosveprimi në kohë dhe stërzgjatja e procedurave nga disa institucione edhe pse në bazë të ligjit, institucionet janë të obliguara t’u përgjigjen kërkesave të Komisionit Kundër Korrupsionit. Organizatat joqeveritare, që bëjnë pjesë në kuadër të projektit “Vëzhgimi i suksesit të punës së komisioneve shtetërore për parandalimin e korrupsionit”, po synojnë që të monitorojnë veprimet e institucioneve përkatëse që janë përgjegjëse për luftën kundër korrupsionit në Maqedoninë e Veriut.

“Qëllimi i monitorimit tonë ka të bëjë me llogaridhënien e institucioneve ndaj vendimeve që sjellë Komisioni Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit, përkatësisht synojmë krijimin e një sistemi për përforcimin e mekanizmave kontrollues ndaj veprimeve korruptive”, thekson Misha Popoviq nga Instituti i Demokracisë.

Për shkak të numrit të vogël të punëtorëve, Komisioni për parandalimin e korrupsionit, nuk po arrin që t’i hapë të gjitha rastet që denoncohen në këtë organ, e që, sipas të dhënave të fundit, deri në maj të këtij viti, në këtë institucion janë dorëzuar mbi 500 kallëzime për vepra korruptive.

Edhe në rekomandimet e fundit organizatës GRECO-s (Grupi i Shteteve kundër Korrupsionit), është apostrofuar nevoja për rritjen e financave dhe resurseve njerëzore, për Komisionin Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit.

Ndërkohë, pas një vendimi të marrë nga Qeveria maqedonase, gjatë këtij viti shkollor, të gjithë nxënësit pritet që të mësojnë edhe për luftën kundër korrupsionit.

Në anën tjetër, Naser Miftari, profesor në gjimnazin e përgjithshëm në Shkup, “Zef Lush Marku”, thotë për Radion Evropa e Lirë se grupmoshat më të reja, duhet të inkurajohen që të denoncojnë korrupsionin sepse sipas tij, kështu ata do të kontribuonin në zhvillimin e shtetit. Ai thotë se ligjëratat kundër korrupsionit nuk mjaftojnë dhe ato po bëhen “sa për sy e faqe”, vetëm për t’u përmbushur detyrimet që ka shteti nga Bashkimi Evropian.

“Në mënyrë edukative duhet intervenuar sa më shpejtë për të parandaluar këtë dukuri shumë të dëmshme për zhvillimin e shoqërisë. Kështu që edhe më herët, si punonjës i arsimit kam kërkuar që çfarëdo mase që të ndërmerret, për sa i përket luftës kundër korrupsionit, patjetër duhet filluar me segmentin edukativ”, thotë Miftari.

Ndërkaq, Dançe Danaillovska nga Fondacioni Soros, vlerëson se sektori civil ka një rol të rëndësishëm në krijimin e presionit publik ndaj institucioneve që merren me luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, e të cilat nuk reagojnë me kohë.

“Lufta kundër korrupsionit për të duhet të jetë një përpjekje dhe angazhim i përditshëm i të gjitha institucioneve të shtetit. Por, gjithsesi, ky proces duhet të ndiqet me vëmendje nga sektori civil, i cili paraqet një hallkë shumë të rëndësishme me qëllim që të ketë rezultate në luftën kundër korrupsionit”, thotë Danaillovska.

Ndryshe, edhe faktori ndërkombëtar e ka theksuar si problematikë mosveprimin e institucioneve të Maqedonisë së Veriut dhe reagimin e ngathtë të tyre për sa i përket vendimeve të Komisionit për parandalimin e korrupsionit.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ngjarja horror/ Babai gjen të vdekur 3 fëmijët dhe gruan të shtrirë në rrugë (Foto)

Ngjarja horror/ Babai gjen të vdekur 3 fëmijët dhe gruan të shtrirë në rrugë (Foto)

Grenell: Mirë që Kosova dhe Serbia e panë ‘dritaren e vogël’ që Trump e ka hapur për to

Grenell: Mirë që Kosova dhe Serbia e panë ‘dritaren e vogël’ që Trump e ka hapur për to

Nesër në Berlin do të bisedohet rreth rivendosjes së hekurudhës mes Kosovës e Serbisë

Nesër në Berlin do të bisedohet rreth rivendosjes së hekurudhës mes Kosovës e Serbisë

Nesër shënohet Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Viktimave të Holokaustit,   Presidenti Thaçi merr pjesë

Nesër shënohet Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Viktimave të Holokaustit, Presidenti Thaçi merr pjesë

A do të konstatohet sot që nuk ka kushte për marrëveshje mes LVV-së e LDK-së?

A do të konstatohet sot që nuk ka kushte për marrëveshje mes LVV-së e LDK-së?

Politikologu: Partia e Isa Mustafës, marrëveshjen e mundshme me LVV’në, e ka konvertuar në pazar politik

Politikologu: Partia e Isa Mustafës, marrëveshjen e mundshme me LVV’në, e ka konvertuar në pazar politik

Infektologët kosovarë apelojnë: Shteti ta shtojë kujdesin rreth coronavirusit

Infektologët kosovarë apelojnë: Shteti ta shtojë kujdesin rreth coronavirusit

Polemika rreth Ligjit për ndalimin e importit të mbeturinave në Maqedoninë e V

Polemika rreth Ligjit për ndalimin e importit të mbeturinave në Maqedoninë e V

Sulmoi policin në Lipjan, një serb i dehur arrestohet nga policia

Sulmoi policin në Lipjan, një serb i dehur arrestohet nga policia

Të anulohet projekti në Liqenin e Badovcit, nëse jo paralajmërohen protesta

Të anulohet projekti në Liqenin e Badovcit, nëse jo paralajmërohen protesta

Dyshohet se festoi Vitin e Ri me armë zjarri, u arrestua dje nga policia në Pejë

Dyshohet se festoi Vitin e Ri me armë zjarri, u arrestua dje nga policia në Pejë

Sipas PSD, marrëveshjet e arritura nga ky proces janë të dëmshme

Sipas PSD, marrëveshjet e arritura nga ky proces janë të dëmshme

Bashkimi i shëndetësisë me sportin dhe ndarja e MKRS-së, kundërshtohet

Bashkimi i shëndetësisë me sportin dhe ndarja e MKRS-së, kundërshtohet

Pse Trump po angazhohet kaq fort për Kosovën e Serbinë

Pse Trump po angazhohet kaq fort për Kosovën e Serbinë

Nuk do t’i mbani dot lotët, shpëtohet 2 vjeçarja pas 24 orësh. Nëna akoma brenda (FOTO)

Nuk do t’i mbani dot lotët, shpëtohet 2 vjeçarja pas 24 orësh. Nëna akoma brenda (FOTO)

Fatmir Sheholli ftohet nga Gjykata Speciale

Fatmir Sheholli ftohet nga Gjykata Speciale