Institucionet shtetërore duhet të gjejnë mënyrë për hapjen e dosjeve të të gjithë spiunëve

09.02.2019 21:43
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Institucionet shtetërore duhet të gjejnë mënyrë për hapjen e dosjeve të të gjithë spiunëve

Nga Emrush Thaçi

Në emisionin e RTK-së ‘Udhëve”, u vërtetuan lidhjet e forta të Nazim Bllacës me shërbimet sekrete serbe, pasi që kjo vetëm ka qenë e ditur por fatkeqësishtë institucionet tona nuk kan qenë të zotët ti ndalin shërbimet e huaja.

Mirëpo a ka qenë vështirë të identifikohen këta njërëz jo aspak?!

Edhe misionet ndërkombëtre i kanë favorizuar këta bashkpuntorë të Serbisë në goditje të vlerave të luftës prandaj nëse kthehemi prapa të gjitha dihen si kan rrjedhur ngjarjet e montuara ku janë denuar shumë ushtarë të UCK-së me ndihmen këtyrë bashkupunëtorëve të Serbisë.

Me këtë qasje është minuar lufta për ndërtimin e shtetit tonë, shumë institucione janë udhëhequr nga njerzit me të kaluar të dyshimtë, është ndikuar formimi i gjykatës speciale etj.

Nga kjo që u pa në emisionin e RTK-së ‘Udhëve”, duhet të kthehen në rigjykim të gjitha rastet që janë denuar me dëshmi të mbledhura nga njerëzit e sigurimeve të huaja e vecmas të UDB-së.

Hapja e dosjeve është një domosdoshmëri sepse ato, së pari, janë pjesë e historisë, kanë dëmtuar jetën tonë, janë një pengesë për të ardhmen tonë. Për këtë arsye ato duhet të bëhen transparente për njerëz që kërkojnë të dinë të shkuarën e njërëzve të cilët dhe të sqarohen për atë që kanë pësuar.

Institucionet shtetërore duhet të gjejnë mënyrë për hapjen e dosjeve të të gjithë spiunëve (nxjerrin ligjin e lustracionit), sepse vazhdimi i aktiviteteve të tyre, tashmë e ka vënë në rrezik edhe ekzistencën e shtetit të Kosovës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Institucionet shtetërore duhet të gjejnë mënyrë për hapjen e dosjeve të të gjithë spiunëve

Institucionet shtetërore duhet të gjejnë mënyrë për hapjen e dosjeve të të gjithë spiunëve

Gazeta proevropiane serbe: Thaçi u intervistua para disa javësh nga Tribunali Special

Gazeta proevropiane serbe: Thaçi u intervistua para disa javësh nga Tribunali Special

Dyshime se institucionet mikrofinanciare po përfitojnë kundërligjshëm

Dyshime se institucionet mikrofinanciare po përfitojnë kundërligjshëm

Arrestohen persona të dyshuar për “Mundësim në prostutucion & ofrim i lokaleve për prostutucion, si dhe marrje me prostutucion”

Arrestohen persona të dyshuar për “Mundësim në prostutucion & ofrim i lokaleve për prostutucion, si dhe marrje me prostutucion”

Times: Serbia në BE vetëm pas njohjes së pavarësisë së Kosovës

Times: Serbia në BE vetëm pas njohjes së pavarësisë së Kosovës

PSD-ja thotë se Kushtetuesja vlerësoi pozitivisht nismën e Dërgutit për një amendament

PSD-ja thotë se Kushtetuesja vlerësoi pozitivisht nismën e Dërgutit për një amendament

Kultivonte kanabis në banesë, pranga shqiptarit në Angli

Kultivonte kanabis në banesë, pranga shqiptarit në Angli

Çfarë do të ndodhte po të ndalej uji nga Ujmani 10 orë

Çfarë do të ndodhte po të ndalej uji nga Ujmani 10 orë

123 raste të keqpërdorimit seksual nën 16 vjeç në dy vitet e fundit

123 raste të keqpërdorimit seksual nën 16 vjeç në dy vitet e fundit

Aksidentohet një grua në Prishtinë

Aksidentohet një grua në Prishtinë

Një muaj paraburgim për mësimdhënësin që abuzoi seksualisht me të miturën nga Drenasi

Një muaj paraburgim për mësimdhënësin që abuzoi seksualisht me të miturën nga Drenasi

Mjekut dhe profesorit i caktohet sot masa e paraburgimit për rastin e Drenasit

Mjekut dhe profesorit i caktohet sot masa e paraburgimit për rastin e Drenasit

123 gjoba për ndotësit e mjedisit gjatë muajit janar, 100 prej tyre në Prishtinë

123 gjoba për ndotësit e mjedisit gjatë muajit janar, 100 prej tyre në Prishtinë

Ismet Kryeziu: Të arrestohet hoxha Bedri Bytyqi, për deklaratat e tij nxitëse!

Ismet Kryeziu: Të arrestohet hoxha Bedri Bytyqi, për deklaratat e tij nxitëse!

Kështu dukej barnatorja e parë në Prishtinë

Kështu dukej barnatorja e parë në Prishtinë

Haxhiu: Thaçi dhe Ekipi qeveritar, në tavolinën e bisedimeve në Bruksel “do të vendosin gjithçka”

Haxhiu: Thaçi dhe Ekipi qeveritar, në tavolinën e bisedimeve në Bruksel “do të vendosin gjithçka”