Instagram zyrtarisht teston mundësinë e fshehjes së pëlqimeve

01.05.2019 11:16
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Instagram zyrtarisht teston mundësinë e fshehjes së pëlqimeve

Çfarë është Instagrami ma pëlqimet e tij? Disa përdorues do ta mësojnë së shpejti. Ditën e Marte rrjeti social Facebook njoftoi se do të realizojë një testim në Kanada i cili fsheh numrin e pëlqimeve në foto dhe video.

Pëlqimet të cilat shfaqen në formën e një elementi vizual të zemrës do të hiqen plotësisht nga kohështrirja, faqet dhe profilet.

Ndërsa ndjekësit nuk shohin dot numrin total të pëlqimeve, personi që ka shpërndarë fotot mundet. Lajmin rrjeti social e bëri të ditur në konferencën F8 të zhvilluesve që po mbahet në San Jose.

Testimi pritet të nxisë reagime nga zemërimi tek lehtësimi. Disa përdorues të Instagram ndjejnë presionin e pëlqimeve. Duke mos marrë mjaftueshëm pëlqime, mund të ndikojë edhe në psikologjinë e tij.

Sipas disa studimeve Instagram është rrjeti social më i dëmshëm për shëndetin mendor të njerëzve. Pëlqimet janë të fuqishme sepse janë feedback i menjëhershëm. Pëlqimi të jep të njëjtën ndjesi si të një person që luan kumar shprehej një profesore e Universitetit Northwestern.

Eliminimi i pëlqimeve mund të bëjë që përdoruesit të postojnë përmbajtje më autentike sepse ndjejnë më pak presion në platformë por ekspertët nuk e shohin si zgjidhje të plotë.

Nga ana tjetër komentet dhe numri i ndjekësve do të bëhen një prej faktorëve kryesor për të bërë para në Instagram. Edhe rrjete të tjera social si Twitter kanë diskutuar fshehjen e pëlqimeve. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


U tha që s’është miliardere, por blerjet e fundit e dëshmojnë të kundërtën

U tha që s’është miliardere, por blerjet e fundit e dëshmojnë të kundërtën

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Bayerni “uragan”, mposht Fortunën e Dusseldorfit me “manita”

Bayerni “uragan”, mposht Fortunën e Dusseldorfit me “manita”

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Rodgers: Kur kisha  infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Rodgers: Kur kisha infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Efektet e lëngut të patates

Efektet e lëngut të patates

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)