Inspektorët konfiskojnë mall të kontrabanduar kryesisht cigare, gjobitet pronari

23.10.2019 12:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Inspektorët konfiskojnë mall të kontrabanduar kryesisht cigare, gjobitet pronari

Në tregun e Kosovës inspektorët e MTI-së po hasin në mall të kontrabanduar. Një sasi e këtij malli është konfiskuar këtë muaj në një nga marketet e Kosovës.

Cigare pa banderola, cigare puro, filtera të cigareve e gjësende tjera janë kontrabanduar në këtë rast dhe pronarit të marketit në fjalë i është shqiptuar gjobë.

Këtë e ka thënë për Ekonomia Online, Kryeinspektori i tregut në MTI, Lulzim Syla.

Ai tha se gjobat në këto raste shkojnë deri në 1 mijë euro, por edhe ka raste të atilla që procedohen për në Gjykatë.

Me rastin në fjalë, Syla thotë se është marrë edhe Policia.

“Inspektorati i MTI-së bashkëpunon ngushtë me Policinë e Kosovës gjegjësisht me krimet ekonomike ku ne në këto mallra të kontrabanduara të cilat hasin ne menjëherë ndërhymë aty dhe nuk ka tri javë apo dy javë kur Inspektorati i MTI-së së bashku me Policinë e Kosovës kemi hasë në një dyqan mall të kontrabanduar dhe aty kemi marrë një sasi të konsiderueshme si cigare puro, filtera elektronik të cigareve, cigare pa banderola, pra ai mall është kontrabanduar dhe personi fizik ose juridik ose subjekti ekonomik është gjobitur. Përveç që është gjobitur nga ana jonë masa të tjera ka marrë edhe Policia e Kosovës”, tha Syla për Ekonomia Online.

“Gjobat shqiptohen varësisht prej sasinë ka edhe gjoba deri në 1 mijë euro, por ka edhe të atilla që lënda shkon në Gjykatë. Këtu në tavolinë i keni mallrat e konfiskuara që janë kontrabanduar, më shumë hasim në cigare, në pije red bull dhe gjëra të tjera”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mbi 450 mijë persona në botë kanë vdekur nga Covid-19

Mbi 450 mijë persona në botë kanë vdekur nga Covid-19

E pranon Vuçiq: Dallojnë dëshirat tona nga realiteti për Kosovën

E pranon Vuçiq: Dallojnë dëshirat tona nga realiteti për Kosovën

Veseli: Albin Kurti më dërgoi emisarë për ta shpëtuar qeverinë e tij

Veseli: Albin Kurti më dërgoi emisarë për ta shpëtuar qeverinë e tij

Abazi: Grenell zgjodhi njerëz që pranuan t’i bëhen bisht Thaçit në agjendën e tij

Abazi: Grenell zgjodhi njerëz që pranuan t’i bëhen bisht Thaçit në agjendën e tij

Qeveria paralajmëron rikthimin e masave kufizuese në Kosovë

Qeveria paralajmëron rikthimin e masave kufizuese në Kosovë

Kryeministri Hoti flet për raportet e tij me Vjosa Osmanin

Kryeministri Hoti flet për raportet e tij me Vjosa Osmanin

Grenell: Në Uashington do të flasim vetëm për ekonomi, BE’ja t’i heqë vizat për Kosovën

Grenell: Në Uashington do të flasim vetëm për ekonomi, BE’ja t’i heqë vizat për Kosovën

Hoti: Agjenda e dialogut është plotësisht e koordinuar në mes të BE’së dhe SHBA’së

Hoti: Agjenda e dialogut është plotësisht e koordinuar në mes të BE’së dhe SHBA’së

Veseli: PDK është kundër korrigjimit të kufijve, jemi e vetmja parti që nuk luajmë me fjalë

Veseli: PDK është kundër korrigjimit të kufijve, jemi e vetmja parti që nuk luajmë me fjalë

Mustafa thotë se me VV-në i ndau çështja e SHBA-së dhe shkarkimi i Veliut

Mustafa thotë se me VV-në i ndau çështja e SHBA-së dhe shkarkimi i Veliut

Kur mund të nënshkruhet marrëveshja me Serbinë? – kështu përgjigjet zv.kryeministri i parë

Kur mund të nënshkruhet marrëveshja me Serbinë? – kështu përgjigjet zv.kryeministri i parë

Komuna e Prishtinës propozon strategjinë për qasje ndaj Coronavirusit

Komuna e Prishtinës propozon strategjinë për qasje ndaj Coronavirusit

Thaçi është tërhequr nga tema e kufijve, beson Mustafa

Thaçi është tërhequr nga tema e kufijve, beson Mustafa

Mustafa: Qeveria nuk mund të hyjë në dialog pa mbështetjen e opozitës

Mustafa: Qeveria nuk mund të hyjë në dialog pa mbështetjen e opozitës

MPB kërkon nga AKI të inspektojë sigurinë e dokumenteve të klasifikuara në kabinetin e Sveçlës

MPB kërkon nga AKI të inspektojë sigurinë e dokumenteve të klasifikuara në kabinetin e Sveçlës

IKSHPK konfirmon 5 persona të shëruar nga Covid-19

IKSHPK konfirmon 5 persona të shëruar nga Covid-19