Inspektorati Policor i Kosovës informoi qytetarët e Gjakovës për rolin, misionin dhe fushë veprimtarinë e IPK-së

29.10.2019 16:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Inspektorati Policor i Kosovës informoi qytetarët e Gjakovës për rolin, misionin dhe fushë veprimtarinë e IPK-së

Inspektorati Policor i Kosovës (IPK) përmes Divizionit për bashkëpunim dhe informim ka realizuar sot një takim me qytetarët e Gjakovës duke prezantuar para tyre rolin, misionin dhe fushë-veprimtarinë e IPK-së.

Ky aktivitet me temën “Inspektorati Policor i Kosovës, roli dhe rëndësia në sundimin e ligjit në Kosovë”, është realizuar në bashkëpunim me Kuvendin Komunal të Gjakovës, me përkrahjen e ICITAP-it dhe Ministrisë së Punëve të Brendshme respektivisht Divizionit për siguri publike.

Pjesëmarrës në këtë aktivitet që u mbajt në sallën e Komunës përveç qytetarëve të Gjakovës dhe anëtarëve të forumeve të sigurisë ishin edhe Kryetari i komunës së Gjakovës z. Ardian Gjini i cili vlerësoi punën e policisë në fushën e sigurisë publike si dhe punën e IPK-së në fushën e mbikëqyrjes policore.

Gjatë diskutimeve të përbashkëta u potencua se një polici e shëndoshë dhe korrekte mund të jetë vetëm me qytetari aktive, me qytetarë që nuk hezitojnë të lajmërojnë në IPK keqpërdorimet eventuale të pjesëtarëve të Policisë së Kosovës.

Zyrtarët e IPK-së gjatë këtij takimi dhanë informacione për fushëveprimin e IPK-së (rolin dhe autorizimet), për ecurinë e procedurës hetimore në rastet që trajton IPK, inspektimet dhe rolin i tyre në ngritjen e profesionalizmit të policisë dhe rëndësinë e integritetit policor etj.

Vlen të theksohet se ky aktivitet është përcjellë me interesim nga qytetarët ku edhe janë parashtruar pyetje të cilave u kanë dhënë përgjigje zyrtarët e IPK-së./Infosot/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rrezikoni nëse e kombinoni qumështin me këto produkte

Rrezikoni nëse e kombinoni qumështin me këto produkte

Haradinaj: Vuçiq, mohuesi i masakrës së Reçakut që po favorizohet nga BE urren patologjikisht shqiptarët

Haradinaj: Vuçiq, mohuesi i masakrës së Reçakut që po favorizohet nga BE urren patologjikisht shqiptarët

Sipas analistëve ndarja e ministrive nuk rrezikon arritjen e marrëveshjes LVV-LDK

Sipas analistëve ndarja e ministrive nuk rrezikon arritjen e marrëveshjes LVV-LDK

Prishtina pa ngrohje, kjo është arsye e Termokosit

Prishtina pa ngrohje, kjo është arsye e Termokosit

Arrestohet një shtetas çek në Kosovë

Arrestohet një shtetas çek në Kosovë

Njohësi i çështjeve të arsimit Rexhaj thotë se është koha e fundit që të përmirësohet gjendja në arsim

Njohësi i çështjeve të arsimit Rexhaj thotë se është koha e fundit që të përmirësohet gjendja në arsim

Komiteti Olimpik: Agim Ademi, ta vazhdojë mandatin deri në vitin 2022

Komiteti Olimpik: Agim Ademi, ta vazhdojë mandatin deri në vitin 2022

Rakiq: Largohemi nga të gjitha institucionet nëse edhe nga Apeli i vërtetohet dënimi Teodosijeviqit

Rakiq: Largohemi nga të gjitha institucionet nëse edhe nga Apeli i vërtetohet dënimi Teodosijeviqit

Në një shkollën të mesme në Brooklyn kërcënim me bombë, mijëra nxënës evakuohen

Në një shkollën të mesme në Brooklyn kërcënim me bombë, mijëra nxënës evakuohen

Thaçi i reagon ashpër Vuçiqit: Nuk mund t’i mohoni krimet që keni bërë në Kosovë

Thaçi i reagon ashpër Vuçiqit: Nuk mund t’i mohoni krimet që keni bërë në Kosovë

Këto jane pamjet nga shembja e ndërtesës 4-katëshe në Durrës

Këto jane pamjet nga shembja e ndërtesës 4-katëshe në Durrës

LDK pas mbledhjes: Mbetemi të përkushtuar për të krijuar vetëm institucione stabile

LDK pas mbledhjes: Mbetemi të përkushtuar për të krijuar vetëm institucione stabile

Çitaku: Mohimi i masakrës nga Vuçiqi është çmenduri totale

Çitaku: Mohimi i masakrës nga Vuçiqi është çmenduri totale

Avokati i Popullit e dërgon në Kushtetuese Ligjin për Paga

Avokati i Popullit e dërgon në Kushtetuese Ligjin për Paga

Vuçiq thotë se “Masakra e Reçakut është e trilluar”, ish-ministri i Millosheviqit e quan Walkerin “mashtrues”

Vuçiq thotë se “Masakra e Reçakut është e trilluar”, ish-ministri i Millosheviqit e quan Walkerin “mashtrues”

Javën e ardhshme nis shpërndarja e rreth 100 mijë vaksinave kundër gripit sezonal

Javën e ardhshme nis shpërndarja e rreth 100 mijë vaksinave kundër gripit sezonal