Inspektorati kërkon që edhe Thaçi të kthehet në detyrë, pas shkarkimit nga bordi që e emëroi Kurti

27.05.2020 19:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Inspektorati kërkon që edhe Thaçi të kthehet në detyrë, pas shkarkimit nga bordi që e emëroi Kurti

Një muaj më parë, drejtori ekzekutiv i Korporatës Energjetikë të Kosovës. Njazi Thaçi, është shkarkuar nga Bordi i ri i kësaj ndërmarrje.

Bordi i përkohshëm e shkarkoj Thaçin pa u bërë 24 orë pas emërimit nga Qeveria e Kosovës, gjegjësisht ministrja e MEPTNIS, Rozeta Hajdari.

Ky shkarkim u komentua menjëherë si shkelje ligjore pasi nuk u respektuan as elementët bazë të ligjit ku parashihet të vlerësohet përformanca e ndërmarrjes dhe një serë vlerësimesh tjera para se të merret vendim për shkarkim.

Duke marrë për bazë këtë, i shkarkuari, Njazi Thaçi ka parashtruar ankesë në Inspektoratin e Punës.

Ky institucion tashmë ka marrë vendim duke i dhënë të drejtë palës ankimore dhe konstaton se shkarkimi është bërë në kundërshtim me ligjin.

Vendimi obligon Bordin që të anulojë këtë vendim dhe ta kthejë në pozitën që kishte Njazi Thaçi në detyrë, raporton gazeta Infokus.

Në të kundërtën, nëse KEK-u nuk zbaton këtë vendim atëherë do të shqiptohet masa e dënimit më gjobë ndaj kësaj ndërmarrje publike.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Tahiri thirrje VV-së: Mos u fshihni prapa paaftësive tuaja

Tahiri thirrje VV-së: Mos u fshihni prapa paaftësive tuaja

Avokati i popullit: Nuk është shkel ligji për përzgjedhjen e zëvendësavokatëve

Avokati i popullit: Nuk është shkel ligji për përzgjedhjen e zëvendësavokatëve

BE-ja mund të arrijë qëllimin e vaksinimit prej 70 për qind deri në korrik, thotë Von der Leyen

BE-ja mund të arrijë qëllimin e vaksinimit prej 70 për qind deri në korrik, thotë Von der Leyen

Tetë të vdekur dhe 356 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Tetë të vdekur dhe 356 raste të reja me koronavirus në Kosovë

KOMF: Pandemia rëndoi gjendjen e shërbimeve sociale, fëmijët me aftësi të kufizuara mbeten pa shërbime

KOMF: Pandemia rëndoi gjendjen e shërbimeve sociale, fëmijët me aftësi të kufizuara mbeten pa shërbime

Musliu: Në asnjë formë më AKI-ja të mos mbetet gjatë pa drejtor

Musliu: Në asnjë formë më AKI-ja të mos mbetet gjatë pa drejtor

Selimi kërkon që Haxhiu ta publikojë dosjen: Rasti i tokës së SHKK-së nisi para mandatit tim

Selimi kërkon që Haxhiu ta publikojë dosjen: Rasti i tokës së SHKK-së nisi para mandatit tim

Osmani: Nuk pranojmë ide që prekin kufijtë tanë dhe e bëjnë Kosovën jofunksionale

Osmani: Nuk pranojmë ide që prekin kufijtë tanë dhe e bëjnë Kosovën jofunksionale

Mbi 22 mijë të vaksinuar kundër Covid-19, s’dihet kur arrijnë dozat e dyta nga AstraZeneca

Mbi 22 mijë të vaksinuar kundër Covid-19, s’dihet kur arrijnë dozat e dyta nga AstraZeneca

Komisioni për të Drejtat e Njeriut shqyrton zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit

Komisioni për të Drejtat e Njeriut shqyrton zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit

Sibel Halimi emërohet zëdhënëse e LDK-së

Sibel Halimi emërohet zëdhënëse e LDK-së

12 dëshmitarë parashihet të dëgjohen në rastin ndaj Pjetër Shalës

12 dëshmitarë parashihet të dëgjohen në rastin ndaj Pjetër Shalës

Kurti pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmanin

Kurti pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmanin

Gërvalla e Osmani kundërshtojnë çfarëdo ideje për ndryshim kufijsh, alternativa zgjerimi i NATO-s

Gërvalla e Osmani kundërshtojnë çfarëdo ideje për ndryshim kufijsh, alternativa zgjerimi i NATO-s

Hoxhaj, LDK-së për zgjedhjen e Presidentit: Kanë marrëveshje të fshehtë me Osmanin për zgjedhjet lokale

Hoxhaj, LDK-së për zgjedhjen e Presidentit: Kanë marrëveshje të fshehtë me Osmanin për zgjedhjet lokale

Bajrami i reagon Muratit: Nëse je transparent publikoji edhe përfituesit e pakos nga Qeveria Kurti 1

Bajrami i reagon Muratit: Nëse je transparent publikoji edhe përfituesit e pakos nga Qeveria Kurti 1