Inflacioni vjetor në Kosovë arrin në 2.7 për qind

11.09.2019 15:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Inflacioni vjetor në Kosovë arrin në 2.7 për qind

Inflacioni mujor i matur nga Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit në muajin gusht ishte 0.5 për qind, ndërsa shkalla vjetore e inflacionit arrin në 2.7 për qind.

Kështu thuhet në raportin “Indeksi i Harmonizuar të Çmimeve të Konsumit, gusht 2019”, prezantuar nga Agjencia e Statistikave të Kosovës.

“Indeksi i tërësishëm i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit është më i lartë për 0.5 për qind në muajin gusht 2019, krahasuar me muajin korrik 2019. Kjo kryesisht është shpjeguar me ngritjen e çmimeve të qumështit, djathit dhe vezëve me 5.4 për qind, kafesë, çajit dhe kakaos me 3.7 për qind, mallrat dhe shërbimet për mirëmbajtjen e zakonshme të ekonomisë shtëpiake me 2.6 për qind dhe shërbimet e transportit me 3.5 për qind, me një ndikim të përbashkët të këtyre nëngrupeve prej 0.6 për qind në indeks”, thuhet në raport.

Sipas ASK-së, ngritja u neutralizua nga rënia e çmimeve të perimeve me -2.6 për qind me një ndikim të këtij nëngrupi prej -0.1 për qind në indeks.

“Shkalla vjetore e inflacionit e matur në muajin gusht 2019, me muajin gusht 2018 ishte 2.7 për qind. Kjo kryesisht është shpjeguar me ngritjen e çmimeve të bukës dhe drithërave me 14 për qind, mishit me 4.1 për qind, qumështit, djathit dhe vezëve me 2.8 për qind, vajrat dhe yndyrat me 1.4 për qind, sheqeri, reçeli, mjalti, çokollata dhe ëmbëlsira me 1.6 për qind, prodhime ushqimore, kripë, erëza, etj. me 3.2 për qind, kafeja, çaji dhe kakao me 9.8 për qind, pijet alkoolike me 1.1 për qind, duhani me 3 për qind, veshjet me 1 për qind, këpucët me 2.7 për qind, qelqi, takëme dhe mjete të kuzhinës me 2.6 për qind, vegla dhe pajisje për shtëpi dhe kopsht me 1.6 për qind, mallrat dhe shërbimet për mirëmbajtjen e zakonshme të ekonomisë shtëpiake me 3.4 për qind, blerjet e automjeteve me 1.2 për qind, pushimet e organizuara me 8.7 për qind, kujdesi personal me 1.3 për qind, gjërat personale me 3.2 për qind, me një ndikim të përbashkët të këtyre nëngrupeve prej 2.9 për qind në indeks”, vijon raporti.

Ngritja u neutralizua, kryesisht nga rënia e çmimeve te pemët me -3.7 për qind, shërbimet për transport me -5 për qind, me një ndikim të përbashkët të këtyre nëngrupeve prej -0.2 për qind në indeks.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Limaj takon ambasadoren e Francës, flasin për vizat, dialogun dhe formimin e institucioneve

Limaj takon ambasadoren e Francës, flasin për vizat, dialogun dhe formimin e institucioneve

Përveç revoles, në trupat e çiftit nga Prizreni u panë edhe plagë nga arma – prokuroria jep detaje të reja

Përveç revoles, në trupat e çiftit nga Prizreni u panë edhe plagë nga arma – prokuroria jep detaje të reja

U gërmua në vende të gabuara në Serbi për të pagjetur, Gërxhaliu tregon lokacionin e ri

U gërmua në vende të gabuara në Serbi për të pagjetur, Gërxhaliu tregon lokacionin e ri

PDK zgjedh nënkryetarët, sekretarin e ri dhe udhëheqësit e departamenteve

PDK zgjedh nënkryetarët, sekretarin e ri dhe udhëheqësit e departamenteve

Publikohen pamjet e një kryebashkiaku në Shqipëri duke konsumuar kokainë në lokal

Publikohen pamjet e një kryebashkiaku në Shqipëri duke konsumuar kokainë në lokal

Momenti kur Merkel sa nuk ia hoqi pallton Erdoganit

Momenti kur Merkel sa nuk ia hoqi pallton Erdoganit

Krasniqi: Të hapur për koalicione, s’jemi parti që refuzojmë

Krasniqi: Të hapur për koalicione, s’jemi parti që refuzojmë

Nagavci: VV ka vetëm një plan – bërjen e Qeverisë me LDK-në

Nagavci: VV ka vetëm një plan – bërjen e Qeverisë me LDK-në

A do ta njohë Serbia pasaportën e Kosovës pas arritjes së marrëveshjes për linjën ajrore?

A do ta njohë Serbia pasaportën e Kosovës pas arritjes së marrëveshjes për linjën ajrore?

Haradinaj: Nuk kemi komunikim me Kurtin rreth një koalicioni për bashkëqeverisje

Haradinaj: Nuk kemi komunikim me Kurtin rreth një koalicioni për bashkëqeverisje

Haradinaj e emëron ministër në detyrë Lulëzim Rafunën pas largimit të Bedri Hamzës

Haradinaj e emëron ministër në detyrë Lulëzim Rafunën pas largimit të Bedri Hamzës

Dy trupa të pajetë gjenden në një shtëpi në Prizren

Dy trupa të pajetë gjenden në një shtëpi në Prizren

Jashari që tentoi vrasjen e Vllasit, për shkak të gjendjes shëndetësore dërgohet në mbajtje prej 10 vjetësh në Psikiatri

Jashari që tentoi vrasjen e Vllasit, për shkak të gjendjes shëndetësore dërgohet në mbajtje prej 10 vjetësh në Psikiatri

PDK: Vetëvendosja krijoi dhe frymëzoi grupin terrorist “Syri i Popullit”, të distancohet

PDK: Vetëvendosja krijoi dhe frymëzoi grupin terrorist “Syri i Popullit”, të distancohet

Haradinaj: Familja Jashari gjithmonë u nda me lavdi, e armiku gjithëherë u kthye prapa me turp

Haradinaj: Familja Jashari gjithmonë u nda me lavdi, e armiku gjithëherë u kthye prapa me turp

Njohësit e çështjeve ekonomike: Kosova pranë krizës së thellë ekonomike

Njohësit e çështjeve ekonomike: Kosova pranë krizës së thellë ekonomike