Infektologu jep lajmin e mirë: Disa të prekur me COVID-19 kanë rezultuar negativ në teste e para

02.04.2020 20:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Infektologu jep lajmin e mirë: Disa të prekur me COVID-19 kanë rezultuar negativ në teste e para

Infektologu Valbon Krasniqi ka folur për gjendjen e të infektuarve me coronavirus që janë të shtrirë në Klinikën Infektive.

Krasniqi ka thënë se aktualisht në Klinikën Infektive janë të shtrirë 43 raste që janë të konfirmuar me coronavirus.

“Gjendja e tyre në përgjithësi është e mirë me përjashtim të 6 pacientëve që kanë nevojë kohë pas kohe për oksigjeno terapi”, tha ai për RTV Dukagjinin.

Infektologu ka thënë se në gjendje të rëndë mbetet një paciente e cila po ndodhet në kujdesin intenziv.

Krasniqi ka njoftuar se foshnja pesë muajshe është paraqitur në klinikë bashkë me prindin e saj dhe që të dyja kanë rezultuar pozitive me COVID-19 gjatë ditës së djeshme.

“Gjendja e tyre është stabile. Foshnja nuk ka nevojë për ndonjë trajtim specifik por është nën mbikëqyrje”.

Infektologu ka dhënë detaje edhe për katër infermieret që kanë rezultuar të infektuara me COVID-19. Ai thotë se tri prej tyre janë duke u trajtuar në klinikë ndërsa njëra është në trajtim shtëpiak.

“Të ketër infermieret janë pjesë e stafit tonë dhe pjesë e repartit ku trajtohen personat e prekur me coronavirus. Pra ato janë staf mjekësor që janë në kontakt 24 orë me pacientët e prekur me COVID-19”.

Krasniqi njofton se një numër i pacientëve që janë të infektuar sot kanë rezultuar negativ, por shton se sipas protokollit duhet edhe një test i dytë.

“Ka pacientë që hyjnë në javën e dytë të sëmundjes dhe sipas protokollit ne presim që një pjesë e tyre pasi të rezultojnë negativ të shpallen si të shëruar. Ka pacientë që tashmë nga aspekti klinikë duken në gjendje mjaft të mirë dhe nuk kanë pothuajse asnjë simptomë por ne presim që edhe në mënyrë laboratorike të dalin negativ nga virusi”, tha ndër të tjera Valbon Krasniqi.

Numri zyrtar i të shëruarve nga coronavirusi në Kosovë ka shkuar në dhjetë, ndërsa një rast ka përfunduar me fatalitet.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rodgers: Kur kisha  infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Rodgers: Kur kisha infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

BE: Të gjithë aktorët politikë të Kosovës ta zbatojnë vendimin e Kushtetueses

BE: Të gjithë aktorët politikë të Kosovës ta zbatojnë vendimin e Kushtetueses

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Abrashi i VV’së: Të gjitha opsionet e kundërshtimit të vendimit të GJK’së po i shqyrtojmë

Abrashi i VV’së: Të gjitha opsionet e kundërshtimit të vendimit të GJK’së po i shqyrtojmë

Nuk e mirëpresin qytetarët vendimin e Kushtetueses për dekretin e Presidentit

Nuk e mirëpresin qytetarët vendimin e Kushtetueses për dekretin e Presidentit

Në SHBA, Policia arreston gazetarin e CNN gjatë transmetimit ‘live’

Në SHBA, Policia arreston gazetarin e CNN gjatë transmetimit ‘live’

Ministrja italiane: Objekt abuzimesh seksiste prej “paaftësisë gjatë krizës së pandemisë”

Ministrja italiane: Objekt abuzimesh seksiste prej “paaftësisë gjatë krizës së pandemisë”

Murati, Lëvizja për Bashkim: Mosrespektimi i vendimit të Kushtetueses, është thirrje për anarki

Murati, Lëvizja për Bashkim: Mosrespektimi i vendimit të Kushtetueses, është thirrje për anarki

12 raste të reja me COVID-19, 9 të shëruar

12 raste të reja me COVID-19, 9 të shëruar

Telekomi mohon se ka dhomë të përgjimeve dhe përgjime të paautorizuara

Telekomi mohon se ka dhomë të përgjimeve dhe përgjime të paautorizuara

Vuçiq paralajmëron vazhdimin e dialogut, thotë se shqiptarët e serbët duhet të kenë raporte të mira

Vuçiq paralajmëron vazhdimin e dialogut, thotë se shqiptarët e serbët duhet të kenë raporte të mira

Më 15 qershor fluturimi i parë nga Austria në Kosovë

Më 15 qershor fluturimi i parë nga Austria në Kosovë

Maqedoni e V.: Të gjithë duan zgjedhje, por nuk pajtohen për datën

Maqedoni e V.: Të gjithë duan zgjedhje, por nuk pajtohen për datën

Dy vëllezërit nga Gjilani kanë nevojë për trajtim jashtë vendit

Dy vëllezërit nga Gjilani kanë nevojë për trajtim jashtë vendit

NISMA ende s’i ka emrat e ministrave

NISMA ende s’i ka emrat e ministrave

2500 punëtorë të KEK-ut nënshkruajnë peticion, kërkojnë kthimin e Njazi Thaçit ose protesta

2500 punëtorë të KEK-ut nënshkruajnë peticion, kërkojnë kthimin e Njazi Thaçit ose protesta