Infektologia që e kontrolloi pacientin me coronavirus, në vetizolim 14 ditësh

15.03.2020 21:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Infektologia që e kontrolloi pacientin me coronavirus, në vetizolim 14 ditësh

Infektologia Selvete Shurdhani, u.d. shefe e repartit të Infektivës në Spitalin Regjional të Gjilanit, është doktoresha që e kontrolloi pacientin e Vitisë, i cili me dyshime të bazuara u nis në Prishtinë, ku edhe rezultoi pozitiv.

Ajo dhe krejt stafi i ndërrimit të natës kritike që kujdestaruan në Qendrën Emergjente, i janë nënshtruar vetizolimit prej 14 ditësh, sepse rregullat shkencore e thonë kështu.

Ekskluzivisht për Mediafokus.info, doktoresha Selvete Shurdhani, tregon se është mirë dhe nuk ka shenja të infeksionit.

“Sot është dita e tretë që jam në vetizolim. Jam mirë dhe deri tani nuk kam shenja për infeksion. Por, me ligj të sëmundjeve ngjitëse, i tërë personeli shëndetësor që kontakton me pacientin e sëmurë, duhet të vendosen në karantinë deri në ditën 14-të të inkubacionit”, thotë infektologia Shurdhani, për Mediafokus.info.

Specialistja e sëmundjeve infektive sqaron se inkubacioni është koha prej momentit kur hyn virusi në organizëm deri në shfaqjen e simptomeve.

“Nuk domethënë gjithsesi që çdo kontakt me pacientin e merr COVID-19, por ligji i sëmundjeve infektive e thotë kështu dhe duhet të respektohet. Pra, duhet të pritet 14 ditë për konstatim të saktë”, ka thënë Selvete Shurdhani.

Ajo një ditë para se të ballafaqohej me pacientin, i cili rezultoi me coronavirus, e shfaqi brengën për rrezikun e infektimit nga pacientët.

“Jemi në rrezik permanent per t’u infektuar nga pacientët e sëmurë. Tani, a do të ketë kush brengoset për stafin mjekësor e veçanërisht për infektologët dhe teknikët që punojnë në Klinikën Infektive dhe në repartet infektive në rajon”, ka thënë ajo, transmeton Mediafokus.info.

Tash e tri ditë, u.d. shefja e Klinikës Infektive të Spitalit Regjional të Gjilanit, po qëndron e mbyllur në shtëpinë e saj.

Arsyeja pse ka vendosur të flasë publikisht që është në vetizolim, është për t’iu treguar qytetarëve se COVID – 19 nuk është hajgare, por duhet të merret seriozisht në zbatimin e rekomandimeve dhe rregullave në mënyrë strikte.

Tash e tutje, të gjitha rastet me simptoma të sëmudjeve infektive kontrollohen në Repartin Infektiv të Spitalit Regjional, që është vlerësuar se është rruga më e shkurtër e pengimit të infeksionit./Mediafokus.info/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rama: Shqipëria “zonë zjarri”, shkon në 304 numri i të prekurve me COVID-19

Rama: Shqipëria “zonë zjarri”, shkon në 304 numri i të prekurve me COVID-19

Veseli: Do të thërrasim seancë të jashtëzakonshme për të marrë masa ligjore që ndihmojnë punëtorët dhe bizneset

Veseli: Do të thërrasim seancë të jashtëzakonshme për të marrë masa ligjore që ndihmojnë punëtorët dhe bizneset

Lajçak emërohet zyrtarisht i dërguar i BE-së për dialogun Prishtinë-Beograd

Lajçak emërohet zyrtarisht i dërguar i BE-së për dialogun Prishtinë-Beograd

Guvernatori Mehmeti prezantoi masat e BQK-së për tejkalimin me më pak dëme në ekonomi nga pandemia Covid 19

Guvernatori Mehmeti prezantoi masat e BQK-së për tejkalimin me më pak dëme në ekonomi nga pandemia Covid 19

KDI: Kundër vazhdimit të praktikave të kapjes së shtetit

KDI: Kundër vazhdimit të praktikave të kapjes së shtetit

Rrezik për “pandemi ekonomike”, pas tejkalimit të COVID-19

Rrezik për “pandemi ekonomike”, pas tejkalimit të COVID-19

27 raste vetëm sot/ Rama nxjerr videon: Kemi hyrë në zonën e zjarrit, armiku po synon të marrë më shumë jetë

27 raste vetëm sot/ Rama nxjerr videon: Kemi hyrë në zonën e zjarrit, armiku po synon të marrë më shumë jetë

Reagon Bordi i Drejtorëve të Postës: U zgjodhëm me mbikëqyrjen e britanikëve, me Qeverinë shihemi në Gjykatë

Reagon Bordi i Drejtorëve të Postës: U zgjodhëm me mbikëqyrjen e britanikëve, me Qeverinë shihemi në Gjykatë

UNICEF-i ndihmon Kosovën me mijëra pajisje mbrojtëse mjekësore

UNICEF-i ndihmon Kosovën me mijëra pajisje mbrojtëse mjekësore

Këshilltari i CDU-së kategorik: Kufijtë e Kosovës janë të paprekshëm

Këshilltari i CDU-së kategorik: Kufijtë e Kosovës janë të paprekshëm

Serbia dhe Hungaria sytë kah Kina në kohë pandemie

Serbia dhe Hungaria sytë kah Kina në kohë pandemie

Haziri e falënderon kompaninë AR Katana për kontigjentin e katërt të ndihmave kundër Covid-19

Haziri e falënderon kompaninë AR Katana për kontigjentin e katërt të ndihmave kundër Covid-19

The Economist për Kosovën: Një vend jostabil u bë edhe më i pasigurt

The Economist për Kosovën: Një vend jostabil u bë edhe më i pasigurt

Pezullimi i qirave/ Hyn në fuqi akti i paralajmëruar nga Rama

Pezullimi i qirave/ Hyn në fuqi akti i paralajmëruar nga Rama

“BE i kërkon falje Italisë”/ Conte i përgjigjet Von der Leyen: Trego më shumë ambicie, guxim dhe unitet

“BE i kërkon falje Italisë”/ Conte i përgjigjet Von der Leyen: Trego më shumë ambicie, guxim dhe unitet

Hapen dyert drejt një krize tjetër politike në Kosovë

Hapen dyert drejt një krize tjetër politike në Kosovë