Infeksioni që po rrezikon njerëzimin, këto janë simptomat dhe trajtimi

09.04.2019 16:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Infeksioni që po rrezikon njerëzimin, këto janë simptomat dhe trajtimi

Candida auris është infeksioni që ka alarmuar botën me përhapjen e tij të shpejtë. Gazeta Shneta ju sjell simptomat dhe mënyrën se si duhet të kujdeseni për familjarët e prekur nga ky virus.

Candida auris është një lloj këpurdhe, që mund të shkaktojë sëmundje serioze në pacientët e hospitalizuar – infeksione këto vështirë për t’u trajtuar.

Simptomet me infeksion Candida auris  mund të mos jenë të dukshme sepse pacientët e shtrirë në spital janë veç se duke u  trajtuar nga sëmundjet e tjera të rënda. Varësisht në vendin ku vepron dallojmë: infeksione të gjakut, infeksion i plagëve, dhe infeksion i veshëve, shkruan cdc.gov, transmeton Gazeta Shneta.

Ky infeksion atakon më shpesh pacientët që kanë qëndrim të zgjatur në spital (pacientet të shtyer në moshë me sëmundje kronike), por dhe ata që jetojnë në shtëpi pleqsh.Kategori tjetër, e prekur nga ky infeksion janë edhe pacientët të cilët e kanë të dobësuar sistemin imunitar në gjendje të tilla si: kanceri i gjakut ose diabeti, marrin shumë antibiotikë, ose kane pajisje si tuba që hynë në trupin e tyre ( tubat e frymëmarrjes, tubat e ushqimit, katetrat në venë etj).

Infeksionet me Candida auris mund të jenë serioze, sepse kalohen përmes rrugëve invazive në qarkullimin e gjakut për ta dhënë efektin e tij negativ të menjëhershëm. “Candida auris mund të përhapet nga një pacient në tjetrin në mjediset e kujdesit shëndetësor si spitalet dhe shtëpitë e pleqve”.

Masat e posaçme që duhet të ndërmarrë gjatë kujdesit të pacientëve janë:

– Vendosja e pacientit në një dhomë të vetme (pa një shok/pacient tjetër të dhomës)

– Personeli shëndetësor të jetë me dorëza dhe uniformë të pastërt

– Mirëmbajtja e higjienës së duarve të pacientëve, anëtarëve të familjes dhe personelit shëndetësor të jetë në nivel.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Infeksioni që po rrezikon njerëzimin, këto janë simptomat dhe trajtimi

Infeksioni që po rrezikon njerëzimin, këto janë simptomat dhe trajtimi

Të dënuarit për ngjarjet e 27 prillit kërkojnë nga Ivanov që t’i falë

Të dënuarit për ngjarjet e 27 prillit kërkojnë nga Ivanov që t’i falë

Hoxha: Kushtetuta është frymëzim për vlerat integruese

Hoxha: Kushtetuta është frymëzim për vlerat integruese

Janjiq e konsideron të rrezikshme thirrjen që të bojkotohen zgjedhjet në veri të Kosovës

Janjiq e konsideron të rrezikshme thirrjen që të bojkotohen zgjedhjet në veri të Kosovës

Veseli, BE-së: Duhet të reagoni ndaj provokimeve të hapura nga Serbia dhe Vuçiqi

Veseli, BE-së: Duhet të reagoni ndaj provokimeve të hapura nga Serbia dhe Vuçiqi

Mustafa: Beteja e Koshares shënon fillimin e çlirimit të Kosovës

Mustafa: Beteja e Koshares shënon fillimin e çlirimit të Kosovës

SHBA armatos Shqipërinë; Njihuni me “bishat” e ushtrisë shqiptare

SHBA armatos Shqipërinë; Njihuni me “bishat” e ushtrisë shqiptare

Vëllai i Donjeta Pajazitajt tregon për telashet me “pleqnarët e fshatit”: Po na detyrojnë të ikim

Vëllai i Donjeta Pajazitajt tregon për telashet me “pleqnarët e fshatit”: Po na detyrojnë të ikim

Veseli: Kosharja është simbol i bashkimit tonë për liri

Veseli: Kosharja është simbol i bashkimit tonë për liri

Pacolli: Kushtetuta jonë njëra nga aktet më moderne dhe progresive në botë

Pacolli: Kushtetuta jonë njëra nga aktet më moderne dhe progresive në botë

Kosova dhe Shqipëria firmosin Kalendarin e përbashkët kulturor

Kosova dhe Shqipëria firmosin Kalendarin e përbashkët kulturor

Haradinaj shkarkon ministrin Teodosijeviq – shkak gjuha e urrejtjes ndaj viktimave të Reçakut

Haradinaj shkarkon ministrin Teodosijeviq – shkak gjuha e urrejtjes ndaj viktimave të Reçakut

Me veturë zyrtare vidhte nga dhjetë litra derivate për vete, arrestohet serbi në Kllokot

Me veturë zyrtare vidhte nga dhjetë litra derivate për vete, arrestohet serbi në Kllokot

Personi që u dogj në veturë në Skenderaj dyshohet se është vrarë

Personi që u dogj në veturë në Skenderaj dyshohet se është vrarë

Si e kujtojnë “heronjtë” serbë ferrin e Koshares

Si e kujtojnë “heronjtë” serbë ferrin e Koshares

Ministri serb do shkarkim, intervenimin e NATO’s e quan agresion, shqiptarët gjakpirës e terroristë

Ministri serb do shkarkim, intervenimin e NATO’s e quan agresion, shqiptarët gjakpirës e terroristë