Industria gjermane e makinave më së shumti përfiton nga Kina

27.12.2020 21:43
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Industria gjermane e makinave më së shumti përfiton nga Kina

Tregu kinez ka provuar edhe një herë të jetë “shtylla më e rëndësishme” e industrisë globale të automobilave dhe e prodhuesve gjermanë në veçanti, sipas një raporti të firmës globale për këshillim Ernst & Young (EY).

Pjesa e Kinës në shitjet botërore të prodhuesve gjermanë të makinave në tremujorin e tretë u rrit nga 35.7 për qind në 39.2 për qind nga viti në vit, sipas Autoblog.

Gjatë valës së parë të COVID-19 në tremujorin e dytë, 51 për qind e të gjitha makinave të reja nga prodhuesit gjermanë u ishin shitur blerësve në Kinë.

Tre prodhuesit kryesorë gjermanë Volkswagen, BMW dhe Daimler kanë përfituar “mbi mesataren” nga rimëkëmbja e tregut në Kinë, pasi shitjet e tyre në tremujorin e tretë në Kinë u rritën me nëntë për qind krahasuar me vitin e kaluar, vuri në dukje EY.

Në të njëjtën kohë, shitjet e prodhuesve gjermanë të makinave në Evropën Perëndimore ranë me katër për qind dhe në SHBA me madje 14 për qind, sipas një raporti të EY.

Pas një rënie masive në të ardhurat globale, si dhe shitjeve të njësive në tremujorin e dytë për shkak të krizës COVID-19, kompanitë e 17 grupeve të automjeteve të analizuara në të gjithë botën ishin “dukshëm më të mira” në tremujorin e tretë, thuhet në raport.

Të ardhurat e grupeve të automjeteve të analizuara u rritën me 53 për qind krahasuar me tremujorin e mëparshëm, ndërsa shitjet e njësive të reja të automjeteve u rritën me 46 për qind.

Sidoqoftë, krahasuar me vitin e kaluar, prodhuesit e makinave në botë nuk kanë arritur ende nivelin e vitit të kaluar, thuhet në raport. Për sa i përket të ardhurave dhe shitjeve, prodhuesit e makinave të analizuara ishin pesë për qind nën nivelet e para krizës.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Industria gjermane e makinave më së shumti përfiton nga Kina

Industria gjermane e makinave më së shumti përfiton nga Kina

Flet lojtari më i mirë i shekullit: Dua të luaj edhe për disa vite

Flet lojtari më i mirë i shekullit: Dua të luaj edhe për disa vite

Zgjidhen lojtari dhe trajneri i shekullit

Zgjidhen lojtari dhe trajneri i shekullit

Liverpool – West Brom, formacionet zyrtare

Liverpool – West Brom, formacionet zyrtare

Top-11-shja e zgjedhur nga Zlatan Ibrahimovic

Top-11-shja e zgjedhur nga Zlatan Ibrahimovic

​Lampard kërkon nga drejtuesit e Chelseat blerjen e sulmuesit i cili kushton 80 milionë euro

​Lampard kërkon nga drejtuesit e Chelseat blerjen e sulmuesit i cili kushton 80 milionë euro

Edhe pse në krizë, Arsenali e 6mposht Chelsean

Edhe pse në krizë, Arsenali e 6mposht Chelsean

PSG hyn në garë për shërbimet e Depay

PSG hyn në garë për shërbimet e Depay

Mbappe i jep lamtumirën e fundit Tuchel

Mbappe i jep lamtumirën e fundit Tuchel

Dyshja e Manchester Cityt testohet pozitivë me Covid-19

Dyshja e Manchester Cityt testohet pozitivë me Covid-19

Ronaldo dhe Messi tregojnë mbrojtësit më të fortë që janë përballur

Ronaldo dhe Messi tregojnë mbrojtësit më të fortë që janë përballur

Tuchel e priste shkarkimin nga PSG

Tuchel e priste shkarkimin nga PSG

Alcantara e Shaqiri, vijnë lajme të reja nga Liverpooli

Alcantara e Shaqiri, vijnë lajme të reja nga Liverpooli

Inter fiton ndaj Veronas dhe merr kreun e Serie-A

Inter fiton ndaj Veronas dhe merr kreun e Serie-A

Sot ishte “ditë zie” për Juventusin

Sot ishte “ditë zie” për Juventusin

Atletico triumfon edhe ndaj Sociedadit, mbetet liderë e tabelës

Atletico triumfon edhe ndaj Sociedadit, mbetet liderë e tabelës