Indian Wells, Djokovic-Federer sërish në finale

22.03.2015 11:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Indian Wells, Djokovic-Federer sërish në finale

Ashtu si një vit më parë edhe këtë edicion turneu 1000 pikësh që zhvillohet në cimenton kaliforniane do të flasë në gjuhën e dy më të mirëve të Botës.

Novak Djokovic dhe Roger Federer janë sërish ata, sërish përballë njëri-tjetrit në finalen e Indian Wells. Ashtu si një vit më parë edhe këtë edicion turneu 1000 pikësh që zhvillohet në cimenton kaliforniane do të flasë në gjuhën e dy më të mirëve të Botës në tenisin mashkullor. 7 tituj numërojnë të dy së bashku mbreti Roger dhe Nole në Indian Wells dhe mbrëmjen e sotme zvicerani mund të fitojë trofeun e tij të 5-të në Mastersin amerikan ndërsa Djokovic me një triumf të mundshëm mund ta barazojë në kuotën e 4 titujve. Në 2014-n ishte tenisti serb ai që triumfoi në Indian Wells por këtë herë Federer shihet më i favorizuar pasi përvec se ka fituar 10 ndeshjet e tij të fundit pa humbur qoftë edhe një set , vetëm 1 muaj më parë e mposhti Djokovicin lehtësisht në finalen e Dubait.

Ashtu sic pritej në gjysmëfinale asnjëri prej të dyve nuk hasi vështirësi për të siguruar kualfikimin në finale. Numri 1 i Botës e pati thjeshtë një shëtitje sfidën e tij përballë britanikut Andy Murray. Me një Djokovic në superformë 27-vjecari skocez i cili i kishte humbur 6 sfidat e tij të fundit përballë Noles nuk mundi të bënte asgjë edhe këtë herë. Djokovic mbylli llogaritë me Murray në 1 orë e 29 minuta lojë 2-0 me sete me shifrat 6-2, 6-3 dhe tashmë do të ketë shansin të luftojë për të fituar titullin e tij të 50-të në turnetë ATP. Të thjeshtë e pati edhe Federer përballë Milos Raonic që në cerekfinale kishte bërë surprizën duke eliminuar Rafael Nadal. Në më pak se 90 minuta lojë fituesi i 17 turneve Grand-Slam i tregoi Ranoic-it se koha e tij nuk ka përfunduar ende. 2-0 me sete në favor të 33-vjecarit nga Baseli ishte rezultati i sfidës me Federer që pasi fitoi të parin me rezultatin 7-5 u imponua edhe në setin e dytë ndaj tenistit kanadez me shifrat 6-4. Tashmë gjithcka është gati për finalen e madhe mes numrit 1 dhe numrit 2 të Botës. Spektakli është i garantuar pasi Djokovic dhe Federer gjithmonë kanë dhuruar përballje epike mes tyre./supersport.al/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Arthur Melo: Faleminderit për interesimin e Juventusit

Arthur Melo: Faleminderit për interesimin e Juventusit

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Zbulohet gjithçka në Angli

Zbulohet gjithçka në Angli

Griezmann, Coutinho, Pochettino… Newcastle kërkon lavdinë

Griezmann, Coutinho, Pochettino… Newcastle kërkon lavdinë

Unitedi e nxjerr Pogban në shitje

Unitedi e nxjerr Pogban në shitje

Barcelona rivalizon Realin

Barcelona rivalizon Realin

Bale dhuron 500 mijë funta në spitalin ku ka lindur për të ndihmuar në betejën ndaj koronavirusit

Bale dhuron 500 mijë funta në spitalin ku ka lindur për të ndihmuar në betejën ndaj koronavirusit

Zvicra në alarm: Talenti i Baselit pritet t’i bashko

Zvicra në alarm: Talenti i Baselit pritet t’i bashko

UEFA: Liga e Kampionëve zhvillohet dhe të përfundojë brenda muajit gusht

UEFA: Liga e Kampionëve zhvillohet dhe të përfundojë brenda muajit gusht

Tifozët e përzgjedhur si më të mirët në aspektin e mysafirëve në një votim online në Ligën Premier

Tifozët e përzgjedhur si më të mirët në aspektin e mysafirëve në një votim online në Ligën Premier

Finalja e Champions League planifikohet të luhet më 29 gusht

Finalja e Champions League planifikohet të luhet më 29 gusht

Maddisonin zëvendësues i Modricit

Maddisonin zëvendësues i Modricit

Rrëfimi i tenistit ukrainas: Më ofruan ryshfet, nuk i tregova emrat prej frikës

Rrëfimi i tenistit ukrainas: Më ofruan ryshfet, nuk i tregova emrat prej frikës

Thyen karantinën për të luajtur futboll në pyllin e Sodës, ndëshkohen 10 “lojtarët”! E pëson edhe një polic

Thyen karantinën për të luajtur futboll në pyllin e Sodës, ndëshkohen 10 “lojtarët”! E pëson edhe një polic

Legjenda e Liverpoolit fiton betejën me Covid-19, largohet nga spitali

Legjenda e Liverpoolit fiton betejën me Covid-19, largohet nga spitali