India i bashkohet BE-së duke hetuar “monopolin” Google

10.05.2019 21:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
India i bashkohet BE-së duke hetuar “monopolin” Google

India ka hapur hetime ndaj sistemit operativ Android të Google. Detajet e hetimit janë të mangëta sepse autoritetet vendase të konkurrencës ende nuk kanë bërë publike vendimin.

Megjithatë telashe të reja për Google po vinë sidomos në një treg i cili konsiderohet i rëndësishëm për Android.

India është duke hetuar nëse Google ka abuzuar me dominimin e Android në treg dhe cenuar konkurrencën. Agjencia nisi mbikëqyrjen e kësaj praktike vitin e kaluar.

Por sipas Reuters tashmë hetimet janë formalizuar. Rasti është i ngjashëm me hetimin e Bashkimit Evropian që çoi në gjobë prej 5 miliardë dollarësh kundër Google vitin e kaluar.

Rregullatorët pretendojnë se Google ka parandaluar motorët rivalë të kërkimit të konkurrojnë lirisht. BE-ja tha se prodhuesit e pajisjeve Android ishin të detyruar të përdornin Chrome, Google Search krahas Play Store duke i dhënë kompania avantazh të padrejtë.

Google ka apeluar gjobën edhe pse muajin e kaluar nisi tu rekomandonte përdoruesve motorë dhe shfletues të ndryshëm.

BE ka gjobitur Google edhe me 1.7 miliardë dollarë të tjera për praktikat abuzive të reklamimit me AdSense. /PCWorld Albanian

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Katy Perry tërbon rrjetin me transformimin radikal seksi

Katy Perry tërbon rrjetin me transformimin radikal seksi

Bukuroshja e Instagramit tmerrohet kur ‘fansi’ pret gjuhën për t’i provuar dashurinë (Foto)

Bukuroshja e Instagramit tmerrohet kur ‘fansi’ pret gjuhën për t’i provuar dashurinë (Foto)

Guardiola: Real Madridi është mbret i Champions League

Guardiola: Real Madridi është mbret i Champions League

Barcelona “manita” me Eibar/ Lionel Messi i papërmbajtshëm, shënon 4 gola

Barcelona “manita” me Eibar/ Lionel Messi i papërmbajtshëm, shënon 4 gola

Bebe Rexha tregon edhe njëherë të pasmet e saj gjigante

Bebe Rexha tregon edhe njëherë të pasmet e saj gjigante

Nicki Minaj foto intime me burrin, jo të gjithë fansat e miratojnë

Nicki Minaj foto intime me burrin, jo të gjithë fansat e miratojnë

Pa koment: Luan violinë gjatë operacionit në tru

Pa koment: Luan violinë gjatë operacionit në tru

Shënoi dy gola, Uzuni zgjidhet më i miri i javës në Kroaci!

Shënoi dy gola, Uzuni zgjidhet më i miri i javës në Kroaci!

Barça mbron presidentin, paguante për të kritikuar lojtarët

Barça mbron presidentin, paguante për të kritikuar lojtarët

Ndërron jetë legjenda e Manchester United

Ndërron jetë legjenda e Manchester United

Elton John ndërpret koncertin në Zelandën e re, humbi zërin

Elton John ndërpret koncertin në Zelandën e re, humbi zërin

“Seks kur isha e mitur…”, Balotelli shantazhohet nga një 18-vjeçare, ja sa euro i kërkon

“Seks kur isha e mitur…”, Balotelli shantazhohet nga një 18-vjeçare, ja sa euro i kërkon

Shqiptarit i heqin medaljen e artë/ Faull nga gjyqtarja, ndëshkohet atleti Franko Burraj

Shqiptarit i heqin medaljen e artë/ Faull nga gjyqtarja, ndëshkohet atleti Franko Burraj

Polipi i mitrës apo polipi endometrial

Polipi i mitrës apo polipi endometrial

Momenti kur Peja ngrit trofeun (Video)

Momenti kur Peja ngrit trofeun (Video)

Seksbomba britanike ia qet flakën Instagram’it me poza shumë provokuese (Foto)

Seksbomba britanike ia qet flakën Instagram’it me poza shumë provokuese (Foto)