INDEP: Efiçienca e energjisë të shfrytëzohet për të promovuar zhvillimin ekonomik

27.11.2020 11:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
INDEP: Efiçienca e energjisë të shfrytëzohet për të promovuar zhvillimin ekonomik

nstituti për Politika Zhvillimore (INDEP) mban konferencë për media me temën “Promovimi i efiçiencës së energjisë dhe burimeve të ripërtërishme në Kosovë.

Dora Musa, hulumtuese e INDEP, tha se ky projekt ka filluar që nga dhjetori i vitit të kaluar dhe se qëllimi kryesor ka që të mbështes institucionet dhe sektorin e efiçiensës së energjisë.

“Projekti synon të nxisë investime. Organizata jonë ka përcjellë sektorin e energjisë në Kosovë. INDEP vazhdon të kontribuojë në proceset e politikbërjes. Duke marrë parasysh të gjithë këto aktivitet u dizajnuan me qëllim të cilët janë përgjegjës për arritjen për efiçencë të energjisë”.

“Duke konsideruar që efiçenca e energjisë siguron energji të qëndrueshme ne besojmë se të gjithë luajmë rol drejt avancimit të energjisë. Kjo kampanjë ka shpalosur informata të energjisë tek sektori privat”.

Dardan Abazi, hulumtues i lartë në INDEP, tha se efiçienca e energjisë duhet të shfrytëzohet për të promovuar zhvillimin ekonomik, raporton Ekonomia Online.

“Efiçenca mundëson të kemi më pak prodhim nga burimet ndotëse. Me nënshkrimin e marrëveshjes së gjelbër për Ballkanin, Kosova ka marrë obligime që të bëjë transformimin e sistemit energjetik deri ën vitin 2050”.

“Elementi kryesor që i duhet është përkushtimi politik. Poashtu është edhe themelimi i Fondit të energjisë. Fondi i Kosovës duhet të zgjerohet për të përfshirë edhe çështjet e mjedisit dhe për të mbuluar edhe çështjen e amvisërisë”.

“Nevojitet që Fondi të ketë kapacitet të inspektimit dhe monitorimit të këtyre projekteve. Kemi rekomanduar që Fondi t’i bëjë dy ndërtesa që prodhon energji. Fondi i Kosovës duhet të shkojë me hartimin e politikave fiskale. Efiçenca është ndër investimet më të sigurta për plan afatgjatë. Ne konsiderojmë se kemi arritur progres te qytetarët dhe bizneset për këtë element. Institucionet duhet të fillojnë të mendojnë në zbatimin e skemave obligative”.

“Ne kemi rekomanduar qeverisë të zhvillojë konsultime dhe të fillojë me heqjen e TVSh-së së energjisë solare. Do të ketë një fond 10 milionësh ku Kosova do të përfitonte nga punësimi dhe nga ulja e konsumit në këtë drejtim”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


INDEP: Efiçienca e energjisë të shfrytëzohet për të promovuar zhvillimin ekonomik

INDEP: Efiçienca e energjisë të shfrytëzohet për të promovuar zhvillimin ekonomik

Haziri: Këtë javë kemi numër më të vogël të të infektuarve në Gjilan, por nuk domethënë që është ulur rreziku

Haziri: Këtë javë kemi numër më të vogël të të infektuarve në Gjilan, por nuk domethënë që është ulur rreziku

​Mungesa e kuorumit dështojnë të votohen 5 rezoluta nga interpelancat

​Mungesa e kuorumit dështojnë të votohen 5 rezoluta nga interpelancat

Kuvendi mban seancë, në rend dite shumë projektligje e rezoluta

Kuvendi mban seancë, në rend dite shumë projektligje e rezoluta

Vaksina anticovid më shpejt se sa e kishim imagjinuar në treg

Vaksina anticovid më shpejt se sa e kishim imagjinuar në treg

Aksident mes tri veturash në Rrugën e Kombit, vdes një prej shoferëve

Aksident mes tri veturash në Rrugën e Kombit, vdes një prej shoferëve

Joe Biden letër Agim Rexhepit: Zoti ju bekoftë!

Joe Biden letër Agim Rexhepit: Zoti ju bekoftë!

Ministrja Serbe refuzon Cakaj si “Qytetar Nderi” i Bujanocit: Akuzoi Serbinë për krime lufte dhe gjenocid

Ministrja Serbe refuzon Cakaj si “Qytetar Nderi” i Bujanocit: Akuzoi Serbinë për krime lufte dhe gjenocid

OVL UÇK reagon pas vazhdimit të mandatit të Speciales

OVL UÇK reagon pas vazhdimit të mandatit të Speciales

Daut Haradinaj: Nuk hyhet në Kosovë duke kaluar mbi varrezat masive e eshtrat e shqiptarëve të masakruar

Daut Haradinaj: Nuk hyhet në Kosovë duke kaluar mbi varrezat masive e eshtrat e shqiptarëve të masakruar

Vdes nga Covid-19 një shtatzënë në QKUK

Vdes nga Covid-19 një shtatzënë në QKUK

Komuna e Prishtinës vendos t’i ndihmojë mediat me 100 mijë euro

Komuna e Prishtinës vendos t’i ndihmojë mediat me 100 mijë euro

AstraZeneca do të bëjë teste shtesë për vaksinën antiCOVID-19

AstraZeneca do të bëjë teste shtesë për vaksinën antiCOVID-19

Vazhdon mandati i Dhomave të Specializuara dhe Zyrës së Prokurorit të Specializuar

Vazhdon mandati i Dhomave të Specializuara dhe Zyrës së Prokurorit të Specializuar

​Lajçak informon Bundestagun për dialogun Kosovë-Serbi

​Lajçak informon Bundestagun për dialogun Kosovë-Serbi

10 viktima dhe 656 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri

10 viktima dhe 656 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri