Indeksimi mobil bëhet standard në Google Search

30.05.2019 03:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Indeksimi mobil bëhet standard në Google Search

Në fund të 2018-ës Google tha se indeksimi me në fokus platformat mobile, që do të thotë përdorimi i versionit mobile të një uebsajti për të indeksuar faqet, po përdorej për mëse gjysmën e uebfaqeve në rezultatet e kërkimit.

Sot Google tha se indeksimi mobil do të bëhet standard për të gjitha domainet duke filluar nga 1 Korriku 2019.

Kjo do të thotë se kur një uebsajt i ri regjistrohet, do të përpunohet nga Googlebot për smartfonët, një përmbajtje me në fokus platformat mobile e cila përdoret për të indeksuar faqet dhe njohur strukturën e saj të të dhënave.

Iniciativa “mobile-first” është lançuar për herë të parë në 2016-ën. Në 2017-ën Google për herë të parë filloi ta lançonte për disa sajte por nuk i specifikoi. Në Mars të vitit të kaluar lançimi u bë në një shkallë të gjerë dhe nga fundi i vitit gjysma e uebit ishte indeksuar nga Googlebot.

Google thotë se ky indeksim do të ndihmojë ata përdorues që më së shumti kërkojnë në internet nga platformat mobile. Që nga 2015-ta, shumica e përdoruesve të Google nisnin kërkimet nga pajisjet mobile.

Indeksimi mobile nuk është mënyra e vetme sesi Google ka filluar të fokusohet tek platformat mobile. Pak vite më parë filloi të ngjiste lart në rezultat e kërkimit uebsajtet “mobile-friendly.” /PCWorld Albanian

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kaq orë ecje në javë zvogëlojnë rrezikun e vdekjes

Kaq orë ecje në javë zvogëlojnë rrezikun e vdekjes

Ekskluzive/ Kampion mes skamjes, boksieri Klevis Çelaj rrëfen jetën mizerabël

Ekskluzive/ Kampion mes skamjes, boksieri Klevis Çelaj rrëfen jetën mizerabël

Soni Malaj  plot stil dhe elegancë

Soni Malaj plot stil dhe elegancë

Dua Lipa paraqitet me shumë stil

Dua Lipa paraqitet me shumë stil

Kida nuk e ka ndërmend të ndalet

Kida nuk e ka ndërmend të ndalet

Genta Ismaili shijon dëborën, ekspozon format e bukura trupore

Genta Ismaili shijon dëborën, ekspozon format e bukura trupore

Merrni Vitamina B12 për të forcuar trurin dhe kujtesën, ja ushqimet ku gjendet

Merrni Vitamina B12 për të forcuar trurin dhe kujtesën, ja ushqimet ku gjendet

Tuna publikon imazhe nga seti i ri fotografik

Tuna publikon imazhe nga seti i ri fotografik

Young Zerka ka një informacion të rëndësishëm për fansat

Young Zerka ka një informacion të rëndësishëm për fansat

Për të gjithë ata të cilët e kanë keqkuptuar, keqinterpretuar dhe keqtrajtuar mikpritjen për përfaqësuesen angleze

Për të gjithë ata të cilët e kanë keqkuptuar, keqinterpretuar dhe keqtrajtuar mikpritjen për përfaqësuesen angleze

Kosova e mbyll ciklin eliminator për ‘Euro 2020’ e pafuqishme kundër Anglisë

Kosova e mbyll ciklin eliminator për ‘Euro 2020’ e pafuqishme kundër Anglisë

Anglia ngrit epërsinë ndaj Kosovës

Anglia ngrit epërsinë ndaj Kosovës

Tifozët anglezë me plis të bardhë në kokë këndojnë nëpër rrugët e Prishtinës: “Serbinë e rrahin kudo që shkon!”

Tifozët anglezë me plis të bardhë në kokë këndojnë nëpër rrugët e Prishtinës: “Serbinë e rrahin kudo që shkon!”

37 vjeçarja tregon se si njolla e vogël që iu shfaq në hundë, i rezultoi të ishte kancer

37 vjeçarja tregon se si njolla e vogël që iu shfaq në hundë, i rezultoi të ishte kancer

Ja pse Anglisë i nevojitet sot fitorja kundër Kosovës

Ja pse Anglisë i nevojitet sot fitorja kundër Kosovës

A do t’i shohim nesër tifozet më seksi të Anglisë në stadiumin ‘Fadil Vokrri’?

A do t’i shohim nesër tifozet më seksi të Anglisë në stadiumin ‘Fadil Vokrri’?