Imuniteti ndaj COVID-19 mund të zhduket në disa muaj

13.07.2020 22:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Imuniteti ndaj COVID-19 mund të zhduket në disa muaj

Imuniteti i bazuar në antitrupa, i fituar pas shërimit nga COVID-19, kryesisht do të zhdukej brenda disa muajsh, sipas një studimi të ri, i cili mund të komplikojë zhvillimin e një vaksine efektive në planin afatgjatë.

“Kjo punë konfirmon që përgjigjet e antitrupave mbrojtëse te njerëzit e infektuar me SARS-CoV-2 (…) duket se po bien me shpejtësi”, nënvizoi sot Stephen Griffin, profesor i asociuar në shkollën mjekësore të universitetit të Leeds në Britaninë e Madhe.

“Vaksinat në zhvillim ose duhet të krijojnë një mbrojtje më të fortë dhe më të qëndrueshme kundër infeksioneve natyrore, ose të administrohen rregullisht”, shtoi mjeku, i cili nuk ishte i përfshirë në studim, raporton ATSh.

“Nëse infeksioni ju jep nivele të antitrupave që bien në dy deri në tre muaj, vaksina potencialisht do të bëjë të njëjtën gjë dhe një injeksion i vetëm mund të mos jetë i mjaftueshëm”, thekson Katie Doores, autore kryesore e studimit, për “The Guardian”.

Studimi nga prestigjiozi “King’s College London”, i cili ende nuk është shqyrtuar nga kolegët, është publikuar në faqen e internetit të medrxiv.

Studiuesit studiuan reagimin imunitar të më shumë se 90 rasteve të konfirmuara (përfshirë 65 nga testet virologjike) dhe tregojnë se nivelet e antitrupave neutralizues, të aftë për të shkatërruar virusin, arrijnë kulmin mesatarisht rreth tre javë pas shfaqjes së simptomave, pastaj ulen me shpejtësi.

Sipas testeve të gjakut, madje edhe individë me simptoma të butë kanë pasur një përgjigje imunitare ndaj virusit, por përgjithësisht më pak sesa në forma më të rënda.

Vetëm 16,7% e subjekteve kishin ende nivele të larta të antitrupave neutralizues 65 ditë pas shfaqjes së simptomave.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rishikimi i buxhetit të Maqedonisë së V., të orientohet në menaxhimin e pandemisë

Rishikimi i buxhetit të Maqedonisë së V., të orientohet në menaxhimin e pandemisë

​Selimi i përgjigjet Veselit: Duhet të jeni serioz që të thirreni në seriozitet

​Selimi i përgjigjet Veselit: Duhet të jeni serioz që të thirreni në seriozitet

3 të vdekur dhe 70 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

3 të vdekur dhe 70 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

Marrëveshja Kosovë-Serbisë për shkëmbimin e informacioneve, kështu e komentojnë ekspertët

Marrëveshja Kosovë-Serbisë për shkëmbimin e informacioneve, kështu e komentojnë ekspertët

Opozita akuzon Hotin për suspendim të shtetësinë dhe heqje dorë nga politika e jashtme

Opozita akuzon Hotin për suspendim të shtetësinë dhe heqje dorë nga politika e jashtme

Prokurori serb flet për bashkëpunim të shkëlqyeshëm me Specialen: I vetmi që hyra në selinë e Williamson në Bruksel

Prokurori serb flet për bashkëpunim të shkëlqyeshëm me Specialen: I vetmi që hyra në selinë e Williamson në Bruksel

Kryediplomatja Haradinaj i reagon Gjykatës së Vranjës për padinë ndaj Ragmi Mustafës

Kryediplomatja Haradinaj i reagon Gjykatës së Vranjës për padinë ndaj Ragmi Mustafës

Pas ndalimit të importit të vajit të palmës, fermerët anulojnë protestën

Pas ndalimit të importit të vajit të palmës, fermerët anulojnë protestën

Veseli thotë se nuk bëhen pjesë e qeverisë Hoti, kritikon ashpër VV-në

Veseli thotë se nuk bëhen pjesë e qeverisë Hoti, kritikon ashpër VV-në

Veseli: Delegacioni ynë dështoi në ShBA, nuk rezultoi me njohje, por u fol vetëm për resurset ekonomike

Veseli: Delegacioni ynë dështoi në ShBA, nuk rezultoi me njohje, por u fol vetëm për resurset ekonomike

​Tahiri adreson tri çështje në Bruksel

​Tahiri adreson tri çështje në Bruksel

Vjosa Osmani: Në LDK do të kthehesha nëse reformohet

Vjosa Osmani: Në LDK do të kthehesha nëse reformohet

​Gjykata Speciale nuk komenton vërtetësinë e dosjeve të dala në publik

​Gjykata Speciale nuk komenton vërtetësinë e dosjeve të dala në publik

Ambasadori amerikan: Marrëveshja e Shtëpisë së Bardhë të zbatohet siç është nënshkruar

Ambasadori amerikan: Marrëveshja e Shtëpisë së Bardhë të zbatohet siç është nënshkruar

Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë ka nisur hetimet për dokumentet e dërguara në OVL UÇK

Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë ka nisur hetimet për dokumentet e dërguara në OVL UÇK

Hoti: Çdo sulm që bëhet ndaj botës demokratike, është sulm ndaj popullit të Kosovës

Hoti: Çdo sulm që bëhet ndaj botës demokratike, është sulm ndaj popullit të Kosovës