Ilir Meta anulon zgjedhjet në Shqipëri

10.06.2019 10:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ilir Meta anulon zgjedhjet në Shqipëri

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka nënshkruar zyrtarisht shfuqizimin e dekretit për datën e zgjedhjeve lokale që ishin caktuar të mbahen më datën 30 qershor.

Duke cituar Kushtetutën e Shqipërisë, Meta tha se “presidenti i Republikës është organi i vetëm kushtetues që ka për kompetencë caktimin e datës së zgjedhjeve dhe për zhvillimin e referendumeve”.

“Presidenti i Republikës është organi i vetëm kushtetues që ka për kompetencë caktimin e datës së zhvillimit të zgjedhjeve për Kuvendin e Shqipërisë, për organet e pushtetit vendor si dhe për zhvillimin e referendumeve. Konkretisht në këtë dispozitë të saj, Kushtetuta përcakton datën e zgjedhjeve. Sipas Kushtetutës, pa pasur një datë të caktuar nga Presidenti i Republikës, zgjedhjet e përgjithshme apo zgjedhjet e organeve vendore nuk mund të zhvillohen në Republikën e Shqipërisë”, tha Meta.

Presidenti tha se data e zgjedhjeve nuk mund të shndërrohet në ditë përçarëse, por ajo duhet të jetë ditë e bashkimit të qytetarëve ku vendosin përfaqësuesit e tyre me votë.

Ai, duke ju referuar bojkotimit të zgjedhjeve nga ana e opozitës dhe djegies së mandateve të tyre në Kuvend, shtoi se jeta politike parlamentare në Shqipërisë ka pësuar një krizë përfaqësimi.

“Ekziston rreziku real që Shqipëria të shkojë drejt përshkallëzimit të paparashikueshëm që mund të shkaktojë pasoja të paparashikueshme. Është rrezik për paqen në vend. Zhvillimi i zgjedhjeve pa garë dhe pa pjesëmarrjen e opozitës cenon disa parime kushtetuese”, tha Meta.

Shfuqizimi i dekretit nga ana e presidentit nënkupton shtyrjen e zgjedhjeve për një datë tjetër. Sipas tij, anulimi i zgjedhjeve është mjeti i vetëm emergjent për gjetjen e një zgjidhjeje dhe nxitje për dialog mes partive politike në vend.

Vendimi i presidentit vjen pasi vendi ndodhet në krizë të thellë politike.

Partia Socialiste, e cila udhëheq vendin pa koalicion, me shumicë të ulëseve në Parlament synon të shkojë e vetme në zgjedhje, ndërsa partitë opozitare dhe aleatët e tyre të djathtë kanë bojkotuar pjesëmarrjen dhe kanë thënë se do të pamundësojnë mbajtjen e tyre.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shembet Teatri Kombëtar në Tiranë

Shembet Teatri Kombëtar në Tiranë

Basha flet për shembjen e Teatrit Kombëtar: Dhunë, babëzi dhe hajdutëri, Rama përgjegjësi i vetëm

Basha flet për shembjen e Teatrit Kombëtar: Dhunë, babëzi dhe hajdutëri, Rama përgjegjësi i vetëm

Shembja e Teatrit Kombëtar/ Monika Kryemadhi: U bëj thirrje qytetarëve të mos e njohin shtetin e Edi Ramës

Shembja e Teatrit Kombëtar/ Monika Kryemadhi: U bëj thirrje qytetarëve të mos e njohin shtetin e Edi Ramës

Kurti: Në zgjedhjet tjera le të bëhen të gjithë liderët bashkë kundër meje, le ta marrin edhe presidentin

Kurti: Në zgjedhjet tjera le të bëhen të gjithë liderët bashkë kundër meje, le ta marrin edhe presidentin

Kurti: Bëmë mirë që i vendosëm njerëzit e VV’së në borde të ndërmarrjeve

Kurti: Bëmë mirë që i vendosëm njerëzit e VV’së në borde të ndërmarrjeve

23 raste të reja me Covid-19 në Kosovë, 22 të shëruar

23 raste të reja me Covid-19 në Kosovë, 22 të shëruar

PDK akuzon Qeverinë se ka dështuar në luftën kundër pandemisë dhe se po manipulon me shifra

PDK akuzon Qeverinë se ka dështuar në luftën kundër pandemisë dhe se po manipulon me shifra

Gazeta Infokus edhe me 5 produkte të reja televizive

Gazeta Infokus edhe me 5 produkte të reja televizive

Riatdhesohen 143 persona nga Gjermania në Kosovë

Riatdhesohen 143 persona nga Gjermania në Kosovë

Vuçiq i reagon Pendarovskit: I kam thënë mos fol për Kosovën, ai po ua bën qejfin gjermanëve

Vuçiq i reagon Pendarovskit: I kam thënë mos fol për Kosovën, ai po ua bën qejfin gjermanëve

12 pacientë me koronavirus po trajtohen në Infektivë, katër në gjendje të rëndë

12 pacientë me koronavirus po trajtohen në Infektivë, katër në gjendje të rëndë

Haxhiu: Gjyqtarëve në Kushtetuese po u bëhet presion për të marrë vendim në favor të Thaçit

Haxhiu: Gjyqtarëve në Kushtetuese po u bëhet presion për të marrë vendim në favor të Thaçit

Shkup: Dy viktima nga dhuna në familje gjatë pandemisë – nuk raportohen rastet

Shkup: Dy viktima nga dhuna në familje gjatë pandemisë – nuk raportohen rastet

Vendim i gabuar karantina në Qendrën e Studentëve, do të ndikojë në suksesin e studentëve

Vendim i gabuar karantina në Qendrën e Studentëve, do të ndikojë në suksesin e studentëve

I fut në borxhe pandemia qytetarët e Kosovës

I fut në borxhe pandemia qytetarët e Kosovës

Edhe gjatë festës së Fitër Bajramit xhamitë do të jenë të mbyllura

Edhe gjatë festës së Fitër Bajramit xhamitë do të jenë të mbyllura