Ilir Meta anulon zgjedhjet në Shqipëri

10.06.2019 10:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ilir Meta anulon zgjedhjet në Shqipëri

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka nënshkruar zyrtarisht shfuqizimin e dekretit për datën e zgjedhjeve lokale që ishin caktuar të mbahen më datën 30 qershor.

Duke cituar Kushtetutën e Shqipërisë, Meta tha se “presidenti i Republikës është organi i vetëm kushtetues që ka për kompetencë caktimin e datës së zgjedhjeve dhe për zhvillimin e referendumeve”.

“Presidenti i Republikës është organi i vetëm kushtetues që ka për kompetencë caktimin e datës së zhvillimit të zgjedhjeve për Kuvendin e Shqipërisë, për organet e pushtetit vendor si dhe për zhvillimin e referendumeve. Konkretisht në këtë dispozitë të saj, Kushtetuta përcakton datën e zgjedhjeve. Sipas Kushtetutës, pa pasur një datë të caktuar nga Presidenti i Republikës, zgjedhjet e përgjithshme apo zgjedhjet e organeve vendore nuk mund të zhvillohen në Republikën e Shqipërisë”, tha Meta.

Presidenti tha se data e zgjedhjeve nuk mund të shndërrohet në ditë përçarëse, por ajo duhet të jetë ditë e bashkimit të qytetarëve ku vendosin përfaqësuesit e tyre me votë.

Ai, duke ju referuar bojkotimit të zgjedhjeve nga ana e opozitës dhe djegies së mandateve të tyre në Kuvend, shtoi se jeta politike parlamentare në Shqipërisë ka pësuar një krizë përfaqësimi.

“Ekziston rreziku real që Shqipëria të shkojë drejt përshkallëzimit të paparashikueshëm që mund të shkaktojë pasoja të paparashikueshme. Është rrezik për paqen në vend. Zhvillimi i zgjedhjeve pa garë dhe pa pjesëmarrjen e opozitës cenon disa parime kushtetuese”, tha Meta.

Shfuqizimi i dekretit nga ana e presidentit nënkupton shtyrjen e zgjedhjeve për një datë tjetër. Sipas tij, anulimi i zgjedhjeve është mjeti i vetëm emergjent për gjetjen e një zgjidhjeje dhe nxitje për dialog mes partive politike në vend.

Vendimi i presidentit vjen pasi vendi ndodhet në krizë të thellë politike.

Partia Socialiste, e cila udhëheq vendin pa koalicion, me shumicë të ulëseve në Parlament synon të shkojë e vetme në zgjedhje, ndërsa partitë opozitare dhe aleatët e tyre të djathtë kanë bojkotuar pjesëmarrjen dhe kanë thënë se do të pamundësojnë mbajtjen e tyre.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ilir Meta anulon zgjedhjet në Shqipëri

Ilir Meta anulon zgjedhjet në Shqipëri

Maqedonia e V. përballet me problemin e deponive të egra

Maqedonia e V. përballet me problemin e deponive të egra

505 raste të reja me kancer, Onkologjia ka nevojë për hapësirë dhe barna

505 raste të reja me kancer, Onkologjia ka nevojë për hapësirë dhe barna

Thaçi: S’ka pasur ndarje brenda UÇK-së, qëllimi i përbashkët ishte lufta kundër Serbisë

Thaçi: S’ka pasur ndarje brenda UÇK-së, qëllimi i përbashkët ishte lufta kundër Serbisë

Opozita proteston, Meta shfuqizon datën e zgjedhjeve

Opozita proteston, Meta shfuqizon datën e zgjedhjeve

Mbyllet lokali i lojërave të fatit në Mitrovicë

Mbyllet lokali i lojërave të fatit në Mitrovicë

Tribunali për krimet serbe, Kosova do t’i kërkojë ndihmë Shqipërisë në OKB

Tribunali për krimet serbe, Kosova do t’i kërkojë ndihmë Shqipërisë në OKB

Paralajmërohet ardhja e investitorëve zviceranë në Kosovë

Paralajmërohet ardhja e investitorëve zviceranë në Kosovë

Basha: Të gjithë bashkë në shesh, t’i tregojmë Ramës se populli ia ka hequr vizën

Basha: Të gjithë bashkë në shesh, t’i tregojmë Ramës se populli ia ka hequr vizën

Çdo vit, Komisioni Evropian përsërit rekomandimet e njëjta për Kosovën

Çdo vit, Komisioni Evropian përsërit rekomandimet e njëjta për Kosovën

Tri komunat e Kosovës që do të mbesin në terr për 7 ditë

Tri komunat e Kosovës që do të mbesin në terr për 7 ditë

Estonia bëhet anëtare e Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Estonia bëhet anëtare e Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Kosova nikoqire e mbledhjes së Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës për Cilësi në Evropë

Kosova nikoqire e mbledhjes së Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës për Cilësi në Evropë

Rama: SHBA nuk e toleron dhunën kundër institucioneve

Rama: SHBA nuk e toleron dhunën kundër institucioneve

Deklarimi i pasurisë nxjerr udhëheqësit milionerë të shtetit të varfër

Deklarimi i pasurisë nxjerr udhëheqësit milionerë të shtetit të varfër

Besian Mustafa, kryetar i degës së katërt të LDK-së në Prishtinë

Besian Mustafa, kryetar i degës së katërt të LDK-së në Prishtinë