Ilaçi shitet 180 herë më shtrenjtë; CFO Pharma e blen 4.8 lekë, u’a shet pensionistëve 1.300 lekë

17.05.2019 15:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ilaçi shitet 180 herë më shtrenjtë; CFO Pharma e blen 4.8 lekë, u’a shet pensionistëve 1.300 lekë

Top Channel zbulon një skandal mashtrimi lidhur me çmimet e barnave dhe falsifikimin e pullave të Agjencisë Kombëtare të Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore.

Bari, Soludamin 100 militërsh, shërben për pacientët që vuajnë nga veshkat dhe trajtohen me hemodializë. Ky medikament i përbërë nga 10 flakonë, importohet në Shqipëri nga kompania CFO Pharma, e drejtuar nga biznesmeni Nadir Çaushollit, dhe deklarohet në doganë me çmimin CIFF, 0.4 euro.

Çmimi CIF përfshin koston e prodhimit dhe të transportit deri tek pika doganore me Shqipërinë. Sipër vendimit numër 53, datë 5.2.2014, importuesi duhet të përllogarisë një marzh fitimi deri në 11 % mbi çmimin CIF.

Pra, ky produkt nuk duhet të shitet në treg, jo më tepër se 74 lekë të reja. Por ky prodhim grek ne tregun shqiptar shitet me nje cmim shume here me te larte ne shkelje te ligjit. Por Top Channel ka siguruar këtë medikament nga një farmaci, me vlerë 180 fish më të lartë.

Sipas faturës së lëshuar nga kompania CFO Pharma, Soludamina mbërrin në farmaci me çmimin 1042 lekë të reja. Skandali thellohet edhe më tej, sepse në pullën e stampuar, ky medikament shitet 1357 lekë, shumë herë më i lartë se norma e fitimit prej 11 % nga çmimi CIF.

Top Channel iu drejtua Agjencisë Kombëtare të Barnave, për ta pyetur lidhur me vlerën e pullës që duhet të ketë Soludamina. Sipas përgjigjes, në tregun farmaceutik Soludamina me 10 flakonë duhet të ketë një pullë tregtimi për pacientët me vlerën 74 lekë të reja. Pra, kompania CFO Pharma ka vendosur një pullë tjetër, me çmim 180 herë më të lartë.

Nëse shikoni me kujdes pullën e Soludaminës, dallohet që nuk ka një numër serie, ndërsa thuhet se është lëshuar nga Qendra Kombëtare e Kontrollit të Barnave. Kjo pullë nuk vendoset më tek medikamentet që prej janarit të 2015, me vendim të Këshillit të Ministrave. Për Qendrën e Kontrollit të Barnave, pulla e këtij ilaçi është false.

Sipas Agjencisë së Barnave, ky medikament është prodhuar nga në janar të vitit 2018, dhe pulla që duhet ishte me numër serie, me mbishkrimin e Agjencisë Kombëtare të Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore dhe me një vlerë prej 74 lekësh.

Referuar sasisë së medikamentit të që ka CFO Pharma, ky mashtrim i shoqëruar me falsifikim të pullës, godet direkt xhepat e pacientëve kryesisht të moshuar dhe pensionistë, me rreth 126 milionë lekë të vjetra.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Prishtina si në ditë normale, qytetarët injorojnë thirrjet për masat mbrojtëse

Prishtina si në ditë normale, qytetarët injorojnë thirrjet për masat mbrojtëse

Komuna e parë në Kosovë e prekur nga COVID-19: Shpallim fitoren ndaj koronavirusit

Komuna e parë në Kosovë e prekur nga COVID-19: Shpallim fitoren ndaj koronavirusit

Ismaili: Sot, më e pakta që do të duhej të ndodhte – është dorëheqja e Ministrave Arben Vitia dhe Xhelal

Ismaili: Sot, më e pakta që do të duhej të ndodhte – është dorëheqja e Ministrave Arben Vitia dhe Xhelal

Të infektuarit me koronavirus në Gjermani numri mund të jetë “10 herë më i lartë”

Të infektuarit me koronavirus në Gjermani numri mund të jetë “10 herë më i lartë”

Molliqaj: Të dorëhiqet Vitia e Kurti pas vdekjes së 26 vjeçarit nga Gjilani!

Molliqaj: Të dorëhiqet Vitia e Kurti pas vdekjes së 26 vjeçarit nga Gjilani!

Reka: Kërkoj mbështetjen e Austrisë për liberalizimin e vizave

Reka: Kërkoj mbështetjen e Austrisë për liberalizimin e vizave

Irani: I kemi rihapur xhamitë në zonat me rrezik të ulët nga koronavirusi

Irani: I kemi rihapur xhamitë në zonat me rrezik të ulët nga koronavirusi

Bujar Osmani,  Zëvendëskryeministri: Maqedonia e Veriut do të bëhet anëtare e plotë BE-së

Bujar Osmani, Zëvendëskryeministri: Maqedonia e Veriut do të bëhet anëtare e plotë BE-së

Feros i hakohet Instagrami dhe i publikohen imazhe e të dashurës së tij

Feros i hakohet Instagrami dhe i publikohen imazhe e të dashurës së tij

Sipas Raportit të HRW’së, ISIS ka përdorur grykën e bukur për të hedhur trupa njerëzish

Sipas Raportit të HRW’së, ISIS ka përdorur grykën e bukur për të hedhur trupa njerëzish

Filipçe: Të mbahen zgjedhjet, por do të ketë protokoll të rreptë

Filipçe: Të mbahen zgjedhjet, por do të ketë protokoll të rreptë

Fjolla Morina: Për Labinot Tahirin, përmbaju të lutem

Fjolla Morina: Për Labinot Tahirin, përmbaju të lutem

MSH: Dokumenti ku përmenden problemet e 26 vjeçarit është autentik, i ndjeri nuk solli asnjë vërtetim mjekësor

MSH: Dokumenti ku përmenden problemet e 26 vjeçarit është autentik, i ndjeri nuk solli asnjë vërtetim mjekësor

A vdiset për Atdhe?!

A vdiset për Atdhe?!

Avni Bytyçi i PDK’së: Për këtë arsye 26 vjeçari e humbi jetën, vetëm pse nuk kishte librezë partie

Avni Bytyçi i PDK’së: Për këtë arsye 26 vjeçari e humbi jetën, vetëm pse nuk kishte librezë partie

Ish/Kryetari i Vetëvendosjes: Shfrytëzimi i rastit të 26 vjeçarit për hesape politike i dëmshëm dhe jonjerëzor

Ish/Kryetari i Vetëvendosjes: Shfrytëzimi i rastit të 26 vjeçarit për hesape politike i dëmshëm dhe jonjerëzor