Ilaçi i ri antiviral mund të ndalojë koronavirusin brenda 24 orësh, thotë një studim

06.12.2020 20:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ilaçi i ri antiviral mund të ndalojë koronavirusin brenda 24 orësh, thotë një studim

Gjetja e ilaçit ideal për të trajtuar COVID-19 ka qenë ndoshta ndjekjet shkencore më sfiduese të shekullit 21. Ndërsa koronavirusi vazhdon marshimin e tij të papërmbajtur, nevoja për një ilaç mrekulli-bërës po intensifikohet.

Duke siguruar një shpresë, një studim i ri ka zbuluar se një ilaç oral antiviral eksperimental, MK-4482 / EIDD-2801, i njohur gjithashtu si Molnupiravir, mund të shtypë transmetimin e virusit brenda 24 orëve.

Sipas studiuesve nga Universiteti Shtetëror i Gjeorgjisë, kur Molnupiravir u testua te kafshët e infektuara me virusin SARS-CoV-2 dhe ishin trajtuar me ilaçin, ato nuk mund të infektonin kafshë të pa trajtuara që ranë në kontakt.

“Ky është demonstrimi i parë i një ilaçi oral në dispozicion për të bllokuar shpejt transmetimin e SARS-CoV-2. MK-4482 / EIDD-2801 mund të ndryshojë lojën,” tha Richard Plemper, autori kryesor i studimit, në një deklaratë.

Molnupiravir është një ilaç oral dhe me spektër të gjerë antiviral. Fillimisht u zhvillua nga shkencëtarët nga Universiteti Emory si një trajtim kundër virusit të gripit dhe për të shtypur replikimin e tij. Efikasiteti i tij është testuar kundër disa viruseve si MERS-CoV, SARS-CoV dhe tani, SARS-CoV-2. MK-4482 / EIDD-2801 vepron duke shkaktuar gabime në ARN virale gjatë procesit të replikimit të saj.

Ndryshe nga ilaçet e tjera antivirale të tilla si Remdesivir – të cilat po trajtohen ose trajtoheshin si trajtime të mundshme për COVID-19 – që duhet të administrohen në mënyrë intravenoze, Molnupiravir ka avantazhin e të qenit një ilaç oral. Prandaj, trajtimi duke përdorur ilaçe antivirale mund të fillojë në fazat e hershme të infeksionit. Kjo siguron një përfitim të trefishtë: parandalimin e përparimit të sëmundjes në një formë të rëndë, shkurtimin e fazës infektive dhe frenimin e shpejtë të shpërthimeve të lokalizuara.

Aktualisht, Molnupiravir është në fazën e përparuar të provave klinike II/III kundër COVID-19. Nëse rezultatet nga studimi provohen si të suksesshme edhe te njerëzit, pacientët me infeksionin e ri të koronavirusit mund të trajtohen me ilaç dhe mund të bëhen jo-infektivë brenda 24 orësh pas fillimit të trajtimit.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ilaçi i ri antiviral mund të ndalojë koronavirusin brenda 24 orësh, thotë një studim

Ilaçi i ri antiviral mund të ndalojë koronavirusin brenda 24 orësh, thotë një studim

Çdo 4 minuta vdes një person nga koronavirusi

Çdo 4 minuta vdes një person nga koronavirusi

Deputeti i VV-së: Isa Mustafa është komunist i papërmirësueshëm

Deputeti i VV-së: Isa Mustafa është komunist i papërmirësueshëm

Vrasja në Prishtinë, policia shpall në kërkim shtetasin turk – foto

Vrasja në Prishtinë, policia shpall në kërkim shtetasin turk – foto

Vazhdojnë gërmimet në Kizhevak të Serbisë, pritet edhe në lokacione të tjera

Vazhdojnë gërmimet në Kizhevak të Serbisë, pritet edhe në lokacione të tjera

​Moti për javën e ardhshme – pritet borë në vise malore

​Moti për javën e ardhshme – pritet borë në vise malore

​Shkencëtarja britanike: Presim pak pasoja negative dhe efekte anësore të vaksinës antiCOVID-19

​Shkencëtarja britanike: Presim pak pasoja negative dhe efekte anësore të vaksinës antiCOVID-19

​Shenjat e para të infeksionit te fëmijët shfaqen në një renditje tjetër sesa në grip

​Shenjat e para të infeksionit te fëmijët shfaqen në një renditje tjetër sesa në grip

Pandemia dhe integrimet, sfidat kryesore në 100 ditët e qeverisjes së Zaevit   

Pandemia dhe integrimet, sfidat kryesore në 100 ditët e qeverisjes së Zaevit   

Dua Lipa shpallet “Artistja më e mirë ndërkombëtare” në NRJ Music Awards 2020

Dua Lipa shpallet “Artistja më e mirë ndërkombëtare” në NRJ Music Awards 2020

19 të vdekur nga Covid-19 brenda 24 orëve në Kosovë

19 të vdekur nga Covid-19 brenda 24 orëve në Kosovë

Zgjedhja e presidentit, mision i pamundur për qeverinë Hoti

Zgjedhja e presidentit, mision i pamundur për qeverinë Hoti

Asnjë seancë gjyqësore për fëmijët e mbytur në Kolovicë, babai i tyre thotë se do ta vendos vet “drejtësinë”

Asnjë seancë gjyqësore për fëmijët e mbytur në Kolovicë, babai i tyre thotë se do ta vendos vet “drejtësinë”

Mustafa: Përpjekjet denigruese dhe poshtëruese të Vetëvendosjes nuk marrin fund

Mustafa: Përpjekjet denigruese dhe poshtëruese të Vetëvendosjes nuk marrin fund

​Qeveria për tre muaj mori 512.6 milionë euro dhe shpenzoi 579.8 milionë euro

​Qeveria për tre muaj mori 512.6 milionë euro dhe shpenzoi 579.8 milionë euro

Haradinaj propozon ndërprerjen e dialogut: Kosova duhet të riorganizohet tërësisht

Haradinaj propozon ndërprerjen e dialogut: Kosova duhet të riorganizohet tërësisht