IFC dhe Zvicra, 2.3 dollarë milionë ndihmë për përmirësimin e mjedisit të biznesit

10.05.2018 14:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
IFC dhe Zvicra, 2.3 dollarë milionë ndihmë për përmirësimin e mjedisit të biznesit

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani, ka nënshkruar marrëveshje me IFC-në dhe qeveria zvicerane në vlerë prej 2.3 milionë dollarësh për ndihmë në përmirësimin e mjedisit të biznesit përmes reformimit të sistemit të inspektimeve të biznesit dhe duke thjeshtëzuar procedurat administrative.

Ministri Hasani ka thënë se kjo ndihmë është shumë e rëndësishme, sepse do t’i shërbejë Kosovës në përmirësimin e mjedisit biznesor, thuhet në komunikatën e MTI-së, përcjell Klan Kosova.

“Për ne është shumë e rëndësishme kjo marrëveshje, sepse prek disa fusha që MTI-ja i ka prioritet, e në veçanti fushën e të bërit biznes, që MTI-ja është udhëheqëse e taks forcës. Fushë tjetër është edhe tërheqja e investimeve të huaja, që tashmë është jetësuar Ligji për Investime Strategjike dhe jemi në proces të hartimit të një strategjie sa i përket investimeve direkte”, ka thënë Hasani.

Ministri theksoi se ndihma e IFC dhe Qeverisë Zvicerane do të ndikojnë në reformimin e inspektimeve të biznesit.

“Pjesë tjetër e këtij projekti është edhe reformat inspektuese, sepse ne kemi kaluar koncept dokumentin që mendohet të bëhet një reformim komplet i inspektoratit, për arsye se sot në nivel të vendit kemi 42 inspektorate ku mendohet të reduktohen në 15 sosh”, ka thënë Hasani.

Sipas tij, 2.3 milionë dollarë do të shërbejnë që Kosova t’i fitojë përvojat e vendeve të Bashkimit Evropian dhe të vazhdohen reformat.

“Besoj se kjo ndihmë që po i jepet Kosovës do t’i kemi përvojat më të mira si ato të Bashkimit Evropian dhe do të shërbejë për koordinim të plotë ne mes inspektorateve lokale dhe qendrore. Vlen të theksohet se kjo ndihmë në vlerë prej 2.3 milionë dollarësh është kredi pa kthim dhe për këtë dua ta falënderoj shumë Qeverinë Zvicerane që po na ndihmon në politikat tona që t’i shtyjmë proceset përpara dhe të krijojmë një vend atraktiv për investitorët e huaj”, ka thënë Hasani.

Ndërsa Thomas Lubeck, menaxher rajonal i IFC-së për Evropën Qendrore dhe Juglindore ka thënë se synimi i tyre është përmirësimi i klimës së investimeve në Kosovë.

“Ne do të punojmë me Ministrinë e Tregtisë dhe Industrisë për reformën rregullator, duke ndihmuar në rritjen e transparencës dhe tërheqjes së investimeve në Kosovë për të nxitur rritjen ekonomike dhe krijimin e vendeve të punë”, ka thënë Lubeck.

Qeveria Zvicerane ka kontribuar me 2.3 milionë dollarë amerikanë në Projektin më të gjerë të Klimës së Investimeve, që do të zbatohet deri në vitin 2020. Projekti është në përputhje me Objektivat e Strategjisë së Bashkëpunimit Zviceran për Kosovën 2017-2020 për krijimin e një mjedisi të përshtatshëm për bizneset dhe për të rritur investimet.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ligji për Qeverinë të zvogëlojë numrin e ministrive, jo më shumë se 13

Ligji për Qeverinë të zvogëlojë numrin e ministrive, jo më shumë se 13

Policët nga Kosova që ia mësyjnë Serbisë, merren në pyetje nga BIA serbe

Policët nga Kosova që ia mësyjnë Serbisë, merren në pyetje nga BIA serbe

Vuçiq: Askush s’mund të na drejtohet me gjuhën e ultimatumit rreth problemit me Kosovën

Vuçiq: Askush s’mund të na drejtohet me gjuhën e ultimatumit rreth problemit me Kosovën

IFC dhe Zvicra, 2.3 dollarë milionë ndihmë për përmirësimin e mjedisit të biznesit

IFC dhe Zvicra, 2.3 dollarë milionë ndihmë për përmirësimin e mjedisit të biznesit

Vulin ambasadorit amerikan: Boll ma e fyeve Serbinë

Vulin ambasadorit amerikan: Boll ma e fyeve Serbinë

Ekipi Menaxhues për Asociacionin kërkon mbështetjen teknike nga Qeveria e Kosovës

Ekipi Menaxhues për Asociacionin kërkon mbështetjen teknike nga Qeveria e Kosovës

Vdes këmbësori i aksidentuar në Prishtinë

Vdes këmbësori i aksidentuar në Prishtinë

Mbi 700 shkyçje nga ujësjellësi

Mbi 700 shkyçje nga ujësjellësi

Një të burgosur në Lipjan e detyrojnë me dhunë të bëjë seks oral

Një të burgosur në Lipjan e detyrojnë me dhunë të bëjë seks oral

AMCK dhe Policia japin leksione se kush i shkakton kolonat

AMCK dhe Policia japin leksione se kush i shkakton kolonat

Haradinaj zv.presidentit të PE-së: Qytetarët tanë meritojnë të lëvizin lirshëm në BE

Haradinaj zv.presidentit të PE-së: Qytetarët tanë meritojnë të lëvizin lirshëm në BE

Deklarata e Shpendit që do ta bëjë nervoz Albinin: I Kemi dy komuna, 12 deputetë, jemi ndër partitë kryesore…

Deklarata e Shpendit që do ta bëjë nervoz Albinin: I Kemi dy komuna, 12 deputetë, jemi ndër partitë kryesore…

Beogradin “nuk e shqetëson” takimi i Quintit në Washington për Kosovën

Beogradin “nuk e shqetëson” takimi i Quintit në Washington për Kosovën

Zëvendëspresidenti i Parlamentit Evropian shuan shpresat e kosovarëve për liberalizimin e vizave

Zëvendëspresidenti i Parlamentit Evropian shuan shpresat e kosovarëve për liberalizimin e vizave

Izraeli godet forcat iraniane në Siri

Izraeli godet forcat iraniane në Siri

Gjykata vendos për Enver Sekiraqën

Gjykata vendos për Enver Sekiraqën