Ideja e korrigjimit të kufijve i shqetëson shqiptarët e Zubin Potokut, s’duan të jetojnë në Serbi

10.03.2019 20:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ideja e korrigjimit të kufijve i shqetëson shqiptarët e Zubin Potokut, s’duan të jetojnë në Serbi

Mbi tabelën ku tregohet rruga për në fshatin Çabër të Zubin Potokut, është i vendosur një flamur i Serbisë.

Por, brenda në fshat, qëndrojnë dhjetëra flamuj të Republikës së Kosovës, të vendosur me rastin e 11-vjetorit të pavarësisë së vendit.

Fshati me rreth 1500 banorë shqiptarë, por i rrethuar me vendbanime serbe të kësaj komune, është ndërtuar nga pika 0, pasi ishte krejtësisht i shkatërruar në luftë dhe tani ka një infrastrukturë të qëndrueshme, raporton KTV.

Por, vendosmëria e familjeve si ajo Rama, që për breza kishin qenë të përndjekur nga pushteti serb, ka bërë që të rikthejnë jetën në këtë fshat.

Sherif Rama, jurist i pensionuar dhe aktivist i të drejtave të njeriut, e pranon se janë të shqetësuar nga ideja e korrigjimit të kufijve.

Image
“Nuk po dijmë ku ka me na qit hesapi me qito diskutime rreth kufijve, …kjo osht pak brengosëse”, ka thënë Rama.

Shkëmbimi i tri komunave të Luginës së Preshevës me tri të veriut të Kosovës, për Ramën, është i papranueshëm.

“Na luginën e preshevës e dojmë, na takon me kon e jona, por vec për Leshakun, e jo për tri komunat veriore që s’kanë qenë kurrë të serbisë”, ka thënë Rama.

Rama rikujton se pas luftës, sikur ka ndodhur në Mitrovicën e Veriut, dhjetëra shtëpi shqiptarësh janë uzurpuar edhe në vendbanimet Varragë, përreth Liqenit të Ujmanit e në Zupq.

Kundër opsionit që fshati Çabër dhe Zubin Potoku të përfundojnë nën Serbi, shprehet edhe Sefer Veseli, që është edhe nënkryetar i Kuvendit Komunal të kësaj komune.

“Nuk ka njeri që su rreh ktu prej policisë serbe e që su marr në biseda informtive, kshtu që kurrqysh nuk pranoj me qenë nën Serbi”, ka thënë Veseli

Vendbanimet serbe që rrethojnë fshatin Çabër, shpeshherë kanë qenë në qendër të vëmendjes mediale, shkaku i barrikadave që vendoseshin në rrugë, në veçanti në vitin 2011.

Megjithatë, për kosovarët, njihet incidenti i marsit të vitit 2004, ku kishin humbur jetën 3 të mitur, që kishte rezultuar me një valë trazirash në mbarë vendin.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Prishtina për njohje, Beogradi për kompromis

Prishtina për njohje, Beogradi për kompromis

Haziri pret Kuqin, konfirmohen investimet në projektet madhore në të mirë të gjilanasëve

Haziri pret Kuqin, konfirmohen investimet në projektet madhore në të mirë të gjilanasëve

Prishtinës pritet të i shtohen edhe tri shkolla të reja

Prishtinës pritet të i shtohen edhe tri shkolla të reja

Boris Johnson paralajmëron valë të dytë të koronavirusit në Evropë

Boris Johnson paralajmëron valë të dytë të koronavirusit në Evropë

Ahmeti: Çfarë kuptimi ka mbyllja e kufijve kur në Ballkan fshihen shifrat e të infektuarve

Ahmeti: Çfarë kuptimi ka mbyllja e kufijve kur në Ballkan fshihen shifrat e të infektuarve

OAK: Të miratohen urgjent pakot mbështetëse, bizneset po falimentojnë

OAK: Të miratohen urgjent pakot mbështetëse, bizneset po falimentojnë

Komisioni për Integrim Evropian miraton rishikimin e buxhetit

Komisioni për Integrim Evropian miraton rishikimin e buxhetit

Hoti: Procesi i dialogut është plotësisht i koordinuar me SHBA-të

Hoti: Procesi i dialogut është plotësisht i koordinuar me SHBA-të

Përçarje të reja brenda koalicionit, Meliza Haradinaj i quan absurde masat e reja të Hotit

Përçarje të reja brenda koalicionit, Meliza Haradinaj i quan absurde masat e reja të Hotit

Viti – Aksident trafiku me lëndime

Viti – Aksident trafiku me lëndime

Hoti: Jemi në shqyrtim të masave të reja, do të konsultohemi me të gjithë

Hoti: Jemi në shqyrtim të masave të reja, do të konsultohemi me të gjithë

38 aktakuza kundër 49 personave gjatë 24 orëve të fundit

38 aktakuza kundër 49 personave gjatë 24 orëve të fundit

Komisioni për Integrim Evropian mbajti sot mbledhjen e radhës

Komisioni për Integrim Evropian mbajti sot mbledhjen e radhës

Dumoshi në Obiliq, viziton projektet e mbështetura nga MKRS

Dumoshi në Obiliq, viziton projektet e mbështetura nga MKRS

Aksident trafiku me lëndime të rënda trupore në Prishtinë

Aksident trafiku me lëndime të rënda trupore në Prishtinë

Gllogoc – Sulmon fizikisht bashkëshorten

Gllogoc – Sulmon fizikisht bashkëshorten